Polven osteotomia

Kipeä polvi

Olen menossa polven nivelrikon vuoksi osteotomia leikkaukseen. Olisin halunnut kuulla Teiltä, joille on osteotomia tehty kokemuksia miten leikkaus onnistui ym.

Kiitos etukäteen!

6

6493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vesimies -61

      MInulle tehtiin Kuopiossa tasan vuosi sitten osteotomia -toimenpide oikeaan polveen. Polven sisäpuolen rusto oli kulunut pois, mutta onneksi ulkopuolen rusto oli terve. Koska olin 50-vuotias, liikunnallinen ja normaalipainoinen, tämä toimenpide oli mahdollinen. Toinen sairaala ehdotti tapauksessa minulle puolitekoniveltä, joten ratkaisu jäi lopulta itselleni ja päädyin tähän. Leikauksen jälkeen yksi yö sairaalassa ja sen jälkeen kotihoitoon. Kepeillä pari kuukautta; ensi varaamatta ja sitten 15 kg:n varauksella. Kivut olivat alkuvaiheessa kovat, koska en pystynyt kaikkia kipulääkkeitä ottamaan. Jouduin turvautumaan kipulaastariin, jolloin tilanne helpottui olennaisesti. Kivut loppuivat kokonaan kesäkuun aikana. Juhannuksen jälkeen sauvakävelylle ja opettelemaan muutenkin kävelyä. Uintia, pyöräilyä ja syksyllä porrasjuoksua, talvella perinteisen hiihtoa, trampoliinia ja kuntosalia. Vuosi on kulunut ja pikku askelin on menty eteenpäin. Tilanne on parempi, mitä vuosi sitten, mutta mikään juoksujalka se ei todella vielä ole. Mutta vuoden päästä ollaan toivottavasti tässä asiassa viisaampia. Eli rohkeasti eteenpäin!

    • ulpukka -61

      Olen 50v. ja normaalipainoinen, minulle tehtiin oikean polven osteotomia 27.01. reisiluuhun. Polveni ovat pihtiasennossa ja osteotomialla yritetään pitkittää keinonivelleikkausta. Leikkaus meni hyvin, sairaalassa olin viisi päivää. Aluksi kävely sujui hurjan hyvin ja jumppari uskoi minun pääsevän kepeistä eroon varhaisessa vaiheessa. Kun olin ollut kotona n. viikon niin ne kovat kivut alkoivat. Minulla olisi ollut kuuden viikon päästä leikkauksesta kontrollikäynti vaan jouduin käymään jo kolmen viikon päästä leikkauksesta, kipujen ja turvotuksen takia. Ortopedi yritti ottaa nestettä polvesta, vaan eipä saanut. Kivut vaan jatkuivat, otin joka kuuden tunnin välein Voltaren 50 ja Panadol 1g. Kuuden viikon kukuttua leikkauksesta kävin röntgen kuvassa ja kaikki oli kuvien mukaan hyvin. nyt on leikkauksesta kulunut 11vk ja vielä käytän keppejä. Kävin terveyskeskuslääkärin luona kipujen takia ja sain Tramal 100. Nyt otan kaikkia kolmea kipulääkettä yhtäaikaa, niin voin käydä kävelemässä, jumpata ja polkea kuntopyörää. Yöllä kivut ovat pahimmat, kun on kauan paikallaan. Ensi maanantaina on uusi kontrollikäynti, eli 12vk leikkauksesta. Toivottavasti saan jotain selvyyttä näihin koviin kipuihin, mistä ne johtuvat. Vesimies -61, kuinka pitkä sairausloma sinulla oli leikkauksen jälkeen?

      • Vesimies -61

        4½ kuukautta.


    • Anonyymi

      Minä menen polvi leikkaukseen perjantaina. Jännittää kovasti

      • Anonyymi

        Miten leikkaus meni?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2191
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1344
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      215
      983
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      980
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      90
      967
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      925
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      756
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      729
    Aihe