Nyt vasta huomasin, että uusia tietoturvapäivityksiä ei saa :(
Täähän on nyt aivan hirveetä tää vauhti, pitäisi jo siirtyä väkisin Squeezeen. Kokeilin sitä pikaisesti viime vuonna ja siinä oli pahoja vikoja, jotka esti käytön. Niinpä niin, yli 10 vuotta vanha masiina, että kai Squeezenkin pitäisi toimia. Toivotaan ainakin.
Lenny on kuollut :(
11
363
Vastaukset
- DebianLenny
http://wiki.debian.org/DebianLenny
"2012-02-06 : End of security updates / End of life. "
Aika aikaa kutakin. Toki kaikki käyttöjärjestelmät joskus jo vanhentuvat siten, ettei niihin kannata enää tuhlata voimavaroja.
Yleensä jakelut on kuitenkin päivitettävissä ongelmitta tuettuihin jakeluversioihin. Debianissahan järjestetään asianmukaisesti vuoden verran aikaa siirtyä uudempaan. Ja uutta käyttistä tulee nykyään 1.5-2v välein.
Jos tämä on liian tiheä uusimistahti niin vaihda merkkiä.- windows.paras
))) niin vaihda merkkiä ((( ?
Esimerkiksi Windows 7 on toimiva 2020 asti !
- ihmeettelyä
" Täähän on nyt aivan hirveetä tää vauhti, pitäisi jo siirtyä väkisin Squeezeen. Kokeilin sitä pikaisesti viime vuonna ja siinä oli pahoja vikoja, jotka esti käytön. "
Eli minkälaisia vikoja???? Minkälaiseen koneeseen olet kokeillut vakaata squeeze versiota??- jaa-a
Löysin kiintolevyltä sen asennuksen. Päivitin ja tässä nyt päivän verran käyttänyt ja paska jumahtaa välillä merkillisesti- logeista ei saanut mitään neuvoa. Esim. uloskirjauksen jälkeen sisäänkirjautumisruutu saattaa hyytyä ruutuun, että ei auta kuin kirjautua konsoliin ja käynnistää kone uusiks. Pari kertaa toi KDEn uusi ohjauskeskus on kans jumittanut X:n totaalisesti ja pakko uudelleen käynnistää. Eli aika lailla samoja vikoja, kuin viime vuonnakin siis :)
Pitänee kokeilla hakea uudet asennusromput ja vetää kokonaan uusiksi. Muistaakseni jossain välissä oli jotain häikkää ainakin asennusohjelman kanssa? Enpä tiedä enkä jaksa mitään muutakaan jakelua enää opetella käyttämään, koska Debian on ennenkin toiminut. - jaa-a
jaa-a kirjoitti:
Löysin kiintolevyltä sen asennuksen. Päivitin ja tässä nyt päivän verran käyttänyt ja paska jumahtaa välillä merkillisesti- logeista ei saanut mitään neuvoa. Esim. uloskirjauksen jälkeen sisäänkirjautumisruutu saattaa hyytyä ruutuun, että ei auta kuin kirjautua konsoliin ja käynnistää kone uusiks. Pari kertaa toi KDEn uusi ohjauskeskus on kans jumittanut X:n totaalisesti ja pakko uudelleen käynnistää. Eli aika lailla samoja vikoja, kuin viime vuonnakin siis :)
Pitänee kokeilla hakea uudet asennusromput ja vetää kokonaan uusiksi. Muistaakseni jossain välissä oli jotain häikkää ainakin asennusohjelman kanssa? Enpä tiedä enkä jaksa mitään muutakaan jakelua enää opetella käyttämään, koska Debian on ennenkin toiminut.Pieni googletus kertoi, että tässä on yli 2 vuotta vanha bugi näyttiksen ajurissa mikä ei oikein sovi Xorgille. Jostain syystä ei huoli vesaa tilalle://
- ihmeettelyä
"Pieni googletus kertoi, että tässä on yli 2 vuotta vanha bugi näyttiksen ajurissa mikä ei oikein sovi Xorgille. Jostain syystä ei huoli vesaa tilalle:// "
Et edelleenkään ole kertonut minkälaiseen koneeseen olet yrittänyt asentaa vakaata squeeze versiota?? Joten trolli mikä trolli.- Xorg..
http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/intel-82845g-788563/
Ei johdu pelkästään Debianista.
- dgfsg54
Lennyllä tuli aloitettua oma linuxin käyttöni.. :(
- bring it on
Oma Linuxin käyttöni alkoi Woodylla ja näköjään loppuu Squeezeen :(
Äh, vois kait jostain uuden näyttiksen hommata, jos halvalla löytyy. Uutta konetta en aio hankkia.
- miksuh-
Debian tukee edellistä vakaata versiota noin vuoden verran uuden vakaan julkasun jälkeen. Eli johan tuolloin maaliskuussa oli korkea aikakin Lennyn tuen loppua :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958637Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1265926Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2914925Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594657Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744206Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643982SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723808- 911758
- 991302
- 47909