Onko kap verdellä pysynyt terveenä vai oletteko matkalaiset saaneet mahan väänteitä inclusive hotelleissa?
kap verde ja vatsatauti?
14
7220
Vastaukset
- Blueberry-on-the-top
Turistiripulinhan saattaa saada vaikka Helsingistä hotellista. Itse olimme viikon All Inclusive -hotellissa enkä minä tai matkakumppanini saaneet oireita. Mahataudin mahdollisuus toki lienee pienempi parempitasoisessa hotellissa, mutta mitäänhän se ei välttämättä takaa.
- HK
Ei tullut mitään vatsanväänteitä, kaikkea uskalsi kyllä syödä.
- Santa Maria
Lomailtiin helmi-maaliskuun vaihteessa, syötiin mitä all inclusiveen sisältyi eikä tietoakaan mahataudista. En nähnyt, että kukaan hotellivieraista olisi maistanut tarjoilukulhosta omalla lusikallaan, mitä joskus on kerrottu tapahtuneen. Yritimme myös huolehtia omasta käsihygieniasta :)
Maaliskuussa oltiin eikä tullut mitään vatsaväänteitä. Riu Karamboassa tuntui ainakin olevan hygienia-asiat kunnossa.
- VK
Sama juttu RIU Touaregissa, hygienia-asiat kunnossa. Söimme kaikkea mitä oli tarjolla emmekä saaneet vatsavaivoja.
- X......
Olimme n kk sitten Karamboassa ja toinen meistä sai vatsataudin toisena lomapäivänä. Vaiva korjaantui päivässä kun kävimme hakemassa lääkäriltä lääkkeet vaivaan.
Karamboa siisteyttä ei moiti, mutta monen kanssa lomailijan henkilökohtaista käsihygieniaa senkin sijaan!! - sy Snoopy
Ei mitaan ongelmia Kape Verdellä. Pahimmat vatsataudit kuumeen kera olen saanut Marokon Agadirissa seisovasta pöydästä ja Venezuelan Kumanan uudesta McDonalds ravintolasta. www.snoopy.fi
- kirppu
Meidän perhe (2 aikuista ja 8 10 v lapset) söi kakkea mitä pöydissä oli. Minkään näköistä mahan kipristelyä ei ollut kellään. Ei edes miehelläni vaikka hänellä on super herkkä vatsa.
Muistakaa juoda paljon, osa vatsan vääteistähän johtuu nestehukasta. Saarella aurinko polttavan kuumaa ja juomaa tarvitsee super paljon.
Samoin aurinkovoidetta menee tupla määrä mitä normaali kanarian lomalla, ja saarelta ostettaessa toooosi kallista, joten sitä kannattaa pakata mukaan reilusti. - Reppureissaaja
Vatsatauti ja kuumeilu kestänyt nyt viikon Kap Verden loman jälkeen. Oltiin Karamboassa. Perheessä kaikki muut terveitä mutta mulle tuli joku tuntematon bakteeri. On tosin voinut tulla kaupunki kierroksen jälkeen tai snorklatessa...Tämä oli toinen kerta samassa paikassa. Ekalla kerralla ei tullut mitään. Hygienia vaikuttaa olevan hyvä Karamboassa.
- Bravoclub
Viikko sitten tultiin Vila do Farol-hotellista kahden viikon all inclusive-syömingeistä eikä ole mitään ollut.
- Anonyymi
Olitteko muuten tyytyväisiä hotelliin ja sen ympäristöön?
- Anonyymi
Olemme olleet useamman kerran sekä Salilla että Boavistalla all inclusive hotelleissa. Koskaan ei ole ollut vatsaongelmia.
- Anonyymi
Tällä hetkellä Kap Verdellä ja mahatauti päällä. Molemmista päistä tulee yhtä aikaa.
En suosittele kyllä kellekkään kohdetta - Anonyymi
Mitään kunnolla kuumentamatonta ei Kap Verdellä kannata syödä hotellin tasosta riippumatta. Tämä on hassua kyllä kolme kertaa opittu kantapään kautta.
Nuo ruokamyrkytykset tosin harmittivat ehkä vähiten koko Kap Verden lomassa. Kohteena siis suoraan sanottuna paskin maa missä olen koskaan ollut ja maita on tullut kierrettyä sen verran, että en pysty enää muistamaan kaikkia.
Ehkä päälimmäisenä jäi mieleen epäkohteliaat ihmiset (paikalliset) ja rikollisuus kun huumediilereitä maleksii joka puolella ja meidänkin hotellihuoneeseen yritti yksi tällainen käydä matkatavaroihin piilottamassa huumeita. Onneksi kyseinen yksilö on nyt poliisin huostassa, mutta kannattaa miettiä haluatko tuonne kun päivällä kadunkulmassa tarjotaan huumeita ja yöllä piilotetaan matkatavaroihin.
T. Ei enää koskaan lähellekään Kap Verdeä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825117Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73375SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun343093SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612977SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042266Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292127Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752105Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059