Taloyhtiöiltä tietoa?

Voiko olla totta

Tiedän henkilön, jolla oli tv, mutta ei maksanut tv-maksua. Viestintävirastosta soitettiin jatkuvasti, että laitetaanko maksu käytäntöön. Kun hänen tv:nsä hajosi, hän ei ottanut uutta tilalle. Soitot loppuivat siihen.
Tästä seuraa epäilys, että Viestintävirasto saa tietoa taloyhtiöiltä talouksista, joihin on viritetty kaapeli-tv.
Jos näin on, niin onkohan tällainen urkinta / tietojen luovutus laillista?

5

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Menepä sinne foliohattukauppaan koska taloyhtiö ei mistään näe montako laitetta on kaapeliverkon perässä...

      Ainoa tapa on juoruileva huoltomies tai isännöitsijä, mutta heilläkään ei ole huoneistoon mitään asiaa normaalitilanteessa ilman asukkaan lupaa.

      • jos epäilee

        ja jos sellaista epäilee, voi laitaa tallentavan valvontakameran. silloin saa nasautettua syytteen kotirauhan häirinnästä. huoltomiehen ja isännöitsijän on näet ilmoitettava jälkikäteenkin, jos tarvitsee välttämättä akuutissa tapauksessa huoneistoon päästä asukkaan poissaollessa.

        voi olla, että Ficora saanut tiedot henkilön tilaamien maksukanavien perusteella? ei ole aivan varmaa, luovuttavatko jotkut niitä tietoja.

        täähän loppuu onneksi 8 kk päästä, joten en hirveästi lähtis enää tappelemaan.


    • Ostan vapuks

      Misä se foliohattukauppa o?

    • Näin se menee

      Isännöitsijä ja huoltomies skannaavat telkkareita kiinteistöissään rutiininomaisesti. Saavat reilua provikkaa, jos joku jää nalkkiin. (minä en sitten tätä kertonut)

    • ...

      Ja taas joku foliohattua tarvitseva...

      Millähän skannaavat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11891
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6313
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5227
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      117
      4425
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe