well hellou there
Olen nyt 19-vuotias lukiosta valmistuva abi. Olen tutustunut erilaisten yliopistojen hakuihin ja hintoihin. Noi hinnat kauhistuttaa kyllä (about 25 000€/vuosi) ja tiedän ettei oma keskiarvoni (7.9) riitä full scholarship:ä varten läheskään missään yliopistossa. Siksi kaipaisinkin vastausksia kysymyksiin ja pyytäisin että kertoisitte kokemuksia:
Miten rahoititte opiskelune jos ette saanneet stipendejä yliopistolta? (olettaisin että harva on tähän lähtenyt)
Kuinka helposti näitä full scholarship:jä myönnetään? (käsittääkseni annetaan enimmäkseen kolmannen maailman maiden tuleville neroille)
Miten USA:n yliopistoissa arvostetaan Suomen amk:ien diplomeita? (tällä hetkellä näen parhaimmaksi vaihtoehdoksi hakean englanninkielisille linjoilla Suomen amk:n ja sen diplomilla mennä masteria tekemään ulkomaille)
Kysymyksiä Ausseissa ja USA:ssa opikelusta
4
253
Vastaukset 4
- US Mom
Eipa USAssa paljoakaan tiedeta Suomen amk-systeemista joten ei kai niita voi sitten arvostaakaan. Masterin tekemiseen vaaditaan 4-vuotinen Bachelor's.
Onneksi sinulla sentaan on lukio suoritettuna. - yyjyj4erhgrhhrhrh
Nyt pitää huomata, että Yhdysvalloissa ei ole samanlaista koulutusjärjestelmää kuin Suomessa. Verorahoin ei suinkaan kustanneta koulua oppilaille, vaan yksityishenkilöt kustantavat opiskelusta jo pienestä pitäen.
Lukukausimaksut ovat yleensä todella kalliita. Eivät ne kuitenkaan ihan 25 000e/vuosi ole kaikkialla. Jotain 5-10 tonttua ovat ehkä enemmän. Onhan tuokin silti opiskelijalle melkoinen rahamäärä maksettavaksi ja jos siellä 4 vuottakin opiskelee, niin kyllä se käy kukkarolle. Jenkeissä kun ei voi ilman työlupaa työskennelläkään, en tiedä mahdollistaako opiskelijaviisumi tähän jonkinlaisen poikkeuksen.
Oletko miettinyt Isoa-Britanniaa, joka on ihan hyvä ja arvostettu opiskelumaa, hinantkin lienevät halvaempia kuin Yhdysvalloissa.
Valitettavasti se on totta, että Suomen kaltaista "ilmaista" systeemiä et löydä muualta kuin Pohjoismaista. - 4+3
Käsittääkseni opiskelijaviisumilla saa USA:ssa tehdä töitä varsin rajoitetusti (muutamia tunteja viikossa) ja työt on ilmeisestikin rajoitettu oppilaitoksen/kampuksen alueella tehtäviin töihin. Sama homma se on monessa muussakin maassa, opiskelijaviisumilla ei kovin kummoisia tötä saa tehdä.
- ninniinininininiiin
Niin eli vaikeuttaa ansioiden saantia vielä entisestään. Kyllä nuo opiskelurahat pitäisi olla jo kasassa, kun tuonne lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231305Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️601153- 82911
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105884Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21767Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet242713- 120695
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210679- 62668
- 100606
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html282554Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104518- 8497
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73481- 34455
- 39454
- 47440
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko44422Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas23417