Voihan Jaappani

Uutisen mukaan Japanissa 55-59-vuotiaiden työllisyysaste on 97 prosenttia.
Miten lie Suomessa, joko notkutte eläkkeellä?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Huhhuh. Päästäisivät työntekijöitään yhtä pitkille lomille tai nauttimaan yhtä lyhyitä työpäiviä kuin Suomessa, niin vanhemmallekin väelle riittäisi töitä. Nyt ne on varmaan eläkkeen tarpeessakin 55--59 vuotiaina.

Ite miettinyt oma työtilanteeni viime aikoina paljonkin. Alkaa olla kohta vaikeaa saada toista duunipaikkaa, täytän syksyllä 50. Nykyinen työ on exäni pienessä firmassa kun en halunnut jättää pulaan kun erottiin. Oli tunne että jätin sen jo erotessa pulaan. Hän jää kuitenkin eläkkeelle 6 vuotta ennen mua, ja minusta ei ole pitämään sitä puljua voimissaan yksin 6 vuotta. Vaihdanko työpaikkaa vai luotanko siihen että tässä kaikki kääntyy parhain päin? Vähän tyhmältä tuntuisi sekin, etten millään lailla varautuisi tulevaan.

Että siinä mielessä kiinnostaa sun kysymys, onko muilla tässä iässä jo tulevaisuus viitoitettu? Voiko tässä iässä itse vaikuttaa enää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uraputkitukka kirjoitti:

Uutisen mukaan Japanissa 55-59-vuotiaiden työllisyysaste on 97 prosenttia.
Miten lie Suomessa, joko notkutte eläkkeellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu