Nyt kaikki viisaat inttämään, että mitä kannattaa tehdä tontilla oleville n. 50 kpl kuusitukkia, 20kpl mäntytukkia, 50-60 kpl koivua ja haapatukkia 20kpl. Määrät ovat suuntaa antavia, voi olla enemmänkin.
Myydä ei kuulema kannata, rakentaa en osaa, niin annetaanko lahoa pystyyn?
Mhy:n arvio 2500
Myydä ei kuulema kannata, rakentaa en osaa, niin annetaanko lahoa pystyyn?
Mhy:n arvio 2500
Vastaukset 7
Vanhimmat
rungoita vain niistä tulleista tukkimäärästä ?
Pystyssä ne vielä on ja ei ole tarkoitus raiskata koko aluetta kerralla vaan jotain tarttis tehdä niille pikku hiljaa.
Jos suvun tekijät eläisi, niin ne kyllä niistä väsäisi kehikkoja yms.
Tuliko suvun jälkikasvusta tumpeloita, kun eivät osaa väsätä kehikkoja ja rakoliitereitä...............................;D
Jos asut tällä tontilla, niin tee silmälle nätiks mutta muuten hakkaisin kaikki ja uudistaisin metsikön.
nuolase ennenkun olet tehnyt runkot tukeisi ja kuitupuuksi silloin vasta tietää todellisen kiintokuutio määrän.Kannattaa myös miettiä tukkia katkoessa ,että hyvästä laadukkaasta mänty ja kuusityvestä saa parhaan hinnan
Tee sikamakee koirankoppi hirsistä : ) : )
Olen nainen (luonnostaan tyhmä) , mutta kuollut isäni oli kirvesmies mutta veljet juoppoja jotka viihtyy paremmin kaupungissa.