meillä uusioperhe,yhdessä oltu perheenä puoli vuotta.ja kismaa aiheuttanut nukkumaanmeno-ajat..miehellä poika 13 v minulla tyttö 12 v .poika asuu äitillä ja siis joka toinen vkonloppu meillä.
Sovittiin miehen kanssa ,että arkena 22.00 ja vkonloppuna 23.00.
Mutta kun saattaa kello olla 24.00 vkonloppuna
ja lapset valvoo,jos olen yövuorossa.
Sama homma usein,vaikka kotona olen.En jaksa samasta asiasta enää valvokoot,oma tyttö menee usein aikasemmin nukkumaan.
Ja miten epäoikeudenmukaiselta tuntuu,kun lapsi vierailee,niin käsitellään silkkihanskoin.
Isä ei uskalla komentaa ja laitaa lopullisesti niitä rajoja..turhauttavaa..
Onko muilla minkälaisia ratkaisuja,vastaavia kokemuksia??
Puhuttu on...ei auta..lisää puhutaan vielä..pakko..
Sovittiin miehen kanssa ,että arkena 22.00 ja vkonloppuna 23.00.
Mutta kun saattaa kello olla 24.00 vkonloppuna
ja lapset valvoo,jos olen yövuorossa.
Sama homma usein,vaikka kotona olen.En jaksa samasta asiasta enää valvokoot,oma tyttö menee usein aikasemmin nukkumaan.
Ja miten epäoikeudenmukaiselta tuntuu,kun lapsi vierailee,niin käsitellään silkkihanskoin.
Isä ei uskalla komentaa ja laitaa lopullisesti niitä rajoja..turhauttavaa..
Onko muilla minkälaisia ratkaisuja,vastaavia kokemuksia??
Puhuttu on...ei auta..lisää puhutaan vielä..pakko..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mun avomiehellä on 10 ja 12 vuotiaat tyttö ja poika. He tulevat 9 pväksi lomalla meille ja mä olen töissä silloin ja muut lomalla. Ovat tottuneet valvomaan myöhään loma-aikoina esim. klo 24-02 menevät nukkumaan. Itse olen herkkäuninen ja mulla on raskas työ ja herään klo 6 aikoihin. Mitä tekisin? Sanonko kaikille, että aikaisin nukkumaan vai annan valvoa? Heillä on kyllä on lomaa isänsä luona kesällä vain tämä vähän yli viikko ja musta silti ois kiva antaa heidän valvoa koska ovat lomalla. Mitä tekisin asian kanssa?
Kuinka herkkäuninen olet?Ja onko asuntonne pieni?
Eli kyllä tonikästen kanssa voi sopia että illalla puuhaavat hiljasemmin.Lukevat, pelaavat tms.
Toisaalta on aika hankalaa jos muut on lomalla.Voisiko miehesi mennä lasten kanssa pois?Telttailemaan tai jotain.
Hanki korvatulpat,jos ne pikkasen auttaisi.
Ja koita jaksaa.Koska toi ei ole hirveän pitkä aika.
P:S:Nää on vaan ehdotuksia;)
Ehdottomasti pitää olla säännöt!!
Meillä on 10-v, kaksi 9-v ja kaksi 5-v.Meillä myöskin lapset haluaisivat valvoa kun ovat ns."etäkodissa".
Vaikka välillä tuntuu pahalta kun joutuu olemaan kovana ja joutuu komentamaan lapsia niin mitään ei tule jos ei ole tiukat säännöt.
Meillä vielä miehen 9-vuotias tyttö kun tulee meille niin kiukuttelee ja on todella hankala tuittupää niin on monesti jouduttu poistamaan esim. ruokapöydästä kun on villiintynyt.Itkua ja hammastenkiristystä on isällä ja tyttärellä mutta aina lapset haluaa tulla ja ne ei haluaisi lähteä pois.
Jos antaa lipsua ja eikä hentoisi millään olla tiukkana niin se takuulla kostaantuu myöhemmin ja on aina vaan hankalampaa.
Toinen mihin on meinannut monesti lipsua on että ostelee tai antaa lapsille mitä ne hinkuu.Siinäkin täytyy olla tiukkana.
Meillä miehen lapset 13- ja 12-vuotiaat menevät omiin huoneisiinsa klo21 ja saavat lukea tai esim. kuulokkeilla kuunnella musiikkia niin pitkään kuin haluavat. Tärkeintä on olla hiljaa.
Meillä auttoi asiaa se, että yhteiset lapset ovat niin pieniä, että nukkumaanmenon rutiinit tulivat sitä kautta. Olen myös loma-ajalla töissä ja joudun heräämään aikaisin. Tämä selitys ja se että useimmat klo21 jälkeen esitettävät ohjelmat eivät sovellu alle 15-vuotiaille ovat olleet meillä ohjenuorana. Sitten kun lapset ovat yli tuon 15, annan varmaan äänettömänä telkkaria katsoa ym. pitempäänkin. Ja sisälle ulkoa on tultava ennen tuota klo21 meillä jo senkin takia, että tiedetään kaikkien olevan tallessa :) Mies tosin meinaa lipsua säännöistä...mutta harvoin.