Autolla Riikaan ja Kaunasiin

Mukava matka, taas

Tulin juuri Baltiasta, käväisin Kaunasissa asti. Kaikki oli niinkuin ennenkin, kevät pitkällä, lumet sulaneet, traktoreita jo pelloilla, kesärenkaat oikea valinta.
Yritin autoilla Riiassakin, mutta nykyään se on hermoja repivää, muutaman kilometrin matkaan meni tunti. Autojen määrä on niin paljon kasvanut ja ne vanhat kadut ovat edelleen samanlaisia ahtaita.
Poliiseja oli paljon teiden varsilla,mutta näyttivät torkkuvan autoissaan, ketään en nähnyt esim. kirjoituspuuhissa. Viime keväänä sain sakot valkoisen keskiviivan ylittämisestä.
Myönteistä oli Pärnun ohitustie, ei tarvinnut siellä seisoa valoissa.

2

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riganieki

      Tänne on asennettu hyvin paljon kameratutkia, ja postia tulee jälkikäteen (tosin ei välttämättä Suomeen asti?).
      Ruuhka-aikoina liikenne on paikka paikoin aivan tukossa täällä Riiassa, eikä oikein kiertoteitäkään voi käyttää, kun kaikki niksit on jo muidenkin toimesta kokeiltu ja se on vain ryysiksestä toiseen siirtymistä.

    • Riian ystävä

      Viime syksynä tuli viimeksi vierailtua Riiassa siten, että saavuimme kaupunkiin lauantaina hiukan puolenpäivän jälkeen ja poistuimme tiistaiaamuna (aamuruuhkan aikaan).

      Hotellimme oli "tois pual jokke" ja siihen matkaan Riian pohjoisosista läpi kaupungin hotellille, mihin lauantaina meni n. 20 minuuttia, meni tiistaiaamuna tunnin verran. Pelkästään joen ylitykseen meni puolisen tuntia. Tällaiseen kannattaa varautua, jos on arkiaamun ruuhka-aikaan (tai iltapäiväruuhkaan aikaan) ajettava kaupungin läpi ja jokikin ylitettävä.

      Onneksi olimme tuolle tiistaipäivälle varanneet reilusti aikaa matkaan Riika - Tallinnan satama sekä ostos- & lounaspysähdyksille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe