Tähän tuli vastaus:
"Eipä ole. Se on pelkkä käyttöjärjestelmän ydin. Varsin ainen käyttöjärjestelmä on tämän ytimen päälle rakennettu kokoelma GNU-lisensoituja, pitkälti amerikkalaisia varusohjelmia, jotka ovat suurelta osin samaa juurta kuin muissakin Unix-tyyppisissä järjestelmissä. Nykykäyttäjälle Linuxissakin näkyy lähinnä ikkunointijärjestelmä ja työpöytä, jotka ovat esim. amerikkalaista tai saksalaista alkuperää."
Onko vastaus oikein?
"Eipä ole. Se on pelkkä käyttöjärjestelmän ydin. Varsin ainen käyttöjärjestelmä on tämän ytimen päälle rakennettu kokoelma GNU-lisensoituja, pitkälti amerikkalaisia varusohjelmia, jotka ovat suurelta osin samaa juurta kuin muissakin Unix-tyyppisissä järjestelmissä. Nykykäyttäjälle Linuxissakin näkyy lähinnä ikkunointijärjestelmä ja työpöytä, jotka ovat esim. amerikkalaista tai saksalaista alkuperää."
Onko vastaus oikein?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lisätietoja Googlesta.
Sieltähän kaikki mukulatkin kopioivat tietonsa myös muille ja tuntevat olonsa päteviksi.
No osoititpa olevasi oikein tietäjä.
Toivottavasti voit kulkea 'rinta rottingilla'.
http://linux.fi/wiki/Etusivu
Siis mitä häh? Sait siis vastauksen kysymykseesi joka on "Onko Linux suomalaisen kehittämä?" tällaisen "Eipä ole, se on pelkkä ydin."
Mikä vastaus tuo muka on? Ydin on nimenomaan Thorvaldsin aivotyöhön perustuvaa. Urpo vastaus, vähän kuin kysyis "tuleeko maito lehmästä?" ja sais vastauksen "ei, vaan maitokaupasta".
Ne työpöydät ja muut ohjelmistot eivät kuulu Linuxiin. Se Linux kun on pelkkä ydin ja sen on kehittänyt suomalainen alunperin.
Kyllä se Linux on suomalaisen Linus Torvaldsin kehittämä. Käyttöliittymät ovat sitten ihan oma aihepiirinsä.
Kyllä Linux on suomalaista perua oleva käyttöjärjestelmän ydin.
Ei välttämättä tarvitse juuri GNU:ta Linuxiin eikä Linuxia GNU:hun: vertaa vaikka GNU/BSD.
Linus Torvalds
suomen kansalainen ja suomessa syntynyt, mutta ei juuriaan suomalainen. johan sen nimikin kertoo :)
suomalaiset vaan hehkuttaa aina sitä omaa osaamistaan vaikkei edes osata kaivostoimintaa :)
ps moro kollimaattori pitkästä aikaa. oon saanut aikoinani sulta monta hyvää neuvoa.
Ent. suomalainen, nyk. US citizen.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Linus Torvaldsille Yhdysvaltain kansalaisuus/1135260132175/
---->, mulla ei tällä hetkellä ole aikaa alkaa panostaa Linuxiin perehtymiseen.
Mike Rosoft ja M-Kar valottivat myös, että Linuxin perustalle on rakennettu eri maissa ja eri tekijöiden toimesta käyttöliittymiä työpöytineen.
Microsoft sensijaan on tehnyt perustan ja siihen erilaisia käyttöliittymiä, kuten XP ja 7?
Kollimaattori, GNU:t ja BSD:t ovat mulle hebreaa.
Mitä siis sanoisi tuolla vastaajalle?
Älä nyt ala häsläämään, Sauli?
Se on tuolla keskustelussa loppupäässä
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10541985
Kiitos kaikille vastanneille.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10541985/#comment-54340571
Siitä askel eteenpäin
"tietoa lisää
Vanha kundi on jämähtänyt fraaseihin. Windows ja Linux ovat amerikkalaisia käyttöjärjestelmiä, ja OpenOffice ei ole käyttöjärjestelmä vaan tekstinkäsittely- ja taulukointiohjelma. XP on ikivanha Windowsin versio.
Onko joku kuullut että venäläisillä olisi ihan omia moderneja tietokoneita?"
ja
"Suomalainenko?
Eipä ole. Se on pelkkä käyttöjärjestelmän ydin. Varsin ainen käyttöjärjestelmä on tämän ytimen päälle rakennettu kokoelma GNU-lisensoituja, pitkälti amerikkalaisia varusohjelmia, jotka ovat suurelta osin samaa juurta kuin muissakin Unix-tyyppisissä järjestelmissä. Nykykäyttäjälle Linuxissakin näkyy lähinnä ikkunointijärjestelmä ja työpöytä, jotka ovat esim. amerikkalaista tai saksalaista alkuperää."
Suomalainen teki ja laittoi ilmaiseksi jakoon. Ihmiset ympäri maailmaa alkoivat kehittämään kaveriksi. Eli eikö se nyt ole ihan universal tuotos?
Suomalainen teki valmiiseen pohjaan muutoksia, nimesi sen linuxiksi, ja otti kunnia. Mutta ei keksinyt sitä alusta lähtien, muutteli ja paranteli, mutta ei luonut tyhjästä uutta.
MITÄ???...