Kuopiossa on aikas paljon liikkeellä kennelyskää, joka helposti tarttuu koirasta toiseen mm. koirapuistoissa. Toivoisinkin, että jos koiranne on sairastanut kennelyskän, odottaisitte pari viikkoa oireettomana, ennekun tuotte koiranne puistoon, näin säästyttäisiin monilta tartunnoilta. Moni varmasti luulee, että oireiden loppumisen jälkeen koira on täysin terve, mutta tosiasia kuitenkin on, että koira voi vielä olla taudin kantaja ja näinollen levittää tautia lajitovereihinsa. Olkaa siis vastuuntuntoisia koiranomistajia, ja odottakaa kahden viikon varoaika ennekuin ulkoilette koiranne kanssa taas puistossa :)
Kennelyskää paljon liikkeellä
3
218
Vastaukset
- hölmöläistenhommia
Ei nämä höpö mammat mitään käsitä, ne vievät koiransa puistoon vaikka olis mikä tauti päällä.
Puistot onkin oikeita tautipesiä, itse en veisi koskaan koiraani niin typerään ja epäluonnolliseen paikkaan kuin koirapuistoon.
Onhan asia täällä selitetty moneen kertaan, mutta eihän nämä idiootit tajua, ei sitten millään. - 8+14
Eipä sitä koiraa kannatakkaan sinne viedä kun ei ole selkeästikkään varmaa että koiransa hallitsee ...eikä ilmeisesti välitä edes rokottaa :)
Yleensä syy tähän puistojen mustamaalamiseen on juuri se että se oma koira on niin epäsosiaalinen ja huonosti koulutettu . Helpompi haukkua puistot kun myöntää itselleen ettei osaa :)
Itse olen puistoillut niin kauan kuin on koiria ollut ja eipä olla puistosta mitään tautia tai loisia saatu .
samat pöpöt ne on tuolla teiden varsilla kuin puistossakin .
Kouluttakaa niitä koirianne ja hakekaa siihen apua niin ehkä tekin voitte sitten tulla puistoon ! :) tsemppiä ! - .
Tosta rokottamisesta sen verran että kennlyskä rokotus ei ole todellakaan varma suoja eikä todellakaan takaa sitä ettei koirasi voi saada sitä.
Ja noista taudeista ja loisista meidän koira sai viime keväänä muistaakseni ainakin 3 kertaa nenäpunkkeja ehkä ekan kerran saattoi tullat näyttelystäkin mutta sitten tuli kyllä selvästi koirapuistostakin sillä kun oltiin kaveripiirin kanssa hoidettu pois koiriltamme ja kun joku oli taas käynyt puistossa niin oli taas kaikkien meidän koirilla ja se niissä nenäpunkeissa on niin paskamaista että osalla saattaa olla oireettomana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2114880Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html234024Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2283791Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1343072Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583034Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162661Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos652550Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852345En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132155