Kuopiossa on aikas paljon liikkeellä kennelyskää, joka helposti tarttuu koirasta toiseen mm. koirapuistoissa. Toivoisinkin, että jos koiranne on sairastanut kennelyskän, odottaisitte pari viikkoa oireettomana, ennekun tuotte koiranne puistoon, näin säästyttäisiin monilta tartunnoilta. Moni varmasti luulee, että oireiden loppumisen jälkeen koira on täysin terve, mutta tosiasia kuitenkin on, että koira voi vielä olla taudin kantaja ja näinollen levittää tautia lajitovereihinsa. Olkaa siis vastuuntuntoisia koiranomistajia, ja odottakaa kahden viikon varoaika ennekuin ulkoilette koiranne kanssa taas puistossa :)
Kennelyskää paljon liikkeellä
3
195
Vastaukset
- hölmöläistenhommia
Ei nämä höpö mammat mitään käsitä, ne vievät koiransa puistoon vaikka olis mikä tauti päällä.
Puistot onkin oikeita tautipesiä, itse en veisi koskaan koiraani niin typerään ja epäluonnolliseen paikkaan kuin koirapuistoon.
Onhan asia täällä selitetty moneen kertaan, mutta eihän nämä idiootit tajua, ei sitten millään. - 8+14
Eipä sitä koiraa kannatakkaan sinne viedä kun ei ole selkeästikkään varmaa että koiransa hallitsee ...eikä ilmeisesti välitä edes rokottaa :)
Yleensä syy tähän puistojen mustamaalamiseen on juuri se että se oma koira on niin epäsosiaalinen ja huonosti koulutettu . Helpompi haukkua puistot kun myöntää itselleen ettei osaa :)
Itse olen puistoillut niin kauan kuin on koiria ollut ja eipä olla puistosta mitään tautia tai loisia saatu .
samat pöpöt ne on tuolla teiden varsilla kuin puistossakin .
Kouluttakaa niitä koirianne ja hakekaa siihen apua niin ehkä tekin voitte sitten tulla puistoon ! :) tsemppiä ! - .
Tosta rokottamisesta sen verran että kennlyskä rokotus ei ole todellakaan varma suoja eikä todellakaan takaa sitä ettei koirasi voi saada sitä.
Ja noista taudeista ja loisista meidän koira sai viime keväänä muistaakseni ainakin 3 kertaa nenäpunkkeja ehkä ekan kerran saattoi tullat näyttelystäkin mutta sitten tuli kyllä selvästi koirapuistostakin sillä kun oltiin kaveripiirin kanssa hoidettu pois koiriltamme ja kun joku oli taas käynyt puistossa niin oli taas kaikkien meidän koirilla ja se niissä nenäpunkeissa on niin paskamaista että osalla saattaa olla oireettomana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830