Elikkä olisin lähdössä kuukaudeksi japaniin ja tiedostelisin paljonko kannataisi ottaa rahaa mukaa? jos lasketaa lento train passi mukaa.
ottakaa huomioo olen opiskelija, maksan kaikesta sen low hinnan mitä pystyy.
Japan
2
250
Vastaukset
- Otome_chi
Mulla riitti kaiken kaikkiaan 2ksi kuukaudeksi 2500euroa(lentolippuineen kaikkineen), tosin asun kihlattuni luona ja ei tarvinut ruokia taikka majoitusta maksaa, mutta huviteltiin ja käytiin usein ulkona ja käytiin pidempiäkin reissuja ja rahaa jäikin muutama satanen. Mutta kannattaa olla vähän extraa varalta jos jotain sattuu.
- 6. reissu tulossa
Välilaskulliset lennot Japaniin maksavat halvimmillaan 600 eurosta ylöspäin, Finnairin suoratkin saa yleensä alle 1000 eurolla. Erikoistarjouksia voi toki tarkkailla, noin 500 euron lentoja saattaa olla pari kertaa vuodessa tarjolla jollakin lentoyhtiöllä, mutta ei välttämättä juuri silloin kun pääsisit lähtemään.
Japan Rail Passin edullisuus on yleinen harhaluulo, mutta se ei ole mitenkään välttämätön. Onhan se hyvä diili jos haluaa ehdottomasti matkustaa luotijunilla ympäri maata, mutta edullisemmaksi tulee esimerkiksi Willer Expressin bussipassi tai pari kertaa vuodessa myynnissä oleva Seishun 18 Kippu, joka käy JR:n hitaampiin juniin. Molemmat noin 100 euron hintaisia, eli vaikka ostaisi molemmat pitempiä matkoja varten, niin tulisi halvemmaksi kuin viikon Japan Rail Pass (tällä hetkellä 278 e)... Myös paikalliset junapassit voivat olla harkinnan arvoisia, jos haluaa keskittyä tietyn alueen tutkimiseen.
Jos aikoo syödä kolme ateriaa päivässä, niin ruokaan varaisin 30 e / päivä. Vaikka niin paljon ei välttämättä menisikään, niin lopun voi pitää varalta muihin päivän pikkuostoksiin.
Majoitusarvioita:
*ilmaiseksi sohvasurffaamalla, etukäteen nettikaverustumalla tai yöbussissa
*20-35 e nettikahvilassa, hostellin dormisängyssä tai jopa oma huone "huonoilta" alueilta (Tokion Minami-Senjun aseman alue, Osakan Shin-Imamiyan alue)
*30-40 e kapselihotelli tai hostellin huone ilman mukavuuksia
*40-55 e huone bisneshotellista tai ehkä edullisesta majatalosta
Esimerkki miten kuukauteen ei mene ainakaan yli 3000 euroa:
*Lennot 900 e
*Ruoka 30 x 30 = 900 e
*Majoitus 30 x 30 = 900 e
*Matkustus, ostokset jne. 300 e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat321266Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691085- 104916
41000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.35838- 42696
Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö54678Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi
Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks302646Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai92633- 40627
- 29625