mitä ihmettä..?

khuhuuhu

Onko kukaan teistä koskaan kokenut sellaista, vähänniinkuin deja vu, mutta ei. Deja vu :ssa tiedostetaan että "ihan kuin olisin elänyt tämän hetken ennenkin.." Mutta tässä tunnessa tietty asia vaan tulee mielikuvaan, ja sitten hetken päästä se oikeasti tapahtuu, ja jälkikäteen vasta ajattelee että oliko se jonkinlainen ennakkoaavistus..?

Esimerkki:
Pelasin Aapelissa kuva-arvoitus-peliä, kun joku alkoi piirtämään jonkinnäköistä lintua.. Kaikki rupesivat miettimään ja arvuuttelemaan eri lintulajeja.. Mulla sit yhtäkkiä välähti mielessä.. "taskukolibri" mutta en viitsiny sitä sitte laittaa ku ei se olisi kuitenkaa ollu oikein.. No aikaa kului ja ruutuun tuli "Aika loppui! Oikea vastaus olisi ollut taskukolibri mutta kukaan ei arvannut oikein." Siinä sen vasta tajuaa miten vahvasti mä uskoin sen olevan taskukolibri, vaikken oo koskaa sellasta kuullutkaa..

Onko kellään koskaa ollut tälläsiä "ennakkoaavistuksia" ja muutenki mitä tää on?

Ps. Vastaavia tilanteita on ollut useitä ennenkin, eikä kyseessä ole deja vu (miten lie kirjotetaan).

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä!!"#

      Kyllä! Minullekkin kävi näin! Olin menossa lintukauppaan, ja kummallista kyllä, siellä oli kolibreja! Onks tää dejavuuta?

    • Sidoroff

      Mie olin lintulan luostarissa vaimon ja lapsien kanssa ihailemassa lampaita, kun
      tuli mieleen vilkaista sivulle. Siellä käveli vaimon ex panija. Ei kommentoitu.
      Se pani tyttöä ja kun halusi eroon, sanoi lähtevänsä munkiksi. Paskat siitä
      mitään munkkia tullut. No mie sain ihan kivan vaimon, paitsi että se ei enää
      muista entisiä heilojaan ja jätkiä jotka luuhasi sen kämpillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2388
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      153
      1613
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1598
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1289
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1287
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1155
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      249
      1070
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      956
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      869
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      859
    Aihe