Omalla koneellani ei ole kuin works ja latasinkin netistä itselleni office 2007 paketin (olisin ostanut uusimman, mutta ei käy Vistani kanssa yhteen..). No, koneen kanssa tuli sitten ongelmia ja poistin koko officen latauksen, ajattelin ladata sen myöhemmin uudetsaan. Nyt en saa DOC-tiedostoja auki enää millään ohjelmalla. Eli edes worksin ohjelmat eivät avaa doc-tiedostoja, enkä voi tiedostoja takkentaa ko muodossa. Latasin sen officen paketin uudestaan ja sama juttu, ei avaa enää mitään tiedostoja, eikä uusia voi luoda. Olen nyt siis varmaan vahingossa poistanut koneeltani jotain muutakin, joka tukee tuon doc-tiedostojen avaamisen. Mitähän nyt voisin tehdä?
DOC-tiedostot
12
86
Vastaukset
- --- ---
Sillä lailla.
Varkaan osa on ankea. Ensin söhrätään ja sitten tullaan täältä vinkumaan neuvoja.
Lataa OpenOffice tai LibreOffice. - Mike Rosoft
Avaa doc-tiedosto wordpadilla, tavis ei edes tarvitse minkäänlaisia officepaketteja, Microsoftin tai OO/Libresse. Wordpad löytyy Vistastakin.
- T
Joo huomasin itse kanssa tuon, mutta sillä ei taida päästä käsittelemään tiedostoja? Vai ymmärsinkö väärin?
T kirjoitti:
Joo huomasin itse kanssa tuon, mutta sillä ei taida päästä käsittelemään tiedostoja? Vai ymmärsinkö väärin?
Ymmärsit ihan oikein, on vain katseluohjelma.
- Tonttu
Justiin niin :D. Vähän kun järkeä käyttäisi niin ehkä ymmärtäisi että kyse ei ole siitä ohjelmasta kun mikään ohjelma ei enää tuota tiedostomuotoa avaa. Eli kyllä on kokeiltu OpenOfficet ja muut.
Mutta hienoa kyykytystä, toivottavasti päiväsi parani tällä :)- Eki eräs
Eli ne docit ei siis aukea niitä hiirellä tuplaklikkaamalla?
Mites jos käynnistät esim. pelkän Wordpadin / Worksin (ilman mitään dokkaria)
ja sitten valitset Wordpadin / Worksin valikoista tyyliin, File (tiedosto), Open (avaa), ja näytät missä kyseinen dokkarisi on. Aukeaako ne tuota kautta?
- T
Eli siis ongelma on se, ettei docit aukea enää MILLÄÄN. Ei sillä wordpadilla, ei worksilla (jolla siis on kyllä ennen auennut), eikä millän muullakaan.
- 7978
Olisko ,doc tiedostopääte pyyhitty kokonaan rekisteristä tai sen määritteet sotkettu.
Ohjauspaneelin - ohjelmat osin kautta pääset katsomaan - kkdjrrd
Poista se works sekä Office 2007, mikäli ne on asennettu.
Jos olet ottanut esim. piraattilahden suosituimman office 2007 niin kyllä se toimii.
Käynnistä kone uudelleen.
Asenna uudelleen ja aktivoi niinkuin ohjeissa sanotaan. - ----->
LibreOfficella aukeaa doc ja muutkin tiedostot.
http://fi.libreoffice.org/lataa/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996013
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764