Asuntosijoittamisen verotus

meissi

Tarvitsen vähän selvennystä muutamiin kohtiin koskien asuntosijoittajan veroeduista. Eli siis:

"Yhtiövastike sisältää yleensä hoitovastikkeen ja mahdollisen pääomavastikkeen, kuten korjaus- tai rahoitusvastikkeen. Hoitovastike voidaan vähentää vuokratulosta maksuvuonna."

Vaikka se nyt tuossa sanotaan aika selvästi, mutta käsitänkö nyt oikein eli esimerkiksi: hoitovastike on vaikka 120e/kk. Niin 120x12=1440e saa kerran vuodessa palautuksena vai?

Toisena lainojen korot... eli otat sijoitusasuntoa varten x-määrän lainaa missä on korko 2%, niin saat palautuksena tuon 2% verran maksettua lainaa takaisin?

Miten tämä niinkuin käytännössä toimii, jos joku voisi ystävällisesti näin maalaisen tasolla selittää minulle? Kiitoksia :)

6

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se menee

      Ei vastikkeita mihinkään palauteta vaan ne vähennetään vuokratuloista ennen verotusta samoin lainan korot.

    • 7+6

      Samalla tavalla kuin omassa verotuksessa voi vähentää matkakulut. Vaikka voit vähentää matkakulut, et tietenkään saa niitä matkakuluja palautuksena takaisin kerran vuodessa.

    • fvghbjnmk,lö.ä

      Myös rahoitusvastikkeet saa vähentää vuokratuloista jos rahoitusvastike on tuloutettu asunto-osakeyhtiön kirjanpidossa. Kysy isännöitsijältä miten on onko rahoitusvastike tuloutettu vai rahastoitu.

    • Ei ihan simppeliä

      Jos vuokraamisen kuluja ei ole huomioitu ennakonpidätyksessä, saa ne palutuksena samoin kuin liikaa maksetut verot. Toisaalta samassa tilanteessa veroasi korotetaan, jollet ole huomioinut vuokratuloja ennakonpidätyksessä.

      Älä vaan noilla tiedoilla vielä lähde vuokra-asuntoon investoimaan. Opettele ensin asiaan liittyvää lainsäädäntöä ja taloutta. Juttele jonkun tuttavasi kanssa, jolla on vuokratuloja.

      Luotettavien vuokralaisten hankinta ei myöskään ole ihan yksinkertainen juttu.

    • siiijoittaja

      Tässä:

      1000 e /kk vuokra
      - 200 hoitovastike
      - 100 korko
      - - - - - - -
      700 kuussa brutto
      -210 ( 30% ) vero
      - kulut kuten käynniot asunnolla, yhtiökokouksissa, maali, vuokraukset välittäjän palkkio, ym jne
      - - - - -
      490 e /kk nettotuotto x 12 = reilut n. 5800 e / vuosi nettotuotto jos ei ollut kuluja.
      Sitten jos on rahastovastiketta, niin se riippuu tästä:
      Myös rahoitusvastikkeet saa vähentää vuokratuloista jos rahoitusvastike on tuloutettu asunto-osakeyhtiön kirjanpidossa. Kysy isännöitsijältä miten on onko rahoitusvastike tuloutettu vai rahastoitu.

      Melko simppeliä
      MUTTA nyt kun teen veroilmoitusta minulle ei ole selvää minkä verran voi vähentää oman auton käytöstä käynneillä n 150km päässä olevaan asuntoon.
      Olen löytänyt 10% nettotuottoa antavia kohteita mutta ne ovat aika kaukana ja toki suurehkolla riskillä että miten löytyy jatkossa kuoleville seuduille vuokralaisia! Onko 45c/km vai 25c/km vai mitä?

    • Rabbe77_

      tuolta löytyy verotietoa:

      http://www.investori.com/b/index.php/asunto101/

      Vuokranantajan matkakulut verotuksessa
      Voit vähentää oman auton käytöstä verotuksessa 0,25e/ kilometri (vuonna 2012, vahvistetaan vuosittain) vuokratulon hankintaan liittyvistä matkoista (esim. asunnon näytöt, tarkastuskäynnit yms.).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1577
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1532
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      911
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      884
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe