Kysymyksiä Ausseissa ja USA:ssa opikelusta

well hellou there

Olen nyt 19-vuotias lukiosta valmistuva abi. Olen tutustunut erilaisten yliopistojen hakuihin ja hintoihin. Noi hinnat kauhistuttaa kyllä (about 25 000€/vuosi) ja tiedän ettei oma keskiarvoni (7.9) riitä full scholarship:ä varten läheskään missään yliopistossa. Siksi kaipaisinkin vastausksia kysymyksiin ja pyytäisin että kertoisitte kokemuksia:

Miten rahoititte opiskelune jos ette saanneet stipendejä yliopistolta? (olettaisin että harva on tähän lähtenyt)

Kuinka helposti näitä full scholarship:jä myönnetään? (käsittääkseni annetaan enimmäkseen kolmannen maailman maiden tuleville neroille)

Miten USA:n yliopistoissa arvostetaan Suomen amk:ien diplomeita? (tällä hetkellä näen parhaimmaksi vaihtoehdoksi hakean englanninkielisille linjoilla Suomen amk:n ja sen diplomilla mennä masteria tekemään ulkomaille)

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • US Mom

      Eipa USAssa paljoakaan tiedeta Suomen amk-systeemista joten ei kai niita voi sitten arvostaakaan. Masterin tekemiseen vaaditaan 4-vuotinen Bachelor's.
      Onneksi sinulla sentaan on lukio suoritettuna.

    • yyjyj4erhgrhhrhrh

      Nyt pitää huomata, että Yhdysvalloissa ei ole samanlaista koulutusjärjestelmää kuin Suomessa. Verorahoin ei suinkaan kustanneta koulua oppilaille, vaan yksityishenkilöt kustantavat opiskelusta jo pienestä pitäen.

      Lukukausimaksut ovat yleensä todella kalliita. Eivät ne kuitenkaan ihan 25 000e/vuosi ole kaikkialla. Jotain 5-10 tonttua ovat ehkä enemmän. Onhan tuokin silti opiskelijalle melkoinen rahamäärä maksettavaksi ja jos siellä 4 vuottakin opiskelee, niin kyllä se käy kukkarolle. Jenkeissä kun ei voi ilman työlupaa työskennelläkään, en tiedä mahdollistaako opiskelijaviisumi tähän jonkinlaisen poikkeuksen.

      Oletko miettinyt Isoa-Britanniaa, joka on ihan hyvä ja arvostettu opiskelumaa, hinantkin lienevät halvaempia kuin Yhdysvalloissa.

      Valitettavasti se on totta, että Suomen kaltaista "ilmaista" systeemiä et löydä muualta kuin Pohjoismaista.

    • 4+3

      Käsittääkseni opiskelijaviisumilla saa USA:ssa tehdä töitä varsin rajoitetusti (muutamia tunteja viikossa) ja työt on ilmeisestikin rajoitettu oppilaitoksen/kampuksen alueella tehtäviin töihin. Sama homma se on monessa muussakin maassa, opiskelijaviisumilla ei kovin kummoisia tötä saa tehdä.

    • ninniinininininiiin

      Niin eli vaikeuttaa ansioiden saantia vielä entisestään. Kyllä nuo opiskelurahat pitäisi olla jo kasassa, kun tuonne lähtee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9362
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7680
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5241
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      150
      4932
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4660
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1958
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1779
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      289
      1613
    Aihe