ia-loppuisia nimiä hakusessa!

Perheemme kasvaa toukokuussa uudella jäsenellä, emme halua ottaa sukupuolta selville. Meillä on jo ennestään kolme tytärtä joiden nimissä on selkeä rytmitys, joka ei alunperin ollut tarkoitus mutta sitten vaan löytyi kivat nimet jotka sattuivat loppumaan samalla tavalla. :)
Eli vanhin on Sofia Neea Aleksandra (8v), toiseksi vanhin Emilia Aava Matilda (5v) ja nuorimmainen Olivia Iisa Amanda (3v).

Nyt saa laittaa ehdotuksia tulemaan että löytyy kiva nimi tulevalle pikkuveljelle- tai siskolle !
73329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kolmikirjaimisiahan noita on vaikka kuinka (Cia, Fia, Gia, Kia, Lia, Mia, Nia, Pia, Ria, Tia, ja nelikirjaimisia noista saa lisäämällä toisen i-kirjaimen...)

Sitten niitä muita ia-päätteisiä:

Tavallisempia:

Julia, Maria, Cecilia, Amelia, Amalia, Lilia, Lumia, Lydia, Lyydia

Ja epätavallisempia:

Ottilia, Daria, Tania, Sonia, Katia, Dahlia, Saskia, Anastasia, Emerentia,
Letitia, Natalia, Felicia, Stefania, Alexia, Alicia, Adelia, Ofelia, Lidia, Livia, Lavinia

Tytölle toisiksi nimiksi ehdotan "Oona Matleena" koska kaikilla tytöillänne on eri tuplavokaali toisessa nimessään, ja kahdella tytöllä on jo A-alkuinen kolmas nimi, ja vain yhdellä M-alkuinen.

Esim:

Julia Oona Matleena
Maria Oona Matleena
Lilia Oona Matleena
Lydia Oona Matleena

Tosin ia-päätteiset nimet taitavat pääosin olla nimenomaan tyttöjen nimiä, kun ainakaan itselleni ei tullut mieleeni yhtään pojan nimeä, paitsi ne maailman kamalimmat Jousia ja Nousia... Pääosin ia-päätteisten tytönnimien vastineina taitavat olla us-päätteiset pojannimet (vrt. Julia-Julius, Maria-Marius,) tai päätteettömät (Emilia-Emil, Ottilia-Otto, jne.) joten niitä nyt tässä teille tarjoan:

Julius, Marius, Rasmus, Petrus, Darius, Magnus, Paulus.

Pojalle toisiksi nimiksi ehdotan: Otto Mikael (ei tuplavokaalia, mutta kuitenkin kaksi O:ta - Nooaa olisin ehdottanut, mutta ehkä liian samanlainen kuin Neea?)

Eli vaikkapa:

Julius Otto Mikael
Rasmus Otto Mikael
Magnus Otto Mikael

Äänestä

Pojalle tule mieleen Elia. Oto Mikael olisi hyvä toisekis nimeksi kuten edellinen ehdottaa.

Äänestä

Sakaria
Jeremia


Claudia
Amelia
Sylvia
Maaria
Juulia
Tuulia

Äänestä

Olet saanut jo niin paljon ia -pääteisiä nimiä, että niiden lisäksi ei tule muita mieleen kuin Serafia ja Silvia.

Kolmanneksi nimeksi muutama ehdotus vielä:

Cassandra,
Jolanda, Miranda,
Belinda, Melinda

Pojan nimeksi vielä muutama ehdotus:

Eemil Atte Oskar(i)
Anton Jooa E(e)vert
Aaron Miika Edvin
Matias Aaro Evert
Elias Otto August

Äänestä

Julia Miia Eveliina

Äänestä
  • Petunia

    Äänestä

Eufemia
Ksenia
Titania
Aurelia
Celia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenni&Tatu kirjoitti:

Perheemme kasvaa toukokuussa uudella jäsenellä, emme halua ottaa sukupuolta selville. Meillä on jo ennestään kolme tytärtä joiden nimissä on selkeä rytmitys, joka ei alunperin ollut tarkoitus mutta sitten vaan löytyi kivat nimet jotka sattuivat loppumaan samalla tavalla. :)
Eli vanhin on Sofia Neea Aleksandra (8v), toiseksi vanhin Emilia Aava Matilda (5v) ja nuorimmainen Olivia Iisa Amanda (3v).

Nyt saa laittaa ehdotuksia tulemaan että löytyy kiva nimi tulevalle pikkuveljelle- tai siskolle !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu