Onko uusien asuntojen (osake kerrostalosta) tinkimisvaraa?
Mitä muuta pitäisi huomoida?
Olen eronnut ja ensimmäistä kertaa tekemässä yksin isoa kauppaa.
Tinkiminen uuden asunnon ostossa?
7
1665
Vastaukset
- n76m
..remontoijan unelma, merikin pilkottaa, erikoisesta pitävälle, tehoneliöt, ei hukkaneliöitä, halutusta osoitteesta, harvoin tarjolla, tämä on nähtävä, valoa tulvillaan, pariisilaisnäkymät, vanhan talon tunnelmaa, remontoi mieleiseksesi..
- Osakkeessa oma koti
Jos tarkoitat uudella vastavalmistunutta, asuntoa, joka myydään ensimmäistä kertaa, en oikein usko, että rakennusliikkeeltä pystyy tinkaamaan. Yrittää tietysti aina voi, mutta ainakin sellaisilla seuduilla, missä asuntojen kysyntä on suurempi kuin tarjonta, on turha toivoa hinnanalennusta.
Muulloin (eli kun myydään ns. käytettyä asuntoa) tinkimisvara riippuu siitä, kuinka paljon myyjä on ylihinnoitellut asuntonsa (alueen yleiseen hintatasoon verrattuna) ja kuinka kiire hänellä on päästä siitä eroon. Asiaan vaikuttaa tietysti myös se, oletko ainoa ko. asunnosta kiinnostunut.
Jos olet ainoa kiinnostunut ja myyjällä on kiire, voit yrittää pudottaa hintaa reilustikin (10-15 %). Ota selvää, minkälaisilla hinnoilla vastaavankokoiset ja -ikäiset asunnot on lähiaikoina samalta alueelta myyty ja määrittele oma tarjouksesi sen mukaan. - monta kauppaa
Vertaille ja taas vertaile asuntoja. Näin opit asuntokauppaa, vastikkeita, remontteja.
Kaikki myyjät ei todellakaan ole kartalla siitä mitä heidän asunnostaan todellisuudessa maksetaan.
Tutustu alueeseen ja isännoitsijäntodistukseen huolella ennen tarjouksen tekoa.
Tässä tilanteessa tinkimisen varaa on.
Itse sain pudotettua 7000e asunnosta , jossapyynti oli 90 000e.- Hinttalan Kalle
Miksi pitää vastata ohi alkuperäisen kysymyksen. Luetun ymmärtäminen huono?
- tarjouksia
Hinttalan Kalle kirjoitti:
Miksi pitää vastata ohi alkuperäisen kysymyksen. Luetun ymmärtäminen huono?
Asuntojen oikean hinnan oppii vertailemalla ja näin pystyy arvioimaan asunnon oikean hinnan.
Tottakai kannattaa tarjota vähemmän kuin pyydetään. Kilpailua ei ole nyt.
-
Ei ole hullu se joka pyytää, vaa se joka maksaa !
- miten tehdä..
En osaa sanoa miten tänäpäivänä on mutta 2002 ostin uudiskohteen joka kieltämättä oli jo edullisesti hinnoiteltu eli vanhojen rivareittein tasoa. Kauppahetkellä yritin vielä tinkiä kun myyjä sanoi että siirryhän sivuun niin takanasi oleva perhe ostaa sen. No ostin sen eikä kaduta ollenkaan. Suuri osa ostajista jäivät nuolemaan näppejään kun miettivät liian pitkään. Arvo noussut noin 100%..
- Mene kysymään
Kyllä välittäjä osaa vastata kysymyksiisi hänellä on myös tilastot myydyistä asunnoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881577
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla121460- 981390
- 691260
- 1041199
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n257972- 69971
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18925- 37907