Kannattaako nykyinen kamerani Canon PowerShot SX200 IS vaihtaa Canon EOS 1100D? onko Canon EOS 1100D paljon parempi?
Canon PowerShot SX200 IS
15
187
Vastaukset
- Lisäarvo mittana
Kannattavuus on plussalla silloin, kun tuotos on arvoltaan suurempi kuin sen aikaansaamiseen tehty uhraus eli käytettyjen tuotantopanosten arvo (tuotantokustannus).
Kuinka paljon oli työn osuus tuotantokustannuksista?
Kuinka paljon oli tuotos euroina? - 36 x 24 mm
"Canonin CMOS-kennojen suuret pikselit mahdollistavat laajan dynaamisen alueen. Se parantaa kuvien kontrastia ja yksityiskohtia varjo- ja valoalueilla. Värien ja valon hienoiset sävyerot toistuvat tarkkoina. Lisäksi suuret pikselit keräävät valon tehokkaammin, mikä merkitsee parempaa herkkyyttä heikoissa valaistusolosuhteissa."
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/Technologies_Features/CMOS_Sensor.asp- Aivan
Näitä ominaisuuksiahan kaikki pokkarikuvaajat haluavat, kun ostavat Marketista
oikein Canon 1100D merkkisen "järjestelmäkameran", joka on vielä varustettu
huippulaadukkaalla monikäyttöisellä muovisella Zoom-objektiivillä. Canon laatua
nääs, eihän kukaan muu valokuvausvälineitä valmistakkaan.
itselläni tuo powershotti ja ostettuani järkkärin ihan perus kiteillä niin sanoisin että kyllä sillä 18-55:lla kittiputkella saa täyteläisempiä kuvia kuin pokkarilla. kamerassani on kylläkin 4 megapikseliä enemmän kuin powershotissa ja tuossa 1100:ssa, että josko tuo sitten vaikuttaisi
tosin vaihdan tuon 17-55:seen kun saan rahaa kasaan. huomasin vaan kun testailin tokinan 11-55 obiskaa ja tuota peruskittiä niin onhan niissä huima ero.
mutta aloita 1100:lla ja peruskitillä, ei maksa maltaita, alta 400 euroa. saatahan siihen sitten myöhemmin parempia objektiiveja kun rahat antaa myöten.
älä silti ihmeessä hukkaa tuota powershottia :)- 36 x 24 mm
"Näitä ominaisuuksiahan ..."
Canon EOS 1100D järjestelmässä on noista nimenomaan tuo pienempi kenno. Jos haluaa ne suuret pikselit, niin valitsee EOS 5D Mark III tai EOS 1D X
EI KANNATA - vaikka ostaisit kuinka edullisen kameran hyvänsä, et kuitenkaan tienaa sillä niin paljoa, että kannattavuus kääntyisi plussalle.
Itse keskittyisin myyntihommiin. - huono
Canon EOS 1100D on huono.
- 60 D
Canon 1100 D ei ole sen huonompi/parempi kuin muutkaan entry-level rungot (ColorFoton testivoittaja Pentax Kr:n kanssa). Tavallinen kuvaaja saa sillä ihan kelvollisia kuvia.
Pawer Shot SX200 ei voi verrata suoraan järkkäriin, kyse on aivan eri kameroista. Toine on isompikennoinen järkkäri, jonka kuvanlaatu on aina parempi kuin pokkarilla johtuen mm kuvasensoreiden kokoeroista (pinta-aloista).
- se aberraatio
Canon PowerShot SX200 IS. Oli tuollainen mullakin. Pahinta minusta tuossa kamerassa oli paha kromaattinen aberraatio. Myös muut saman sarjan (SX2xx) kamerat kuuluu olevan tässä suhteessa huonoja.
- mietityttää
Nykyisessä kamerassa on netin mukaan 12,1 megapikseliä ja tossa Canon eos 1100D olisi saman verran :o
- 60 D
Ei noihin mp-määriin kannata tuijottaa. Kennon koko ja laatu ovat paljon tärkeimpiä tekijöitä kuin megapikselit. Mä käytän vieläkin mun 4 mp kameraa varalla vaikka mullakin löytyy noita yli 10 mp järkkäreitä useita.
- sylvästi
60 D kirjoitti:
Ei noihin mp-määriin kannata tuijottaa. Kennon koko ja laatu ovat paljon tärkeimpiä tekijöitä kuin megapikselit. Mä käytän vieläkin mun 4 mp kameraa varalla vaikka mullakin löytyy noita yli 10 mp järkkäreitä useita.
Totta. Lisäksi järkkärin isompi kenno tuottaa huomattavasti parempaa kuvaa kuin pokkarin pikkukenno, ja isoa voi nostaa helposti tuhennen hujakoille ilman suurempia kohinoita. Yksi ero on myös syväterävyyden hallinta, joka hyvällä ja valovoimaisella kiinteäpolttovälisellä on järkkärissä aivan omaa luokkaansa.
- se aberraatio
Ostin itse joku aika sitten Olympus PEN E-PL1 kameran ja möin Canon PowerShot SX200:n pois.
EPL-1 on kyllä kivempi, vaikka todennäköisesti huonompi kuin Canon EOS 1100D, mutta riittää minulle.- Joo, siis ei
Pen'in ainoa ongelma on kallis etsin.
- se aberraatio
Joo, siis ei kirjoitti:
Pen'in ainoa ongelma on kallis etsin.
Etsintähän siinä PENissä ei ole. Kirkkaassa valossa voi olla ongelma, ja jää vaille pään tarjoamaa lisätukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",365262Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1522492- 1502225
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551973Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171850"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591354Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921198Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää751005Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.320910Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa182889