Puolitetaan hinnat vaan nyt kerralla.

Niin päästään eteenpäin,mitä sitä vuosia odottamaan,eli puolet samantien hinnoista pois,on ne vanhat läävät niin ylihintaisia,sitten aletaan asuntojen hintojen lasku hissukseen.

Eli nyt näistä pyyntö hinnoista kylmästi pois puolet ja sen jälkeen ruvetaan tinkimään se on kaikkien etu mitä nopeammin päästään eteenpäin sen parempi.
20140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ja niille läskeille kyrvänlutkuttaja muuleille tämä on pahin tilanne,mitäs rasvailitte ja jäitte hoonaamaan vuokralaista.

Äänestä
  • Luki on monesti kertonut että hänellä on asunto ja kulkee ostelemassa uusia. Ilmeisesti vuokratakseen ostamiaan asuntoja sillä laskevilla markkinoilla ei voi muuta kuin hävitä rahansa jos ostaa.

    Näköjään olisi haluja vuokranantajan (saajan) rooliin. Ei siinä mitään mutta ihan vinkkinä että tuollaisenkin palvelun voi ostaa ilman sijoittamista haiseviin lääviin.

    Äänestä

  • No Luki, mitä sä nyt tolleen. Mä olen pitänyt sua asiallisena miehenä joka puolustaa näkemyksiään innokkaasti. Alatyyli ei sovi sulle, häpeä kuule vähän.

    Äänestä

Ei ole haluja antaa vuokralle,tuohon en sortuisi kuin huoneistojen kohdalla.Ja koska en ole kiinnostunut huoneistoista niin eipä tule vuokralaista,se on niin onnetonta nappikauppaa.

Äänestä
  • Niin kuin kerroin jo, et siis ole tarkasti palstalla vaan silloin tällöin,kerroin etten osta enään mitään katson pelin loppuun,tosin jos sattuu oikein hyvä jutska niin harkitsen.

    Mutta hankeet ovat nyt jäissä ja en osta enään mitään tälläisessä tilanteessa.

    Äänestä

  • Sijoitusasunnot tuottivat parhaiten kiinteistöistä.
    Kaikki kauppa on pientä jos ei olerahaa.
    Varmasti löytyy riittävän suuria ja kalliita asuinkiinteistöjä myös lukille.
    Lukin kypärä kampanja äkkiä käyntiin,luki on selvästi päästetty avohoitoon.
    Multa löytyisi vanha mopokypärä alkuun jottei ressukka telois enempään päätään.
    Tarttis vaan tietää missä kaupungissa lukin hoitolaitos on saataisi toimitettu perille?
    Märynummi?
    Kupittaan?
    Vai joku muu?

    Äänestä

  • Luki. kirjoitti:

    Niin kuin kerroin jo, et siis ole tarkasti palstalla vaan silloin tällöin,kerroin etten osta enään mitään katson pelin loppuun,tosin jos sattuu oikein hyvä jutska niin harkitsen.

    Mutta hankeet ovat nyt jäissä ja en osta enään mitään tälläisessä tilanteessa.

    Olet siis kuitenkin aiemmin ostanut asuntoja, ja niitä sinulla edelleenkin on jäljellä ainakin se yksi jossa itse nyt sanot asuvasi. Ja ne omat/oma asunnot ovat tietenkin sinullekkin niitä maailman parhaita, ja niiden hinta pysyy pilvissä.
    Olet siis sitä mieltä että asunnot maksavat markkinoillamme ja käytössämme olevassa valuutassa kautta linjan noin kaksinkertaisesti sen mitä niiden kuuluisi maksaa. No jokaisella saa olla oma mielipiteensä, mutta miksi vaan jankutat asiasta etkä keskity perustelemaan tätä mielipidettäsi.
    Ainakaan minä en voi välttyä siltä ajatukselta, että olet enemmänkin vaan oman mielikuvituksesi luoma toimija asuntomarkkinoilla. Saattaa olla niinkin että sinua vaan ottaa päähän se kun ihmiset ostavat asuntoja jotka ovat itsellesi liian hintavia. Ehkä haluaisit myös päästä vahingonilossasi piehtaroimaan kun näiden ihmisten ostamaien asuntojen hinnat puolittuisivat, ja propakantaa tämän puolesta pyrit tekemään tällä inttämiselläsi.
    Mitä tulee näihin vanhempiin asuntoihin tai rakennksiin ja niiden hintoihin, niin kyllä ne rakentamiskustannukset vielä siellä takana on näidenkin hintaan vaikuttamassa, ellei sitten ole kyse jo todella vanhoista ja huonoon kuntoon menneistä rakennuksista.

    Äänestä

  • Vapaaherra turust kirjoitti:

    Sijoitusasunnot tuottivat parhaiten kiinteistöistä.
    Kaikki kauppa on pientä jos ei olerahaa.
    Varmasti löytyy riittävän suuria ja kalliita asuinkiinteistöjä myös lukille.
    Lukin kypärä kampanja äkkiä käyntiin,luki on selvästi päästetty avohoitoon.
    Multa löytyisi vanha mopokypärä alkuun jottei ressukka telois enempään päätään.
    Tarttis vaan tietää missä kaupungissa lukin hoitolaitos on saataisi toimitettu perille?
    Märynummi?
    Kupittaan?
    Vai joku muu?

    Vieläkö se aikanaan kuuluisa Halikon Märynummen mielisairaala on toiminnassa.

    Äänestä

Joku tahtoo omaan..

Sovitaan niin, että nostetaan ensin myytävien asuntojen hintoja tuplaksi, sitten julistetaan rommaus alkaneeksi ja KAIKKI tiputtaa pyyntihintoja 50% ?

Onko ok? onko OK?

Ei kyllä koske minua kun en ole myymässä, enkä tuossa tilanteessa edes ostamassakaan.

Äänestä

Vuokrat pitää kuitenkin suorittaa ajallaan, vaikka omasta kovasti haaveileekin.

Äänestä

Luki kyllä tuntee nappikaupan, ostelee niitä erivärisiä. Olen jo ilmoittautunut mukaan "Lukille kypärä kesäksi"- kampanjaan.

Äänestä

No puolitetaan vaan. Kuitenkin asunnon arvo olisi enemmän kuin ajoissa siitä maksoin. Miten se muuttaisi elämääni täällä omassa ok.-talossa? Eipä mitenkään kuten ei arvon jatkuva nousukaan.

Äänestä

Saa puolittua se hinta niin sitten ollaan jo lähellä sitä mitä Espoossa maksoin 2002.
Enkä vaihda rivaria 15 vuoteen joten joudut odottamaan. Katsotaan sen jälkeen asiat uudestaan..

Äänestä

Kyllä kelpaisi. Vuokrat eivät nimittäin laske ja hintojen puolittuminen tarkoittaisi sijoitusasunnosta kaksinkertaista tuottoprosenttia. Lähes 20 prossan bruttotuotolla minä ainakin ostaisin useita pikkukämppiä vanhuuden eläketurvaksi. Tuhnujahan riittää aina.

Epäilenpä kuitenkin, ettei tästä ihanasta toiveunesta tule koskaan totta.

Äänestä

Vanhoihin ei kannata näppejään laittaa,ajatteleppa jos hankkisit 5 hioneistoa,ja näihin pasahtaa aina remonttia ,kuvittele kaikkii pasahtasi 5 vuoden aikana putkiremontti tai muu kalliinpi remontti esim:julkisivu jne..

Kyllä siinä haaveet kaatuu ja tienaaminen jää miinuksen puolelle ja juotuu maksu mieheksi.Vaikka arvokkaimista asunnoista pulittuisi hinta niin se ei riitä.

Äänestä
  • meillä on arvotalo saneerattu kivijalasta kattoon. hintaa tuli 180 000 julkisivu 37 000 ja ikkunat 12 000.
    otaksun kuitenkin että myydessä voin huomioida remontit ja näihin lisään vielä 50 000 köittiöstä ja pienestä pintaremontista.
    mitä mieltä olette, kannattaako laitta lihoiksi vai jäädä nautiskelemman itse?
    kyseessä keskustan huoneisto näköalalla.
    maksoin alle 3 000 e neliö aikoinaan kun ostin. onko kohtalainen arvon nousu?

    Äänestä

Asu vaan tai siis joudut asumaan koska kukaan ei osta enään ja remontit jää tappioksesi.

Pitäs tietää ja älytä mitä tekee ettei jää temontin maksajaksi.Teit pahat tappiot joten asu hamaan tappiin ja perintönä jollekin että jotenkin saisi sen hyödyn.

Äänestä
  • Monet tekee päämärkänä ikkuna remontteja,ikkuna remontit ei koskaa tuo säästönä takaisin taloudellisesti,ei myydessä,ei energian säästössä.

    Äänestä

  • Luki. kirjoitti:

    Monet tekee päämärkänä ikkuna remontteja,ikkuna remontit ei koskaa tuo säästönä takaisin taloudellisesti,ei myydessä,ei energian säästössä.

    kyl jos vähän osaat laskee niin arvonnousu on aika huima, mutta et varmaankaan osaa..käys pikkunen katsomassa vaikkapa netissä mitä huoneistot maksaa etelä-helsingissä, paremmalla puolella. unohdin kylläkin mainita että vintin myynnistä tuli mulle 100 000 e kun se jaetaan kustannuksiin osakkaiden kesken.
    taloon tulee uusia maksajia ja kaikki mikä liittyy energian säästämiseen on kai tervetullutta. musta on kiva kun ei vedä ikkunoista. ja keittiöstä tuli kyllä kiva saarekkeella ja kaasuliedellä.
    no, ei me tarvita näin isoa asuntoa kun jälkikasvu on lähdössä maailmalle mutta voin kai tässä nyt sitten kärvistellä ihan sinun mieliksesi. sä kun tunnut tietävän ja ymmärtävän rahan ja asuntojen päälle!

    Äänestä

  • Luki. kirjoitti:

    Monet tekee päämärkänä ikkuna remontteja,ikkuna remontit ei koskaa tuo säästönä takaisin taloudellisesti,ei myydessä,ei energian säästössä.

    Kyllä itse asiassa tuo, ja ihmiset ovat kiinnostuneita ekologisuudesta.
    Luki ymmärräthän Sinä että tuollaisia huoneistoja ei osteta velkarahalla ja on itsestään selvää että ne jäävät sukuun. Tai sitten ne myydään hyvällä hinnalla. Arvo-asuntoja on Helsingissä rajallinen määrä.
    Moni haluaisi kyllä huoletonta asumista ja remonttien jälkeen sellainen toki onnistuu.
    Oletan että materiaali valinnoissa ei ole nuukailtu.
    Tietysti on marginaali tyypit jotka ostavat ja haluavat enemmän kuutioita kuin neliöitä Kokemuksesta tiedän että kun huonekorkeus on neljä metriä niin on helpompi hengittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luki. kirjoitti:

Niin päästään eteenpäin,mitä sitä vuosia odottamaan,eli puolet samantien hinnoista pois,on ne vanhat läävät niin ylihintaisia,sitten aletaan asuntojen hintojen lasku hissukseen.

Eli nyt näistä pyyntö hinnoista kylmästi pois puolet ja sen jälkeen ruvetaan tinkimään se on kaikkien etu mitä nopeammin päästään eteenpäin sen parempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu