Olen lopen väsynyt naapurin harrastamaan erilaisten työkalujen ja laitteiden meteliin iltaisin ja viikonloppuisin. Asumme pientaloalueella ja tuon lähinaapurin varastohuone on 10 metrin päässä. Hän huoltaa autoja ja raentelee milloin mitäkin. Viimeksi siellä soi sirkkeli tuntikausia sunnuntaina. Herra on sen verran macho, että ei tällainen ujo naisihminen uskalla sanoa mitään, tulisi varmaan kirveen ja vasaran kanssa kohti. Onko olemassa jotain määräyksiä moisesta? Ymmärrän, että asunnoissa tehdään remonttia, mutta en tällaista.
Naapurin korjauspaja
7
452
Vastaukset
- Valoa tunnelinpäässä
Otappa asia valoisammalta kannalta ja ajattele että ompas mukavaa kun naapurissa on autoja korjaava herrasmies jospa auttaisi minuakin auton korjaamisessa ;D
- Kaarina 44
Ei ole autoa, eikä naapuri ole herrasmies.
- iroiergro
Muuta kurttunaama jonnekin muualla asumaan...
- helena1243
Lähtökohtaisestihan on olemassa naapurin sietovelvollisuus, joka pitää sisällään normaaleja elämisen ääniä yms. Mikä sitten on normaalia ja mikä ei? Siitähän sitten päättää aivan viimekädessä tuomioistuin. Yleensähän noista selviää ihan puhumalla.
- usko pois
Kysy alueesi ympäristökeskuksesta, jos naapuri korjaa "ammatikseen" romuja kotona, niin asuinalueeksi kaavoitetulla alueella ei harjoteta häiriötä aiheuttavia ammatteja. Tämähän meneen siellä ympäristöasioiden puolella terveys ja meluhaitat, ympäristöhaitat on erikseen.
Tommoset likaset urpot just sotkee omakotiasumisen idean ,kun omasta mielestään saavat tehä mitä haluaa ja naapuri on sitten nipo, kuka viittii kuunnella tommosta sontaa, jos on päivän kuunnellu erilaisia verenpainetta nostattavaa melua.
Tuo on kotirauhan rikkomista. - Paska tsäkä
Eikös Kaarinan naapuri metelöi iltaisin ja viikonloppuisin? Ei se silloin ole mitään ammatikseen metelöintiä. Aivan sama kysellä mistään ympäristökeskuksesta yhtään mitään. Tulee vain paha mieli. Jos joku neuvoo haastamaan oikeuteen niin unohda. Mitä oikeus muka voi päättää? Niin mitä? Mikä olisi mahdollinen rangaistus naapurille? Ei naapurisi mitään kuritushuonetta tai häätöä tule saamaan.
- antakaa rauha naapur
Voisin kertoa kokemuksesta että kun naapuri on kaikki virastot käynyt läpi ja ei ole saanut näille valituksillensa mitään aikaiseksi kuin sen että ilmeisesti joutuu itse nyt sittenkin vihdoin katselemaan kämppää.Autiolta saarelta jos joku säälistä antaisi ilmatteeksi tontin ja talon missä ei olisi niitä kyseisiä ÄÄNIÄ.Ettätämä siitä tulee kun liikaa huolehtii naapureistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37551Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477