Mistä roduista paimeneksi

virttahepi

Keskustelua siitä mistä roduista on vielä paimenkoiriksi. Ja jos saan pyytää, ei haukkumista ja muiden rotujen nimittelyä miksikään ala-arvoiseksi, vaikka ne olisivatkin tämän päivän olosuhteissa jo enemmän seura- ja harrastuskoiria.


Olen ymmärtänyt, että bordercolliesta, kelpiesta ja australianpaimenkoirasta pitäisi löytyä vielä aivan toimivia koiria.

Sheltti, collie ja corgi taitavat olla enemmän ja enemmän tänä päivänä seurakoiria. Belgit ja sakut taitavat tehdä aivan muita hommia eikä näistä enää paimeniksi ole?

Miten australiankarjakoira? Lappalaiskoiriakin on ilmeisesti vielä ihan kohtuullisesti porotöissä pohjoisessa. Kertokaa oma näkemyksenne.

15

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virttahepi

      Ja mistään sao migueleista ja gööteistä mä en tiedä mitään, että vaan parempi jos joku enemmän tietävä kertoo mitä niillä nykypäivänä tehdään.

    • 1

      Australiankarjakoira on itsellä ja rodussa on hyvin paimennusominaisuudet säilynyt. Oman koiran isä on työkoirana karjatilalla ja suuri apu siellä. Monelta kasvattajalta on mennyt koiria karjatiloille ja paimennusvietti halutaan rodussa säilyttää. Moni kokeilee myös lampailla paimennusta harrastuspohjalta, mutta ihan kaikista yksilöistä ei siihen ole kun rotu paimentaa näykkimällä.
      Rotuna vaativa, tarvitsee paljon tekemistä ja määrätietoisen omistajan. Rakastaa tehdä töitä, hyvin itsenäinen ja älykäs koira.
      Muista roduista ei niin paljon kokemusta, mutta lappalaisia ainakin käytetään paljon porojen kanssa.

    • Kivakoira
    • 15

      Appenzellinpaimenkoiralla on paimennusominaisuudet tallella, on siis ajava karjakoira.

    • g221

      Onkos sopivaa koiraa vielä löytynyt? Mä en sano muuta kun AUSTRALIANKARJAKOIRA! :D t. kolmen karjiksen ylpeä omistaja :)

    • sportshelt

      Maitotilalla on australiankelpie. Lehmät ovat sille kavereita. Mun sheltti ajaa siellä lehmiä laitumelta navettaan. En osaa sitä varsinaisesti opettaa, mutta ihan selkäytimestä" se ajaminen sillä lähtee.

    • Onhan näitä rotuja.

      Minulla on itsellä bordercollie lammaspaimenena, tosi yvä siinä. Muita hyviä rotuja on
      appenellinpaimenkoira joka on erinomainen paimen ja lyhyt turkkisen helpompi pitää putaana, Kelpie on mainio samoin australiankarjakoira. Meillä on joskus käynyt näitä koiria kokeilemassa paimennusta, siinä sivusta olen seuraillut koirien toimintaa. Nyt tosin ei lampaita ole enää mutta se onkin jo toinen juttu.

      • navettapiika

        Mulla on toi islantilainen noitten lehmien paimenena. Toimii kiitettävästi, vähän liiankin tomerana välillä, mutta eipä kanttura tuppaanu liian liki. Turkki on ongelma, mutta kesäksi ajelen sen pois ja pesen usein.Onneksi se vihaa kumpaakin toimenpidettä, niin pysyy mieli virkeänä ja sormet joutuisina.


    • Meillä kaksi pk collieta. Niitä ei ole opetettu paimentamaan, mutta kyseinen vietti ja taito on silti hallussa. Oli muutama vuosi sitten pari kesälammasta ja niitä kyllä paimensivat aitaukseen ja talliin, ja kun ne epelit muutaman kerran murtautuivat ulos aitauksestaan, koirat paimensivat ne automaattisesti takaisin sinne minne ne kuuluivat.

      Nuorempi yritti pentuna paimentaa sorsia lammen rannalla ja hermostui kun ne lähtivät uimaan. Oli naurussa pitelemistä!

      En tiedä onko missään collieita oikeasti työkoirina paimentamassa, mutta kyllä ne siihen siihen vielä pystyvät ja taipumukset siihen ovat säilyneet vahvoina.

    • mastiffikoira

      Kaverini espanjanmastiffi yrittää paimentaa lampaita, kun niitä näkee jossain ja niiden laitumelle pääsee.

    • Kankeroo

      Jos haluaa terveen koiran, ei kannata ottaa australian karjakoiraa.
      Kuuroutta, aggressiivisuutta ja muita luonneongelmia on PALJON.
      Erittäin sisäsiittoinen kanta.

    • Tibbepaimen

      Tiibetiterrieri. On luonnostaan paimen ja paimentaa Tiibetissä lampaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4711
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3443
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1524
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1246
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1162
    8. 164
      1050
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1048
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe