Kennelyskää paljon liikkeellä

ei halua kennelyskää

Kuopiossa on aikas paljon liikkeellä kennelyskää, joka helposti tarttuu koirasta toiseen mm. koirapuistoissa. Toivoisinkin, että jos koiranne on sairastanut kennelyskän, odottaisitte pari viikkoa oireettomana, ennekun tuotte koiranne puistoon, näin säästyttäisiin monilta tartunnoilta. Moni varmasti luulee, että oireiden loppumisen jälkeen koira on täysin terve, mutta tosiasia kuitenkin on, että koira voi vielä olla taudin kantaja ja näinollen levittää tautia lajitovereihinsa. Olkaa siis vastuuntuntoisia koiranomistajia, ja odottakaa kahden viikon varoaika ennekuin ulkoilette koiranne kanssa taas puistossa :)

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hölmöläistenhommia

      Ei nämä höpö mammat mitään käsitä, ne vievät koiransa puistoon vaikka olis mikä tauti päällä.

      Puistot onkin oikeita tautipesiä, itse en veisi koskaan koiraani niin typerään ja epäluonnolliseen paikkaan kuin koirapuistoon.

      Onhan asia täällä selitetty moneen kertaan, mutta eihän nämä idiootit tajua, ei sitten millään.

    • 8+14

      Eipä sitä koiraa kannatakkaan sinne viedä kun ei ole selkeästikkään varmaa että koiransa hallitsee ...eikä ilmeisesti välitä edes rokottaa :)

      Yleensä syy tähän puistojen mustamaalamiseen on juuri se että se oma koira on niin epäsosiaalinen ja huonosti koulutettu . Helpompi haukkua puistot kun myöntää itselleen ettei osaa :)

      Itse olen puistoillut niin kauan kuin on koiria ollut ja eipä olla puistosta mitään tautia tai loisia saatu .

      samat pöpöt ne on tuolla teiden varsilla kuin puistossakin .

      Kouluttakaa niitä koirianne ja hakekaa siihen apua niin ehkä tekin voitte sitten tulla puistoon ! :) tsemppiä !

    • .

      Tosta rokottamisesta sen verran että kennlyskä rokotus ei ole todellakaan varma suoja eikä todellakaan takaa sitä ettei koirasi voi saada sitä.

      Ja noista taudeista ja loisista meidän koira sai viime keväänä muistaakseni ainakin 3 kertaa nenäpunkkeja ehkä ekan kerran saattoi tullat näyttelystäkin mutta sitten tuli kyllä selvästi koirapuistostakin sillä kun oltiin kaveripiirin kanssa hoidettu pois koiriltamme ja kun joku oli taas käynyt puistossa niin oli taas kaikkien meidän koirilla ja se niissä nenäpunkeissa on niin paskamaista että osalla saattaa olla oireettomana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8546
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4748
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4421
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2623
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1500
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1162
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe