eihän enää uskalla suhteisiin

...kun lukee että seksin alamäki alkaa pian mullakin.jos mies alkaa kínuta seksiä ja halut katoaa,sehän tietäisi katastrofia ja pahaa mieltä parisuhteessa.parempi elää sinkkuna ja naida sillo kun tekee mieli.mua ainakin parisuhteissa aikanaankin ahdisti halujen epäsäännöllisyys ja eriaikaisuus.ketutti kuulla vihjailua ja narinaa jos ukko ei ollu viikkoon saanut...en ala ketään miellyttämään,varsinkin kun menopaussi tulee niin sittenhän se kriisi vasta tulisikin.hui.
17318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

joo, näin on. mun miestä naitattaa vähintään jokatoinen ilta, viikonloppuna joka ilta ja itseä kerran viikossa/kahdessa. kauheeta alkaa touhuamaan haluttomana. ei oo luoja laskenu oikein näitä asioita. se v--ttaa kyllä. olis pitäny ajatella, kun uuden miehen otin, että olis ollu 10 v. vanhempi, niin olis enemmän tasan mennyt haluamiset. nyt on saman ikäinen. mutta sinkkuna ei saa halaamista ja viekussa nukkumista ja juttukaveria. näin se menee, mikä sitte on tärkeetä ja mistä joutuu luopumaan, on itse päätettävä.

Äänestä

hankalia kysymyksiä.joskus miehet vähättelevät vaikka haluttomuutta.ei saa painostaa.en ota enää miestä joka päiväsek riesaksi,säästyy kettuiluilta,vähättelyiltä.parempa satunnaiset tapaamiset.miehet ei enin osa ymmärrä nasiten sielun ja kehón elämää.yllättävän vähän miehillä on ymmärrystä.seksi on tapa alentaa ja painostaa,huomasin eräissä suhteissa.ja kun terveys alkaa mennä pois nuoruuden jäädessä taakse,mitäs siten? parempi elää yksin,kuumine aaltoineen ja ilman paineita.

Äänestä

tai onko siis tisenlaisia kokemuksia? elikä seksihaluissa ei muutoksia ja että miehet ymmärtävät eivätkä painosta? en halua pakkonaintia.

Äänestä
  • Kyllä löytyy päinvastaisia kokemuksia ainakin täällä. Olen kyllä ollut saman miehen kanssa kohta 32vuotta ja mies on mua kolmisen vuotta nuorempi. Meillä seksihalut ovat useimmiten kohdanneet. Pakkonaintia ei ole koskaan ollut. Kyllä tuo joka toinen ilta ja vkl joka ilta kuulostaa aika paljolta, ainakin pidemmällä tähtäimellä. Alku seurustelussa sitä tietenkin on huomattavasti enempi, ennen kuin alkaa tasaantumaan.

    Äänestä

25 vuotta saman miehen kanssa ja kokemukset jokseenkin kuten edellisellä. Halut useimmiten kohdallaan ja yhtäaikaiset. Tosin mies taitaa lähesaina olla pikkusen edellä, mutta en koe sitä painostavana ja mies tuntuu olevan tyytyväinen. Nyt vaihdevuosien kanssa halut jäljellä vaikka itsellä välillä vaikeuksia laukeamisen kanssa.
Ehkä tässä kaikessa salaisuus, että avioliitto voi edelleen hyvin. On vain aikanaan sattunut hyvä tuuri, että on sopivan ihmisen kohdannut.

Äänestä

loukkaantuko mies jos ei laukea tai se on vähenemmään päin-

Äänestä

Ei loukkaannu, kysyy haluanko toisella tavalla. Jos haluan, jatkamme toisella tavalla, jos en halua, niin ok. sekin.

Äänestä

Täällä yksi, joka on valinnut elämän ilman miestä. En vain jaksa jatkuvasti selitellä, kun ei mene perille niin ei mene. Edellinen suhde loppui vuosi sitten, kun miehestä tuli hitonmoinen kyylääjä, kun en jaksanut jatkuvasti tavata ja seurustella ja sekstaillakaan...
Huoah, lopetin suhteen enkä ole jaksanut edes ajatella aloittavani uutta suhdetta. Näin on tällä hetkellä parempi, saan rauhassa (jatkuvilta selityksiltä) "kasvaa" ja tottua näihin vaihdevuosiin ja sen tuomiin olotiloihin, ilman syyllistämistä...

Äänestä

Minä aloin seurustella vähän ennen vaihdevuosia. Ymmärrystä on riittänyt ja vapaasti on voinut puhua vaihtareista. Mies ei onneksi ole mikään kauhean innokas seksitouhuihin joten kerran, pari viikossa riittää molemmille.

Olen itsekin ajatellut, että taitaisi jäädä mies hommaamatta jos nykyisen kanssa menisi sukset ristiin. Ei jaksaisi enää alkaa ketään miellyttämään. Onhan se kiva saada joskus läheisyyttä mutta ilmankin saattaisi pärjätä. Halaa sitten vaikka jotakin elukkaa tai lapsenlapsia.

Äänestä

Kieltämättä toisinaan, tässä iässä, tulee mieleen kuinka paljon helpompaa kaiken kaikkiaan olis olla ilman miestä. Ei tarvis selitellä tekemisiään ja tekemättä jättämisiään tai mielialojaan ja tuntemuksiaan kenellekkään. Eikä tarvis miettiä onko toinen seksuaaliseti tyytyväinen tilanteeseen vai ei.
Toisaalta kaipaan kovasti hyväväpitoa ja hellyyttä ja yksi olo olisi aika yksinäistä pidemmän päälle. Toivotaan että tämä vaihe ohitetaan kunnialla ja jatketaan kumppanin kanssa rinta rinnan vanhuutta kohti.
Jos kävisi niin että jäisin yksin (kera tyttären), heluaisin tosiaankin olla yksin ja rauhassa, enkä ainakaan vähään aikaan lähtisi seuraa hakemaan.

