Täysosuma!

Oli miten oli

Tuli lähdettyä Katri Helenan Valon maa konserttiin - eikä ollut huono valinta -!!! Totesin heti aluksi,että hänen äänensä on ällistyttävän hyvässä kunnossa,kun ottaa huomioon sen,että hän on laulanut kohta 50:ntä vuotta.
Myöskin taustabändi oli hyvässä vedossa. Lauluja kuultiin laidasta laitaan eri vuosikymmeniltä. Viihdyttävä kaksituntinen kertakaikkiaan. Suosittelen lämpimästi kaikille Katrin ystäville,ja hänen lauluistaan pitäville.

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katri-fani

      Niinpä... Hehkuttelin täällä joku aika sitten, miten minulla on konserttihuuma vielä edessäpäin... Vaan eipä tullut sitä iloa ollekaan sairauden vuoksi. Ihan itkuksi pisti,kun en päässytkään lähtemään ja jouduin lipun myymään,jonka olin ostanut jo 5.12. Mutta tälläistä tämä elämä joskus on, ei voi mitään... Onneksi levyjä voi kuunnella kipeänäkin!!

      • erkki-j

        finlandia-talon upea kaksituntinen konsertti takana. katria parhaimmillaan, upeaa kypsää tulkintaa, laulun ja sanoman välittämisen iloa, mikä se sitten kenellekin on...

        itkeä sai, nauraa sai. ihailtava, täydellisesti instrumenttinsa -laulun - osaava kypsä taiteilija otti yleisönsä leikiten johtaen sitä läpi tunnemyrskyn tyyneen oivallukseen:
        Tulet aina olemaan.

        kiitos laulun lähettiläälle, kaikkensa yleisölleen antavalle aidolle taiteijalle!


    • penttipalleroinen

      puhut asiaa ,kertakaikkiaan upea .paikat lähes loppuunmyydyt .kiitos katri ja bändi.

    • mennentullenpalatess

      Mikä siinä niin itketti ?

    • erkki-j

      hienot laulut itketti - itselläni alkoi silmät kostua laulussa Äänesi mä kuulen, sitten koskettavassa Elämän retki, jossa aina ajattelen äiti-Katrin hyvästelemässä poikaansa...

      eihän Katri näillä itkettää tarkoita, hän esittää ne varmasti - lämmöllä ja tyynesti - mutta kauniit sanat ja koskettava tulkinta avaa kuulijassa padot. terapiaa parhaimmillaan ovat aina Katrin konsertit, kyllä tulee myös naurua ja hymyä..

      oli muuten jännä huomata miten paljon vahvemmin esitti Katri näitä uuden Valon maa -albuminsa levyjä livenä. volyymiä löytyi ja ylä-äänet täysin hallinnassa, revitteli ihan kunnolla. albumihan oli oli hyvin hillitty, kypsää tunnelmointia, jossa Katri oli ikään kuin yksi instrumenteista, ei halunnut nostaa lauluaan aivan keskiöön koska studiomuusikot olivat niin taitavia ja Katri halusi olla vain yksi elementti hienosta kokonaisuudesta.

      nyt lavalla nähtiin taas tilansa ottava artisti, kirkas Tähti

      malttamattomana odotan jo ensi vuotta, jolloin varmaankin Katrin 50- vuotis taiteilijakiertue. ensilevystä Poikien kuvat on siis ensi vuonna kulunut viisikymmentä vuotta!

    • miukumauku

      mulle on käynyt tässä vuosien varrella silleen, että olen tykännyt valtavasti Katri-Helenasta ja hänen lauluistaan, mutta nyt se on jotenkin tullut tiensä päähän.voi kai näinkin tapahtua.Katrin laulut ja ääni ovat muuttuneet siitä mihin aikoinaan ihastuin hänessä, että en tunne enään sellaista innostusta häntä kuunnellessa.En tiedä mikä tässä mättää.Katrin ei ole enään se heleästi soiva huilu kuin silloin nuorena, mutta se kai on ajan patinaa.myöskin tämä Valon maa oli minulle pettymys.Voisikohan ajatella, että seuraava levy, jos sitä tulee, olisi entisaikojen tyylinen jos se nyt on mahdollista.Voisi kai sitä edes yrittää.Sellaista tyypillistä Katri-Helenaa.

      • JAAHANS

        Kuule, turhaan sinä tuollaisia mietit. Ihmiset muuttuvat ajan saatossa, sinäkin:-) jos ajattelet tarkemmin, on varmasti muitakin asioita, jotka eivät tunnu enää samalta kuin vuosia sitten!! Elämässä on niin paljon TÄRKEÄMPIÄKIN asioita, kuin jostain laulajasta tykkääminen... Sellaisia, jotka vaikuttavat jokapäiväiseen elämään! Hyvää kevättä Sinulle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9872
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7057
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1832
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1474
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1171
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      780
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe