Englannin metalli alan tilanne? (varsinkin levyseppähitsarit)

ap

Minkälaisia kokemuksia tai tietoa, huhu puheita englannin metallialalla toiminnasta?
Olen miettinyt tässä aikuiskoulutuksen edetessä ulkomaille töihin lähtemistä varsinkin englantiin. Luulisi ainakin että entisenä mertenvaltiaana sielä olisi paljon satamoita ja muutenkin uskoisin että metallialla paljon laajempaa kuin suomessa.

Kiinnostaisi myös yleensä ottaen verotus ja kaikki muukin itse englannissa asumiseen liittyvä. Mielellään omakohaisia kokemuksia, mutta voi myös kertoa serkun kaverin vaimon veljen tarinoita jos ei parempaa löydy.

Mieluusti juuri työhön palkkaukseen, työolosuhteisiin työmahdollisuuksiin yleensä ottaen metallialan tilanteeseen, sun muuhun liittyvää. Ja esimerkiksi mihin kannattais panostaa töiden saannin kannalta jos nyt on eroja Suomeen. Mutta ihan myös voi jakaa ajatuksia minkälainen kulttuurishokki lapsiperheelle tulee jos muuttaa englantiin.

Eli kaikenlainen kakanjauhanta tervetullutta, kunhan nyt ei kerrota montako kalijaa ja kossupaukkua tälle iltaa on ehitty ottaa..

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        247
        45349
      2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        31
        11240
      3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        207
        10873
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9711
      5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8528
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        223
        6511
      7. Pirjo sanoi Esalle

        Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
        Maailman menoa
        0
        3210
      8. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        30
        2229
      9. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        37
        1629
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        26
        1510
      Aihe