Olen parin vk:n päästä Hongkongissa. Haluaisin teiltä siellä käyneiltä vinkkejä, mitä ei saa missata ja mitä kannattaa shoppailla.
Iso kiitos jokaiselle vastaajalle!
!vk HK:ssa - mitä ei "saa" missata?
3
758
Vastaukset 3
- Kowloon
No taisit ehkä jo keritä lähtemään...?
Minä käyn joka kerta Stanleyn markkinoilla, siellä on ihan vaikka mitä! Sinne pääsee helposti bussilla, eikä taksikaan ole kallis. Se on Hongkongin saaren etelä kärjessä.
Sitten kannattaisi käydä hotelli Peninsulan alakerrassa kahvilla. Siellä on pikku kvartetti tai kvintetti soittamassa ja tunnelma on kuin ennenvanhaan.
Toki Peninsulan yläkerrassa on Felix-baari, mikä on must!
Aivan mahtavat näköalat ja muista käydä vessassa, sekin on kokemus.- Blondi -59
Kiitos vastauksestasi, joka tuli vähän myöhässä, eli saa nähdä, jos pitää joskus vielä mennä uusiksi.
Jäi mieleen erityisesti liikenteen (erityisesti metron) toimivuus, siisteys, edullisuus, kätevyys...ihmismäärä koko ajan joka puolella...kaikki ne lukuisat huippu luxuskaupat, joita siellä tuntui olevan ihan valtavan paljon (onhan niitä NY:ssä ja SF:ssakin nähty, mutta tuolla niitä oli niin valtavan paljon). Ja miellyttävä ilmanala oli tähän aikaan, lämmintä, vaan ei tukalaa, eikä osunut satamaankaan yhtään.
- Kiinnostunut3
Mikä Hong Kongissa on halpaa ja mikä kallista? Asuminen maksaa ainakin todella paljon, mutta miten esim. merkkivaatteet ja -kengät? Ilmeisesti piraatteja on paljon myynnissä, mutta aidot merkkivaatteet. Mitä kannattaa ostaa ja mitä ei?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651434
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58705Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.87667Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203558- 48516
- 37506
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15480- 112473
- 25473
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus46460