olen suunnittelemassa matkaa joko puolasta tai latviasta viron kautta suomeen. Emme ole koskaan ajneet muuta kuin pohjoismaissa ja saksassa. kertokaa kokeneemmat, ensinnäkin teitten kunto ja kuinka paljon aikaa moiseen reissuun olisi várattava. Ja onko yöpymispaikkoja matkan varrella. Lähtömaa on ruotsi.
liettua-latvia-viro
ekakertalainen
7464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos Saksasta tulet niin Puolan läpiajo noin 850km vaatii vähintään yhden yön Puolassa. Tiet huonot, liikennettä paljon. Luottokortilla ei saa ruokaa kaupoista ja ruokapaikoistaLiettuan rajalta Tallinnaan 670km. Tiet suhteellisen hyvät. Matkaan tarvitaan noin 7-8 tuntia.Pensionit ja hotellit edulliset, löytyy kaupunkeissa tai niiden laidamilla, suosittelen ennen hyväksyntää tarkistaa huone. Menin halpaan motelli Europassa Varsovan lähellä, en suosittele. Hinnat ehkä noin 25-50€/vrk riippuen seurueen koosta. Bensan hinta noin 80 senttiä.
Luin matkakertomuksesi alempaa ja ihan siltä tuntuu, että jätämme Puolan väliin. Riikaan pääsee täältä helposti ja Riiasta Tallinnaan on lyhyt matka.
Tilaa autoliitosta Via Baltika kirjanen. Halpa ja hyvä...siellä mm turvallisia yöpaikkoja, sekä ihmisille että autoille :-).
Baltianmaissa rajat kannattaa ylittää aamulla mahdollisimman aikaisin, niin pääsee vähemmällä jonottamisella!
EU:n myötä rajoilla ei ole jonoja.
Ei ole enää jonoja. Yksikään rajatarkistus ei vienyt 5 minuuttia kauempaa. Puolassa ajaminen oli aika hidasta, paljon tietöitä ja liikennettä. Monet valtatiet kulkevat kylien läpi, ne hidastavat paljon. Myöskin puolalaisten ajotyyli on aika hurja, nopeusrajoitus maantiellä on 90 km/h, mutta paikalliset ajavat 120 km/h aivan yleisesti. Ohituksissa autoja voi olla 4 rinnan jne. Majapaikkoja löytyy nykyisin hyvin, samaten bensa-asemia.
Pitäisi ajaa Berliinistä Tallinnaan
syyskuussa.
Osaatko suositella reittiä? Yöpymiskohteita?
Käykö visa nykyään Puolassa?
Kiitos!