Hei!
Olen päävuokralaisena kaksiossa ja minulla on alivuokralainen. Alivuokralainen on pyytänyt minulta, että ei enää ensikuussa halua asua asunnossa. Tämä sopii minulle täysin.
Voimmeko keskinäisestä sopimuksesta päättää tämän vuokrasopimuksen päättyvän jo 31.3.? Että siis että tämä asunto olisi käytössäni jo 1.4. alkaen?
Eli siis voiko vuokrasopimuksen laillisesti päättää yhteisestä sopimuksesta jo aiemmin ilman irtisanomisaikaa, mikäli se sopii molemmille osapuolille paremmin kuin hyvin? Mitä tähän sopimukseen tulee/voisi silloin kirjoittaa?
Vai pitääkö sopimuksesta tehdä määräaikainen?
Entä mitä eri virastot sanovat tällaisesta järjestelystä? (Esim. Kela) Vaikuttaako tukiin, jos emme käytä irtisanomisaikaa?
Alivuokralaissuhteen päättyminen
Help:me
2
208
Vastaukset
- 16
Irtisanomisaika ei ole pakollinen, vaan se on vuokraajan ja vuokranantajan eduksi kehitetty juttu. Jos molemmille sopii, niin sopimus voidaan purkaa milloin halutaan. Kelaan voi ilmoittaa heti, etteivät maksa enää seuraavaa tukea ja se on sillä selvä.
- 29
asunnon NNNNN alivokralais sopimus joka on laadittu PP.MM.VVVV henkilöiden YYY ja XXX välillä puretaan yhteisymmärryksellä tällä sopimuksella.
____________---- _______________----
maija meikä liisa teikä
heikälässä PP.MM.VVVV
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 701062
- 48994
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104948- 51925
- 33707
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34597- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118547