leikattu uros näyttelyyn

iinesnankka

Millaisia kokemuksia teillä on leikatun uroksen viemisestä näyttelyyn?

Miten tuomarit suhtautuu näihin? Onko tullut vastaan sellaista, että tuomari olisi selvästi arvostellut leikattua urosta alakanttiin, koska ei ole munia?

Mietin, että veisinkö koiran kehään. On kuitenkin komea koira ja hyvä metsästyskoira, joten olisi kiva saada tuloksia näkyviin. Saisi tämä koiraharrastus vähän uutta puhtia. Kerran ilmoitettiin ennen leikkausta, mutta sitten tuli karvanlähtö. Koiralla havaittiin kasvain eturauhasessa ja siksi jouduttiin leikata. Harmittaa, ettei päästy kehään asti...

8

2676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hopsan

      Munatonta urosta ei saa viedä virallisiin näyttelyihin.

      Koiran kiveset tarkastetaan jo ovella koiran mennessä sisälle näyttelypaikalle. Joten ;((

      • Myös leikatun omist.

        Hanki koirasi kastroineelta eläinlääkäriltä todistus, että koira on leikattu terveydellisistä syistä. Sitten ennen kehää toimitat kopion paperista kehäsihteerille ja koirasi voi osallistua virallisiinkin näyttelyihin. Suomen Kennelliiton sivuilta löydät tarkemmat ohjeet asiasta.


      • Anonyymi
        Myös leikatun omist. kirjoitti:

        Hanki koirasi kastroineelta eläinlääkäriltä todistus, että koira on leikattu terveydellisistä syistä. Sitten ennen kehää toimitat kopion paperista kehäsihteerille ja koirasi voi osallistua virallisiinkin näyttelyihin. Suomen Kennelliiton sivuilta löydät tarkemmat ohjeet asiasta.

        Ei onnistu. Jos ja kun koiralla ei ole laskeutunut kives, eli on piilokives, joka on aina terveys riski ja koiralta on poistettava kives leikkauksella. Jolloin se on "palliton/palli puoli", eli ei täytä kennel liiton virallista "uros koiralla tulee olla 2 normaalisti laskeutunutta kivestä" osiota. Eli arvosana tulee olemaan EVA tai HYLKY... kaikki tuomarit eivät anna edes arvostelua muulta osin.


    • iinesnankka

      Tiedän kyllä, että leikatun uroksen saa viedä kehään, kun esittää todistuksen.

      Eli siis todistus pitää toimittaa jo ennen kehän alkua. Hyvä tietää!

      Mutta haluaisin kuulla kokemuksia siitä, näkyykö munattomuus arvostelussa?

    • ei voi tietää

      No sehän riippuu tuomarista. Kysy tuolta tuomarien keskustelupalstalta.

    • jopajooopola

      Sen saa tosiaan todistuksen kanssa viedä, mutta se on ihan turha haaveilla ROP tai VSP voitoista pallittoman uroksen kanssa.

    • Myös leikatun omist.

      Koirani on saanut kastroinnin jälkeen kahdesti arvostelun ERI SA, kerran ERI ja lisänä vielä kerran ERI SA PU 1 VSP. Arvostelussa on kolmesti myös mainittu "kastroitu". Koiran rakenteesta, käyttäytymisestä ym ja tuomarin arvostelusta on vain kiinni lopputulos sekä kanssakilpailijoiden määrästä.
      Saadessaan ERI SA PU 1 VSP koirallani oli vastassa muitakin ERI SA saaneita, joten kaikki on mahdollista...

    • iinesnankka

      Kuinkahan nopeasti se eläinlääkärin lausunto näkyy omakoirassa, että sen voi tulostaa? Ehtiiköhän tulla viikossa?

      Siis eläinääkäri lähetti tänään tiedon kennelliittoon ja mietin uskallanko ilmoittaa jo näyttelyyn, kun viikonloppuna umpeutuu ilmo..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      14
      2939
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1310
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1205
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      251
      1062
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1043
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      962
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      846
    8. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      41
      822
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      806
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      763
    Aihe