Kaukkarit ja muut isot koirat

huolissaan

Miten pitäisi suhtautua seuraavaan tilanteeseen:

Tiedän talon, jossa iso koira, kaukkari. En tunne ihmisiä sieltä vielä kovin hyvin. Pyysivät käymään siellä. Koira on täysikasvuinen eikä ole tottunut perheen ulkopuolisiin ihmisiin. Sanovat, että siitä on tarkoituksella tehty vahtikoira ja se voi purra vierasta ihmistä. Se on aina häkissä silloin kun paikalla on vieras ihminen esim pihassa. Mutta se kuulemma haukkuu siellä häkissäkin. Sanovat, että se ei tee mitään, jos ei vieras mene sen häkin luokse. Pitääkö paikkaansa vai puolustaako se muutakin reviiriään kuin häkkiään ja saattaako se kokea uhaksi tai luulla rosvoksi ym ihmistä joka on sen omistajan seurassa mutta ei kiinnitä mitään huomiota siihen koiraan, koska ei ole tarkoituksella edes tullut koiraa katsomaan vaan ihan muuta kuin sitä koiraa? Jotkut pelottelee, että kaukkari voi jopa tulla häkin läpi. Pitääkö paikkansa? ja onko mahdollista, että kaukkari murtautuu häkin läpi ja hyökkää ja puree ihmistä joka ei edes kiinnitä huomiota siihen koiraan ja on koiran omistajan seurassa? Koira on perheensä jäsenille sekä muille perheen eläimille kiltti.



Uskaltaao sinne mennä ja miten suuri riski tämmöisessä tapauksessa on siihen että tulee häkin läpi ja hyökkää kimppuun? Silittämään ei ole todellakaan tarkoitus sitä mennä eikä muutenkaan siihen huomiota kiinnittää.



minulla on kokemusta koirista, mutta ei kaukkarista. olen vaan kuullut niistä, että ovat vahvempia ja aggressiivisempia kuin esim rotikka tai saksanpaimenkoira jne. Ja että ne saattavat hyökätä vaikkei niihin kiinnitä huomiota. Se johtuu niiden voimakkaasta vartiointivietistä.


Uskaltaisiko sinne mennä vai onko parempi jättää menemättä jos on semmoinen joka tarkoituksella on opetettu ettei vieraitten kanssa pidä olla tekemisissä.

5

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riippuu monesta´

      Luonne on yksilökysymys. Olen tuntenut äärimmäisen aggressiivisia kaukkareita ja sellaisia kaukkareita jotka eivät vahdi lainkaan. Samoin rottweilereiden ja saksanpaimenkoirien kohdalla olen tavannut yksilöitä päästä päähän. Riippuu rodun lisäksi suuresti suvusta, yksilöstä, koulutuksesta ja tottumuksista. Sinäkin kerroit, että siitä kaukkarista ollaan tarkoituksella tehty vahtikoira, joten varmasti on kova vahtimaan, jos oikein yllytetty ollaan.

    • kaukkarin omistaja

      voi mennä.menet vaan pihaa etkä kiinnitä mitään huomiota koiraa,vaikka se hyppäisi aidan yli ja juoksisi kuola valuen kohti olet vain kylmän viileänä ja harmittomana ja kävelet sisään taloon.kaukkari ei ole paha koira eikä mikään hirviö, jos se näkee että olet harmiton se ei tee mitään.ja se näkee kyllä oletko vai et.jos menet kylään rehellisin aikein ja mitään salailematta niin saat olla rauhassa

      • koirkoir

        Mutta annas olla jos sinulla on salaisuuksia, olet vaikka puhunut pahaa talon isännästä selän takana.. silloin kaukkari näkee ettet tule puhtain mielin ja syö sinut!


    • Paraspystäri

      Kuullostat sellaiselle "koiraihmiselle", että parempi pysyä kotona, eikä mennä tunkemaan toisten pihalle. Meidän pystykorvakin nostaa metelin, eikä laske pihalle
      semmoista ihmistä, jolla on ketunhäntä kainalossa.

    • kalileo

      kaukkarin kohdalla nostaisin kyllä päätäni,enkä menis. Ovat sen verran arvaamattomia,tai eväthän ne pahaa tarkoita, reviirin ja oman lauman puolustamisvietti on vain niin vahva.

      Ostin 6 vuotta sitten ensimmäinen "ison" koiran,kaukkarin. Pentuna oli todella kiltti ja leikkisä ja tuli kaikkien kanssa toimeen. Iän myötä opetimme sen sitten olemaan pihalla irti( toimii maatilalla vahtikoirana) ja aina kun joku vieraampi ihminen tuli pihaan niin tämä alkoi heti murisemaan ja vahti tippu suusta,omalle väelle oli se sama vanha lellipentu.
      Kaukkarin ollessa 3 vuotias,ostimme vielä toisen vahti koiran,leonbergin,kun meinasi yöllä navettaan tunkea kutsumattomia vieraita. Leo oli juuri samanlainen karvapallo kuin kaukkarikin pentuna,sukulaislapsen sai velloa sitä mihin suuntaan tahansa,eikä se ärähtänytkään. Ikää tuli sillekkin lisää ja se pysyi samanlaisena, leikkisenä pallerona kuin mikä oli pentuna.

      No, aluksihan kaukkari, suoraan sanottuna meinasi repiä tämän leopennun.
      Kun koirat olivat sisällä kaukkari sieti toista koiraa,mutta kun ne laitettiin pihalle,se yritti hyökätä samantien kimppuun. pidimme ne pihalla erillään ja sisällä sitten totutimme toisiinsa.

      Nyt 3 vuotta myöhemmin, meillä taapertaa pihassa 2 isoa vahtikoiraa,molemmat yhtä lempeitä ja säyseitä,niin omaa väkeä kohtaan, kuin vieraitakin kohtaa.
      Mutta monet kyllä ovat kääntyneet on tiehaarassa ympäri,kun ovat nähneet kahde,vasikan kokoisen koiran istuvan pihatiellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6137
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4426
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2672
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      131
      1544
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe