Ite olen leikitellyt tällä ajatuksella nyt viime aikoina ja miettinyt että jos perustaisin kennelin mitä koiraa tai koiria ryhtyisin kasvattamaan.
Husky ois ihan ehoton ykkönen. Sitten ehkä huskin lisäks joko lyhyt karvasta holskua tai eurasieria.
Entäs te muut?
Husky ois ihan ehoton ykkönen. Sitten ehkä huskin lisäks joko lyhyt karvasta holskua tai eurasieria.
Entäs te muut?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Perusta ens kesänä leppäkerttu-kennel ja harjottele sillä.
Vau ihanaa ku täällä on näitä räkyttäjiä, jotka käy heti toisiin kiinni.
Ja mistäs sä tiedät että miten paljon mulla on kokemusta koirista? Et sä mua tunne yhtään ja säki oot vaan joku ihan tuntematon, joka ei oo viittiny ees rekisteröityä.
Jospa ensin etsit itsellesi sopivan rodun ja rodun edustajan. Tutustu rotujen luonteisiin ja etsi itsellesi sellainen rotu, jonka tarpeet pystyt tyydyttämään. Mieti pystytkö tarjoamaan ko. rodulle tarpeeksi liikuntaa tai aktiviteetteja ym.
Kun sinulla on oma koira, harrasta koirasi kanssa sille sopivia harrastuksia, jolloin perehdyt rotuun paremmin ja tutustut muihin rodun harrastajiin ja kasvattajiin ja erilaisiin rodun yksilöihin. Ota selvää eri sukulinjoista kaikki mahdollinen, myös mahdollisiset sairaudet koirien ja sukujen taustalla.
Jos kasvattaminen vielä tällöin kiinnostaa, mene kasvattajakurssille ja sen jälkeen voitkin hakea kennelnimeä. Yleensä kennelit ovat ihan normaleja koteja, joissa silloin tällöin teetetään pentuja tarkoin harkituista yhdistelmistä.
Pystykorva
Niin unohdin sanoa, että tietysti se sinun koirasi pitää olla terve, hyväluonteinen, kaunis rotunsa edustaja ja käyttöominaisuuksiltaan rodunomanen eli kaikin puolin jalostuskelpoinen, jotta sitä kannattaa pennuttaa. Jos nimittäin menaat olla hyvä kasvattaja etkä pelkkä pentutehtailija.
Jos kasvattaa aiot, kannattaa valita sellainen rotu, jolla on menekkiä eli jonka saat myytyä.
Jostain roduista on myös ylitarjontaa eli kasvattajia ja pentueita on liikaa ja pentuja on vaikea saada kaupaksi. Aina pitää varautua minkä rodun tahansa kanssa, että kaikkia pentuja ei saakaan myytyä ja osa jääkin kotiin pidemmäksi ajaksi tai loppuelämäksi.
käyvän usein tiettyjen rotujen kanssa. Riskialttiita mustapekka-rotuja ovat Chihut, tipsut, maltalaiset tai liekö cotoneita joita usein näkee ulkoilutettavan jopa kymmenen koiran laumoina. Ja niitä sitten esitellään isä,äiti, poika, tytär, pojanpoika sekä tyttären veljenpoika jne. mikäli sen flekseissä hyökivän ja kouluttamattoman terroristilauman keskelle uskaltaa omistajan kanssa juttusille käydä.
Myös monien isojen rotujen kanssa käy näemmä usein ohraisesti ja ennenkuin huomaakaan on kämppä täynnä karhunpennunkokosia bernhartteja, nöffejä ym.
En ainakaan keksi järkevämpää selitystä tällaisille laumoille kuin että pentuja tehtailtu ja ylijäämät pidetään itsellä. Helläsydämistä mutta varmaan rasittavaa.
Paras tässä suhteessa taitaa olla seropi, niitä kun harvemmin näkyy samanlaisina laumoina kuin noita rotufifejä ja -pulivareja.
En ole aikeissani perustaa kenneliä :D
Tää oli vaan tämmönen kysymys että jos joku teistä perustas nii mitä koirarotua tai rotuja haluis kasvattaa. Ja mitä rotuja haluisin ite kasvattaa jos kennelin perustaisin, mutta en ole sellaista oikeasti perustamassa.
Ja mikä ihme ku täällä on hirveesti näitä tyyppejä (tai sit vaan yks ja sama) joka aina kaikille kyselijöille sanoo että no sulle lelukoira harjottele sillä. Miks pitää olla nii hyökkäävä? Jos vituttaa mitä toinen kysyy nii ei oo pakko helvetti vastata. Voi vaan olla ihan hiljaa, eikä tarvii toisia yrittää lyödä maahan.
Itse unelmissani kasvattaisin kääpiöpinseriä ja weimarinseisojaa... Mutta enemmän osaamista sukulinjoista pitäisi olla ennen sitä ;)
Mun unelmarotuja jota kasvattaisin ois newfoundlandinkoira. Sheltti ja kultsu. Bernhardilainen ja berninpaimenkoira
Minä taas Pystykorvaa
minä bordercollieta, ja siksipä haluisin omistaa myös lammastilan, sais pääsiäiseks lammastaki sit samalla! hyvää pääsiäistä tyypit!
Kiitos!
Kävisin ainakin näyttelyissä mm tanskassa. Ruotsissa. Norjassa. Saksassa ja usassa. Italiassa
Olisi upeaa kasvattaa kultasia noutajia. Bernhardilaisia. Bernejä. Nöffejä ja bullmastiffeja
Nonih nyt tuli se viesti perille mitä olin tällä topicilla tarkottanu. Suurin osa vaan luki ton alotuksen ja nyt kaikki luulee että mä oon joku vastuuntunnoton kakara joka vaan haluis kennelin ku se ois niin IHQ!
Mutta niin siis tää on tämmöstä jossittelua. Ainahan saa sitä haaveilla. Se ei oo kiellettyy.
Onnea haaveille, niitä pitää aina olla! :)