Onko kap verdellä pysynyt terveenä vai oletteko matkalaiset saaneet mahan väänteitä inclusive hotelleissa?
kap verde ja vatsatauti?
14
6996
Vastaukset
- Blueberry-on-the-top
Turistiripulinhan saattaa saada vaikka Helsingistä hotellista. Itse olimme viikon All Inclusive -hotellissa enkä minä tai matkakumppanini saaneet oireita. Mahataudin mahdollisuus toki lienee pienempi parempitasoisessa hotellissa, mutta mitäänhän se ei välttämättä takaa.
- HK
Ei tullut mitään vatsanväänteitä, kaikkea uskalsi kyllä syödä.
- Santa Maria
Lomailtiin helmi-maaliskuun vaihteessa, syötiin mitä all inclusiveen sisältyi eikä tietoakaan mahataudista. En nähnyt, että kukaan hotellivieraista olisi maistanut tarjoilukulhosta omalla lusikallaan, mitä joskus on kerrottu tapahtuneen. Yritimme myös huolehtia omasta käsihygieniasta :)
Maaliskuussa oltiin eikä tullut mitään vatsaväänteitä. Riu Karamboassa tuntui ainakin olevan hygienia-asiat kunnossa.
- VK
Sama juttu RIU Touaregissa, hygienia-asiat kunnossa. Söimme kaikkea mitä oli tarjolla emmekä saaneet vatsavaivoja.
- X......
Olimme n kk sitten Karamboassa ja toinen meistä sai vatsataudin toisena lomapäivänä. Vaiva korjaantui päivässä kun kävimme hakemassa lääkäriltä lääkkeet vaivaan.
Karamboa siisteyttä ei moiti, mutta monen kanssa lomailijan henkilökohtaista käsihygieniaa senkin sijaan!! - sy Snoopy
Ei mitaan ongelmia Kape Verdellä. Pahimmat vatsataudit kuumeen kera olen saanut Marokon Agadirissa seisovasta pöydästä ja Venezuelan Kumanan uudesta McDonalds ravintolasta. www.snoopy.fi
- kirppu
Meidän perhe (2 aikuista ja 8 10 v lapset) söi kakkea mitä pöydissä oli. Minkään näköistä mahan kipristelyä ei ollut kellään. Ei edes miehelläni vaikka hänellä on super herkkä vatsa.
Muistakaa juoda paljon, osa vatsan vääteistähän johtuu nestehukasta. Saarella aurinko polttavan kuumaa ja juomaa tarvitsee super paljon.
Samoin aurinkovoidetta menee tupla määrä mitä normaali kanarian lomalla, ja saarelta ostettaessa toooosi kallista, joten sitä kannattaa pakata mukaan reilusti. - Reppureissaaja
Vatsatauti ja kuumeilu kestänyt nyt viikon Kap Verden loman jälkeen. Oltiin Karamboassa. Perheessä kaikki muut terveitä mutta mulle tuli joku tuntematon bakteeri. On tosin voinut tulla kaupunki kierroksen jälkeen tai snorklatessa...Tämä oli toinen kerta samassa paikassa. Ekalla kerralla ei tullut mitään. Hygienia vaikuttaa olevan hyvä Karamboassa.
- Bravoclub
Viikko sitten tultiin Vila do Farol-hotellista kahden viikon all inclusive-syömingeistä eikä ole mitään ollut.
- Anonyymi
Olitteko muuten tyytyväisiä hotelliin ja sen ympäristöön?
- Anonyymi
Olemme olleet useamman kerran sekä Salilla että Boavistalla all inclusive hotelleissa. Koskaan ei ole ollut vatsaongelmia.
- Anonyymi
Tällä hetkellä Kap Verdellä ja mahatauti päällä. Molemmista päistä tulee yhtä aikaa.
En suosittele kyllä kellekkään kohdetta - Anonyymi
Mitään kunnolla kuumentamatonta ei Kap Verdellä kannata syödä hotellin tasosta riippumatta. Tämä on hassua kyllä kolme kertaa opittu kantapään kautta.
Nuo ruokamyrkytykset tosin harmittivat ehkä vähiten koko Kap Verden lomassa. Kohteena siis suoraan sanottuna paskin maa missä olen koskaan ollut ja maita on tullut kierrettyä sen verran, että en pysty enää muistamaan kaikkia.
Ehkä päälimmäisenä jäi mieleen epäkohteliaat ihmiset (paikalliset) ja rikollisuus kun huumediilereitä maleksii joka puolella ja meidänkin hotellihuoneeseen yritti yksi tällainen käydä matkatavaroihin piilottamassa huumeita. Onneksi kyseinen yksilö on nyt poliisin huostassa, mutta kannattaa miettiä haluatko tuonne kun päivällä kadunkulmassa tarjotaan huumeita ja yöllä piilotetaan matkatavaroihin.
T. Ei enää koskaan lähellekään Kap Verdeä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24714129Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu617200Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996902Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä394998K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1034769Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744677Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos784373PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194221Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754122Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013921