Auttakaa tuotekehityksessa

kehittelijä

Koulussa meidän kuului kehittää tuoteratkaisu, johonkin ongelmaan. Suunnittelimme paremman tuulilasin rapparin, jolla rappaaminen tapahtuu nopeasti ja vaivattomasti. Itse olen monesti tuskastellut aamulla rappaamisen kanssa, kun ei sitä sisäilmanlämmitintäkään ole :(

Ideana olisi että rappa toimisi vähän niin kuin hiustenkuivaaja. Eli puhaltaisi lämmintä ilmaa tuulilasiin, jolloin jää pehmenisi ja lähtisi helpommin irti. Lataaminen onnistuisi kätevästi auton tupakansytyttimen kautta niin kuin kännykän lataaminen.

Kohderyhmänä olisivat tavalliset autonkäyttäjät. Erityisesti vanhukset, joiden fyysiset voimat eivät välttämättä rappaamisurakkaan riitä

Tarvitsisimme parisen kymmentä mielipidettä. Kiitos paljon kaikille, jotka vastaavat ja antavat rakentavaa palautetta.

Vastata voi esimerkiksi kysymyksiin:
1. Ostaisitko tuotteen mielummin kuin tavallisen rapparin?
2. Onko tuotteessa parannettavaa, jos on niin mitä?
3. Paljonko olisit valmis maksamaan tuotteesta?

Kiitos kaikille vastanneille!

Linkin takaa löytyy kuva tuotteesta. Kuvan henkilöstä ei tarvitse välittää :) Hän on meidän matematiikan opettaja :DD
http://www.flickr.com/photos/76615988@N05/7026396263/in/photostream

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muotoilija

      Onks toi dildo tossa laudan päällä?

      Mä en yleensä auta läksyjään pakoilevia teinejä mutta sanoisin että teiltä on jäänyt (vähintään) yksi tekninen pulma huomiotta - ja siihen on ratkaisu ihan käden ulottuvilla.

      Vastaukset:

      1. En tiedä. Tekniikalla on tapana mennä ennemmin tai myöhemmin rikki. Perinteinen skrapa on aika idioottivarma vekotin.

      2. On.

      3. Kympin.

      Annan vielä yhden vinkin joka kannatta tsekata ennen kuin rupeatte tuunaamaan hiustenkuivaajia. Maailmassa sattuu kaikennäköistä ja joskus ihmiset saavat hyviä ideoita. Tiettävästi joskus ihmiset hokaavat että jäisen lasin voisi sulattaa lämpimällä vedellä, ja kippaavat ämpärillisen kuumaa vettä klasille. Miksihän tämä idea ei ole yleistynyt vuosien mittaan, hmm, siihen on syynsä...
      Tämäkin vihje teidän kannattaa tutkia ennen kuin väännätte nupit kaakkoon.

      • kehittelijä

        Joo eihän tässä okeasti mitään tehdä. Kurssiin vain kuului tuotekehityksen lisäksi "markkinointikysely" eli kysellään mielipiteitä tuotteesta kuluttajilta. Läksyjähän tässä juuri tehdään, Kiitos rehellisestä palautteesta, sitä tässä juuri haetaan.


    • J Tapio P-poika

      Terve,

      Miksi kuvassa olevilla prototyypeissä pistotulppa, kun kuvauksessa puhuttiin tupakansytyttimestä. Noh, viekää laitos takaisin piirtopöydälle.

      1. Ostan normaalin skrapan.

      2. Minusta kannattaa unohtaa koko homma.

      3. Normaalin skrapan kylkiäisenä vois tulla ilmaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      283
      11740
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      138
      10980
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      237
      6297
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5152
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      161
      3620
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      53
      2448
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      328
      1960
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1788
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1684
    Aihe