kohta kesä lopussa ja kesätyöt loppuu ja koulut alkaa monilla. kuinka moni on saanut kesätöitä ja olis kiva pitää galluppi kuinka paljon kukin on tienannut omaa rahaa ? no, itse olin keväällä lomaviikon maatilalla (150e), juhannukseen asti metsän istutus hommissa (1220e) ja nyt lähden 2viikkoksi metsäkeskuksen hommiin ja sieltä saan (533e). yhteensä tämän kesän tili on n.1900 euroa. no se menee ens keväänä ajokorttiin ja loput bensoihin ja muihin kuluihin. tämä viesti ei ole tarkoitettu loukkaamaan niitä joilla ei ole töitä mutta vastailkaa.
kesätyöt ja tienesti.
jätkä17v.
101852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ite sain kuukauden ruohonleikkuusta ja vastaavasta tonnin.
mun mielestä hyvä palkka aika rennosta työstä.
Itse tuossa laskeskelin, että kesän loppuun mennessä pitäisi olla suurinpiirtein sellaiset 5500-7000e tienattuna. Joten ihan mukavastihan sitä on tullut tienattua. Saan tienata 2100e verottomana ja lopuista menee 18% veroa, joten ihan mukavasti. Kyllä sillä sitten jo eleleekin koko vuoden. Ja puhelinmyynnillä olen tuon summan tienannut. Lisäksi tuossa summassa on 300e siitä kun olen auttanut erästä vanhusta lähettyvillämme. Käynyt siivoamassa ja käynyt kaupassa hänen puolestaan ym. Joten ihan mukavasti ja suht helppoa hommaakin.
Itse olen ollut leiriohjaajana ja siitä tulee tienattua noin 2000 euroa. Työkin on aika helppoa, joten voi sanoa, että helppoa rahaa.
ny joku viä et saa rahaa iha ilmaseks. sehä vast helposti saatu o!
käy kateeksi mulla on vaan 10 senttiä laatikos.hain töihin en päässy...oon 16 v.
Palkka ei kummoinen n. 1250 jää käteen per kuukausi, toukokuun alusta ollu. Homma kuitenkin ihan mukavaa ja helppoa sisäduunia. Kovastihan sitä taas piti niin kaikkeen fiksuun säästellä mutta toukokuun liksalla tuli hetken innostuksesta ostettua vene, kesäkuun palkka nyt oli taas kotteina pitkälti otettuna mennyt kurkusta alas juhannukseen mennessä...:)
18 taas tulee mittariin syyskuun alussa itsellä eli joko myyn veneen tai sitten menee viimeinen eli elokuun palkka kokonaan autoon. Tässä kuussa ajattelin olla vähän fiksummin.
Rahaa tietty voisi käyttää vähän fiksumminkin mutta jotenkin kun vajaa pari vuotta sitten muutti kotoa veks niin nuo vanhempien säästövinkit hieman unohtuivat sinne. Noh, syksyllä taas kouluun ja siinä sivussa tylsään osa-aikahommaan jonka aikana tulee taas monet kerrat kirottua leväperäistä rahankäyttöä kesällä:) Mutta kesä on kesä.
No mie saan sellaiset n.9500-10000eunukkia koko kesästä, kun teen 8h/d puhelinmyyntihommia ja lauantaisin muutaman tunnin. Tuntipalkkani on riippuen menekistä sellaiset 15-21e/h. Siitä menee kyllä 1000e jo ajokorttiin ja laskuihin sellaiset 400e, mutta ihan kivasti jää käteen. Tuolla opiskelee ja ryyppää jo ihan mukavasti sitten kun on "loma" loppu.
Mie oon kartonkitehtaalla rullamiehen lomittajana ja saan neljässä kuukaudessa sen 15000 € mut pitää ostaa auto johon menee noin 8000 eli ei paljoo jää mut onpaha sit ässä audi eikä velkaa
pitäisköhän ruveta paperimieheksi... no en ehkä kuitenkaan... =)
labrassa kesälomatuuraaja:
kuukauden peruspalkka pikkasen päälle 1400 euroo,
+iltavuorolisä
+yövuorolisä
+viikonloppulisä
+olin juhannus töissä, joten viikon palkka yhes yös
+pyhäpäivälisä
+tuotantopalkkio
...siinä ne taisi ollakki, joten kuukaudessa sellanen 2000 euroo jää käteen, (verot vähennetty 21%)
Ite olen ihan tyytyväinen!