Olen 12 vuostias ja haluaisin saksanpaimenkoiran, mutta isä ei tykkää koirista. Äitikään ei halua koiraa, siks kun meillä on kissa. Käyttäisin aina kun tulen koulusta lenkillä.
Naapurissa on saksanpaimenkoira ja se on tosi kiva. Heitän sille aina keppiä yms. Onko teillä ehdotuksia miten saisin koiran?
Naapurissa on saksanpaimenkoira ja se on tosi kiva. Heitän sille aina keppiä yms. Onko teillä ehdotuksia miten saisin koiran?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lisäys vielä että olisin viikon loppuisin ja lomisin paljon sen kanssa.
Leiki sen naapurinkoiran kanssa vaan. Käytä sitä lenkillä ja touhuile sen kanssa jos naapurisi lupaa,siinä saat tuntumaa suureenkoiraan.
Saksanpaimenkoiran pitää olla koko perheen koira,ja kun isäsi ja äitisi ei halua koiraa, niin kannattaa laittaa sitten myöhemmin, kun asut itsenäisesti.
Ihan oikein etteivät vanhempasi suostu. Saksanpaimenkoira ei todellakaan ole pikkulasten lelu. Monet tuntuvat haluavan sakemannin koska "nehän ovat niin uskollisia ja tottelevaisia koiria", mutta eivät ymmärrä että koira tarvitsee koulutusta jotta siihen lopputulokseen päästäisiin.
Edellistä lainatakseni, saksanpaimenen tulee tosiaan olla koko perheen koira. Pieni ja heiveröinen lapsi ei tällaista koiraa saa pidettyä hallinnassa jos koira oikeasti päättää jonnekkin päästä.
Itse en koskaan päästäisi 12-vuotiasta lasta taluttamaan saksanpaimenkoiraamme yksin, jos on pienikin mahdollisuus törmätä muihin liikkujiin, koska tiedän että koiran voimat päihittävät kyllä lapsen.
Tutustu ihmeessä rotuun paremmin, erilaisiinkin yksilöihin, ja jos kiinnostusta riittää vielä vanhemmalla iällä niin mieti sitten sakemannin hankintaa. :)
Ite oon 9 v Tyttö ja talutan joka päivä isoa seropia ulkona kyllä niitä koiria joka päivä vastaan tulee ja se haukkuu ja yrittää rimpuilla mut ei äiti sitä ulos antaisi viedä jos tietäisi että mä en sitä pysty pitää...Mut mä pystyn
Miksei hankkia jotain pienempää koiraa, kuten perhoskoiraa, suomenlapinkoiraa tai jotain muuta. Onhan isot koirat toki hienoja mutta ei sovellu sinulle vielä. Et pysty käsittelemään sitä jos se alkaakin rimpuilemaan jonkin tullessa. Suosin että hankit sakemannin vasta kun olet aikanaan täysi ikäinen ja asut omillasi.
Itse myös haaveilin ihan pikkutytöstä asti saksanpaimenkoiraa, mutta onneksi vanhempani eivät suostuneet. Pienempiä koiria meillä kotona olikin, eli koiraihmisiä oli koko perhe, mutta vanhempani eivät kokeneet sakemannia meidän perheeseen oikeaksi koiraksi. Omilleni muutin 16-vuotiaana ja 18-vuotiaana hankin ensimmäisen oman koirani - tottakai saksanpaimenkoiran. Monet virheet on tullu sen kanssa tehtyä, mutta niistä on opittu. Voin sanoa, ettei noin energiselle koiralle riitä pelkkä keppien heittely ja viikonloppuisin olo, ei edes kerran päivässä remmilenkkeily. Ne tarvitsevat paljon aktiviteetteja, aivojumppaa ja liikuntaa.
Nyt 21-vuotiaana olen kahden saksanpaimenkoiran omistaja - onnellinen sellainen. Olen onnellinen etteivät vanhemmat antaneet periksi silloin kun koiraa kinusin, vaikka silloinhan se tuntui hemmetin pahalta.
Heh, joo koiraa pitäisi kyllä käyttää kolme kertaa päivässä ulkona; yksi lenkki koulun jälkeen ei riitä. Parempi tosiaan käydä siellä naapurissa koiraa katsomassa :)
Joo, 12-v ei oo valmis taluttaa vahvaa koiraa.Ite oon 13 ja omalla äitillä on ollu 3 sakemannia, ja ne on osannu kulkee ilman hihnaa ja on hyväluontosia ollu.
Se riippuu kyllä koulutuksesta ja koiran omasta alkuperäisestä luonteesta.
Ja jos tää nyt kerta on teijän ensimmäinen koira, ni sakemanni ei kyllä sovi sellasee perheeseen.esim. vehnäterrieri on oikee uskollinen PERHEKOIRA eikä mikää kovi isokaa.Alottakaa pienestä koirasta, ei heti ny tarttee olla niin isoa...
ja mietihän vielä sitä, että jääks sulle oikeesti sitte ollenkaa sille aikaa, ku rupee vanhemmassa iässä ne "tytöt ja harrastukset" pyörii ympäril, nopeestihan se koira unohtuu.Ja sitteku ei jaksetakkaa käyttää enää koiraa pihalla
Äiti: "käytä sä koira, mä en jaksa meen dataa."jtn tollasta saattaa käydä.
en vois kuvitella 12 weetä taluttaa isoo saksanpaimenkoiraa, mitäs sitte jos koira saaki yhtäkkii päähänpistoksen, ja päättää lähtee jonku hajun perään, sillon se ei omista korvia.ja sillon sulla ei oo mtn mahdollisuuksia hallita sitä.
mieti nyt kuitenki viellä...-.- ihan koiran hyvinvoinnin vuoks, ja ajattele perheen mielipiteitä äläkä vaan itteäs.
oon 9.v ,oon aina halunnu koiran,niitä on kiva hoitaa,lenkittää,silittää ja kaikkee muuta me ajateltii ottaa kodettomia koiria koska niillä ei ole perhettä tukena.
KUMPA ÄISKÄ ANTAIS SISKO JA ISÄ AN TAIS MUT ÄITI VIELÄ HARKITSEE
anteeks korjaus:kodittomia koiia
ööö oot tota tyyppii vaa 1v vanhempi ni et kyl voi itekkää sit käyttää sitä jos sua 1-v nuorempi ei voi käyttää. Tai pikemminki ei voi kuvitellä 13-weetä taluttaa "isoo" koiraa -.-
Jos vanhemmat on sanonu ei,niin se on silloin ei,eikä siitä kannata nettii alkaa kirjottelemaa..
osta ja vie jonnekki piloo ja pidä siel
Odota kunnes oot täysi-ikäinen ja otat sitten koiran jos vielä haluat.Mäkin halusin koiraa niin kauan kuin muistan pikkutytöstä mutta en onneksi saanut koska vanhempien vastuulle se olisi jäänyt kuitenkin.Ekan koirani otin ku olin 15v ja asuin vielä kotona.Nyt se koira asuu äitini luona ja minä omassa asunnossa.Kun olin 17v otin saksanpaimenkoiran ja se asuu nyt minun luonani.Kyllä kerkeet ottaa koiran myöhemminkin.Toisten koiria on kiva taluttaa niin minäkin tein kun ei ollu omaa :)