Elikkäs tilasin uudet mustekasetit ja nyt aloin miettimään, että mihin voin laittaa vanhat tyhjät alkuperäiset mustekasetit. Onko tiedossa jotain liikkeitä tai nettikauppoja minne voi tyhjät lähettää uusiokäyttöön. En viitsisi heittää roskiin turhaa, jos on tiedossa paikkoja missä ne menisivät hyötykäyttöön. (Itse en halunnut ruveta omia kasettejani täyttämään vaan tilasin uudet.) Kyseessä siis Canon mustesuihkutulostimen musteet.
mustekasettien kierrätys
13
7446
Vastaukset
- Raija_1
Suomessa mustekasettien kierrätys on järjestämättä. Kun hakee paikkaa minne käytetyt kasetit voisi toimittaa, ei löydy netistä yritystä, joka kierrättäisi kaikkien valmistajien kasetteja. Kaikki vaan myy sulle lisää mustetta. Kun hakee englanniksi "laser toner cartridge recycling" löytyy useista maista yrityksiä, jotka maksaa siitä että toimitat tyhjät kasetit heille. Suomessa neuvotaan laittamaan roskiin !!!
Samaten muovin kierrätys on esim. Italiassa paremmin järjestetty kuin Suomessa.
Meillä kipataan kaatopaikalle rahanarvoista tavaraa tonnikaupalla.- risaikullettu
Jee right - varsinkin Napolin seudulla jätteiden kierrätys on hoidettu todella hyvin - silloin tällöin kun kääntää paskakasaa niin se on "kierrätetty".
Mustekasetit tulee laittaa sekajätteisiin - ei niitä uskalla polttaakaan, kun ei tiedä mitä materiaalia niiden muovi on. - poltetaan_silti
risaikullettu kirjoitti:
Jee right - varsinkin Napolin seudulla jätteiden kierrätys on hoidettu todella hyvin - silloin tällöin kun kääntää paskakasaa niin se on "kierrätetty".
Mustekasetit tulee laittaa sekajätteisiin - ei niitä uskalla polttaakaan, kun ei tiedä mitä materiaalia niiden muovi on.Täälläpä sekajätteet jokatapauksessa poltetaan. Ja muovi kehotetaan sekajätteeseen laittamaan.
- Harbuusi
Joku vihreä tai Niinistön Ville voisi olla sen verran oikeasti ympäristön ystävä, että kertoisi vaikka tällä palstalla mihin mustekasetit voi laittaa tai viedä.
Elikkä kertokaapa mihin kasetit kannattaa laittaa. - Kiertoon vaan
Työkentelen mustekasettien kanssa. Aikanaan kun hommaa aloittelin, kysyin paikallisesta kierrätyskeskuksesta mihin tyhjiä kasetteja voi laittaa. Sekajätteisiin oli vastaus. Ikävä kyllä. Joudun heittämään aikamoisen määrän viottuneita kasetteja menemään vuosittain.
Nykyään minulla on keräyslaatikko, joka täytyttyään lähetettään kierrätystä varten Ruotsiin. Jos teillä on paikkakunnalla kasettien täyttöpalvelu, niin käykää kysymässä sieltä. Meilläpäin myös paikallinen Citymarket ottaa niitä vastaan. Ehkäpä jkin muukin iso kauppa tekee samoin. Jos sinulla on valmistajan alkuperäisiä kasetteja, voit lähettää heille suoraan myös. - Kaaleppi.
Ainakin Cittareissa on joissakin laatikot, minne ne tyhjät kasetit voi jättää. Ne on kait sijoitettu jonnekin sisääntuloaulaan.
- kaloo
InkKari Tampere ei vakuuttanut "asiakaspalvelullaan"
eikä täytetyn kasetin laadullakaan.
Näyttää olevan vieläkin lehdessä joka viikkoa "AVAJAISTARJOUS".
Eikös se jo kohta ole vuoden ollut?- inkKari.net
Hei.
Täällä inkKarissa on vaihtunut omistaja heinäkuussa 2016 ja sitä myötä myös asiakaspalvelu ja meininki. Tulkaa testaamaan mustekasettien täyttöä tai tsekkaamaan uusien kasettien valikoimaa. Nykyään meiltä löytyy myös hyvä verkkokauppa inkkari.net.
Terveisin,
Mikke
"inkKaripäällikkö"
- svensk
Kaikki kaupat minkä myy tulostuskasettejä on pakko olla kierrätyslaatikko. Ylensä se on piilotettu jossain nurkkassa, mutta löytyy.
Aloitus on jo vuodelta 2012. Arvonsa tuntevat tulostinvalmistajat ovat järjestäneet tyhjien kasettien kierrätyksen ja ohjeistaneet sen omilla sivuillaan kohdassa Kierrätys, esim
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Personal_Copiers/Analogue/Features/Environment/Cartridge_Recycling/canon_toner_cartridge_recycling.aspx
Ja HP:llä myös- MarkoAD
Tästä vähän vinkkejä mustekasetin kierrättämiseen:
https://mustekasetti.net/7-tapaa-kierrattaa-mustekasetteja/ - Anonyymi
Isommista marketeista löytyy kierrätyspiste mustekaseteille, samoin Clas Ohlsonin liikkeistä. https://mustevertailu.fi/mustekasettien-kierrattaminen/
Joillakin valmistajista on omat kierrätysohjelmansa ja voihan sen vanhan täyttääkin jos löytyy DIY-henkeä. - Anonyymi
Vanha ketju mutta koska joku on jo nostanut sen ylös niin vastataan sitten että ainakin Prismat vastaanottavat käytettyjä mustekasetteja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834433Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243098Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162635Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka422279Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132255- 132194
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142015Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717