Käytän Hitachi-merkkistä siirreltävää kovalevyä XP-koneen kanssa. Tämä kovalevy tekee itseensä roskakorin (Recycled) ja haluaisin että se ei tee sitä tai ainakin että pääsen sinne poistamaan tiedostoja. Tietokoneella roskakori ei näy, ainoastaan jos teen virustutkimuksen Avastilla näen että sellainenkin tiedosto ON olemassa, tai jos kytken kovalevyn bluray-soittimeen jolloin roskakori on heti tiedostoissa ylimmäisenä.
Asia ärsyttää senkin vuoksi että jokin aika sitten kovalevylleni alkoi ilmestymään tiedosto nimeltä BUDA. En näe sillä exe-päätettä ja kansio on aina tyhjä, mutta vaikka miten olen sitä poistanut, aina se ilmestyy takaisin. Jos se luuraa roskakorissa enkä pääse mitenkään roskakoriin käsiksi, niin ei mikään ihme.
Miten sen roskiksen saa näkyviin niin että sitä voi tonkia, tai miten siitä pääsisi kokonaan eroon eli sitä ei tulisi kovalevylle ollenkaan???
Miten piilotettu roskakori esiin?
10
1881
Vastaukset
- trololololo?
sä et nyt tajua windowsin roskisjärjestelmästä yhtään mitään. unohda koko juttu. joo ja jätä se buda myös rauhaan. älä tee itse ongelmia, asioista joissa ei ongelmia vielä ole.
- kuurupiiloa.
Vastaajalle ei kaiketi valjennut että en puhunut varsinaisen tietokoneen roskakorin poistosta, vaan ERILLISEN irrallisen kannettavan nosteltavan siirreltävän kovalevyn jossa en moista roskajemmaa tarvitse.
- trololololo?
kuurupiiloa. kirjoitti:
Vastaajalle ei kaiketi valjennut että en puhunut varsinaisen tietokoneen roskakorin poistosta, vaan ERILLISEN irrallisen kannettavan nosteltavan siirreltävän kovalevyn jossa en moista roskajemmaa tarvitse.
kyllä se roskajemma sinne lisäkovollekin tulee.. sun ei tartte siitä huolehtia. sen kun annat koneen tehdä tehtävänsä.
- muutenvaan...
Aika erikoista, että roskakori on siirtynyt kovalevylle :/
Ja sitäpaitsi kaikilla tietokoneilla on roskakori, eikä sitä pystyisi poistamaan, joten ihmettelen vaan miten sellaiseen tilanteeseen on tultu... - heihoe
Roskakori on jokaisella levyn osiolla. Voit hiiren oikean klikkauksella käydä säätämässä, siirretäänkö tiedostot roskakoriin vai ei. Itse roskakori-tiedoston, joka on piilotiedosto, luontia et voi estää, se luodaan aina jossain vaiheessa.
- kuurupiiloa.
Jaa-a, täytynee siis silloin kun yksittäistä tiedostoa poistaa kyttäillä tuo mihin se siirretään. Halvatun roskakori, en todellakaan tarvitse sellaista irtokovalevylläni. ;(
Pitänee siirtää taas kaikki tiedostot koneelle ja formatoida se irtokovalevy että voi nukkua yönsä rauhassa. En ole tosin sitä BUDAa enää nähnyt sen jälkeen kun sen viimeisen kerran poistin.
Mitähän sitten kun tuollainen roskakori täyttyy... Kai sieltä nyt joskus katoaa tavara pysyvästi kun eihän sitä voi aina vaan lisää ja lisää tunkea sinne...? - trololololo?
kuurupiiloa. kirjoitti:
Jaa-a, täytynee siis silloin kun yksittäistä tiedostoa poistaa kyttäillä tuo mihin se siirretään. Halvatun roskakori, en todellakaan tarvitse sellaista irtokovalevylläni. ;(
Pitänee siirtää taas kaikki tiedostot koneelle ja formatoida se irtokovalevy että voi nukkua yönsä rauhassa. En ole tosin sitä BUDAa enää nähnyt sen jälkeen kun sen viimeisen kerran poistin.
Mitähän sitten kun tuollainen roskakori täyttyy... Kai sieltä nyt joskus katoaa tavara pysyvästi kun eihän sitä voi aina vaan lisää ja lisää tunkea sinne...?sulla tulee oleen hauskaa, toi on loputon luuppi poistella normaaleja koneeseen ja lisäkovoon kuuluvia juttuja. buda esim tulee takaisin taas kun sitä tarvitaan. systeemi siis korjaa sun pöhöjä poistoja onneksi itse lol. puhumattakaan roskajemmasta.. se roskajemma KUULUU lisäkovollekin ihan systeemin puolesta. sen asetuksia voi tietenkin muuttaa jokaiselle osiolle erikseen.
- kuurupiiloa.
Kuulin eräältä taholta että tuo buda-tiedosto on bluray-soittimen tekejä, joten se siitä ja olkoon sitten jos tahtoo olla.
Mutta em. tahon kanssa nyt ihmettelemme että mikä on että siirrettävällä kovalevylläni ei vaan näy roskis. Tahtoo siis sanoa että tietokoneella ei näy että se on siellä, vaikka valitsisi että näytä piilotetut tiedostot. Bluray-soitin näyttää roskiksen ja voi tutkia myös sen sisältöä, samoin roskis näkyy virustutkimusohjelman (esim. Avast tai AVG) tutkassa jos kovalevyn tutkii sillä läpi.
Rakkine eli kovalevy ei myöskään anna valita tiedostoa poistaessa sellaista valintaa jonka avulla tiedosto poistuisi lopullisesti eikä menisi sinne roskakoriin. Eipä tietenkään, kun se roskis on kerta "salainen"...
Siirsin kovalevyltä kamat helvettiin ja formatoin sen ja siirsin tiedostot takaisin. Poistin kokeeksi yhden tiedoston ja taas sama juttu: roskakoria EI vaan näy, paitsi tietysti bluray-soittimella.
Lieneeköhän kovalevyssä vikaa koska em. ongelman ohella bluray-soitin tapaa jäädä sammuttamisnappulan painamisesta huolimatta päälle jos on käyttänyt kovalevyä sen kanssa. DVD-levyjen katselun jälkeen bluray-soitin kyllä sammuu kun sen sammuttaa.
Tämä ihminen jonka kanssa asiaa tutkimme on atk-pro joten jos hänkään ei osannut sanoa tässä tilanteessa mitään, niin tuskinpa kukaan muukaan. Mutta kirjoittelin tämän kumminkin tänne. Joskus kai roina vaan kertakaikkiaan on paskaa, eli ei se siitä ole kiinni että tässä se höhlä vaan poistelee ja lässyn lässyn. Ei pelkillä tiedostojen poistoilla eikä edes formatoinneilla saa hardwarea pilalle - mitäs järkeä siinä olisi?
Muistan kyllä mainiosti että se roskakori siellä oli tietokoneellakin nähtävissä ajat sitten kun kovalevy oli uusi. Shit happens kaiketi.- piilotetu järjestelm
Valitse kansion asetuksista - näytä piilotetut järjestelmätiedostot - tjn.
Jos sulla on työpöydällä roskakori, klikkaa hiiren oikealla sen päällä, pääset asetuksiin, jossa voit valita osio kohtaisesti, poistetaanko tiedostot roskakoriin vai poistetaanko suoraan. Saattaa olla, että windows ei muista asetusta, jos ulkoisia levyjä on monta ja asemakirjaimet vaihtuu, kokeile.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3225616- 745129
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484196- 523871
- 433534
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1223229Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923095- 432229
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272118