Äänestä

kiitos vastauksista ja olga on onnen nainen kun sulla on ymmärtäväinen fiksu mies.alma ata-olen melkeinpä samalla linjalla kanssasi,aikuinen nainen joka ei ole velvollinen miellyttämään miestä-sehän olen minä,mulla eräs mies samantyyppinen ja karistan välillä hänet pois tapailulistaltani-en halua kuulla että käyn vieraissa jos ei haluta,en halua kuulusteluja kun en omista pikkulapsia.kun lapseni kasvoi isoksi ja muutti pois,aloin olla oman elämäni herratar,miestä ketuttaa koska teen tasan sen mikä mua huvittaa,vaikka k-pää saankin olla mutta pääni pidän.iän lisääntyessäni halua elää ja olla rauhassa,ilman kotileikejä ja jos hellyyttä tekee mieli,lankean miehen seuraan.annan ymmärtää että minusta ei ole enää kotileikkiin jamun hermot ei kestä sitoutumista ja velvoitteita!never this life.paljon helpommallakin pääsee.

Äänestä
  • Jolla joo! Mun miehellä on kolesteroli- ja verenpaine lääkitykset. Halut meni sen siliän tien. Itse haluaisin useammin mutta mies vain kerran pari kuussa. Menareita odottaessa... Jos omatkin halut laantuisi..

    Äänestä

Ärsyttää nykyinen maailmanmeno siinäkin mielessä, että kaikki pyörii seksin ympärillä. Enää ei viitsi edes tv:tä avata. Joka kanavalta, joka sarjassa, elokuvassa ym. hömpässä seksi on se tavoiteltava asia. Ihan kun elämässä ei olisi muuta tekemistä kuin sekstailu. Luonto, historia ja muu ei enää ihmisiä näytä kiinnostavan. Tyhmiä ruoka- ja sisustusohjelmiakin kanavat täynnään. Ja ihmiset seuraa trendikkäänä. Pakko olla seksikäs, ku telkku ja ympäristö vaatii ;)

Äänestä
  • Telkun avaamattomuus kertoo siitäkin, että olet ajassa mukana, sillä ajat muuttuu ja TVn katsominen jää historiaan, samoin paperilehtien luku. Joten nauttikaa niin kauan kuin vielä voitte. Mahtaneeko meidän ikäpolvi ehtiä kokemaan sen, ettei ole enää televisiota, onhan se mahdollista. Kuulemma nuoret ei katso enää televisiota.

    Mutta se on totta, että joutuu asennoitumaan hieman eri tavalla seksuaalisuuteen ja sen huomaa esimerkiksi vanhoja leffoja katsoessaan, sitä kun alkaa kiinnittämään huomiota ihan muihin piirteisiin kuin siihen mikä niissä sankareissa herätti nuorempana aivan vastustamatonta ihastusta tai ehkä jyvät vaan erottuu paremmin akanoista. Niitäkin kun on.

    Äänestä

Meillä juuri tänä aamuna miehen kanssa keskusteltiin suhteen jatkamisesta, otin asian puheeksi, kun en ole seksiä halunnut enää puoleen vuoteen...Sanoin suoraan, että voidaan erota, jos hänestä siltä tuntuu, mutta eipä tuo ollut halukas eroamaan. Laskettiin siinä plussat ja miinukset ja seksi oli kuitenkin ainoa, joka ei toimi.
Päätimme että näillä mennään, mies kuitenkin toivoisi, että hakisin korvaushoidon, koska oli kuullut että se auttaisi haluttomuussongelmiin, mutta kunnioittaa päätöstäni selvitä ilman,.
Itselläni oireet ovat olleet kuumia aaltoja muutama kerta päivässä ja aamulla herään aaltoon. mutta toistaiseksi eivät ole olleet mitenkään kovin rasittavia, ei tule puseron läpi hiki. Miehelle tulee myös tiuskittua, kun asiat ei mene niin kuin haluaisin. Haluttomuutta työn tekoon on myös, ei millään jaksaisi keskittyä töihin, teen kotona yrittäjänä työtä.
Itse uskon, että saamme suhteemme kuntoon jossain vaiheessa seksinkin osalta,puhuminen kumppanin kanssa ainakin auttaa.

Äänestä

onneksi olkoon kun sulla on fiksu mies,henkisesti taitava ja kypsä ja ymmärtää asioita.toivotaan että saat helpotusta hormoneista

Äänestä

Kokeilkaas, haluttomat, arginiinia suurina annoksina! iHerbista saa halvimmalla, ja luontaistuotekaupat myyvat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei ja joo kirjoitti:

...kun lukee että seksin alamäki alkaa pian mullakin.jos mies alkaa kínuta seksiä ja halut katoaa,sehän tietäisi katastrofia ja pahaa mieltä parisuhteessa.parempi elää sinkkuna ja naida sillo kun tekee mieli.mua ainakin parisuhteissa aikanaankin ahdisti halujen epäsäännöllisyys ja eriaikaisuus.ketutti kuulla vihjailua ja narinaa jos ukko ei ollu viikkoon saanut...en ala ketään miellyttämään,varsinkin kun menopaussi tulee niin sittenhän se kriisi vasta tulisikin.hui.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu