5 kysymystä !

Moi. olen tekemässä ensimmäisiä nettisivuja ja minulla olisi 5 kysymystä, joihin haluaisin asiallisia vastauksia.

Kiitos paljon vastauksista jo nyt, olen nyt uppoutunut tähän html/css ihmeelliseen maailmaan:)

1. Minkä takia kun pienennän selaimen ikkunaa niin tekstit mukautuvat ikkunan mukaan, mutta kuvat eivät. Kuvissa relative arvo ja teksteissä absolute? Yritin mielestäni kokeilla kumpiakin toisinpäin, mutta muutosta ei tapahtunut.

2. Miten saisin viivalle tehtyä varjon? Olen yrittänyt kokeillä, mutta mikään konsti ei toimi.

3. Nyt jostain syystä ruudun sivuissa näkyy se vierityspalkki vaikka olen määrittänyt dokumentikseni 1080x768..eli miksi näin ja mihin ja mitä pitäisi kirjoittaa, jotta näin ei tapahtuisi ja ylimääräisen tilan saisi pois?

4. Olen yrittänyt tehdä tekstiin varjostuksen ohelle outerglown, mutta kun sen teen niin varjostus häviää vaikka pikselit olisivat mahd. pienet..mistä johtuu? Entäpä osaatteko neuvoa inner shadown/glown tekemisessä html ja css/onko edes mahdollista?

5. Jos teen palkin ja haluan häivyttää siitä reunat esim divinä niin..onnistuuko se html/css:lä vai kannattaisiko se tuoda png-kuvana?

0

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        57
        3471
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        47
        2826
      3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        148
        2640
      4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        57
        2331
      5. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        357
        2053
      6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        156
        1724
      7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        76
        1495
      8. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1338
      9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        38
        1293
      10. Miksi mediheli

        Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
        Kiuruvesi
        24
        1184
      Aihe