Kela- saikkupäivät (300pv) loppuu, eli siirryn kuntoutusrahalle vai tukiko se on? No jokatapauksessa olisi yksi kurssi alkamassa ja murtinkin, että voinko opiskella liitonrahani sijaan tällä kuntoutuskorvauksella? Maksaako ne sitä ja siihen
päälle niitä kulukorvauksia ja muutosturvaa mitä liittokin maksaa?
päälle niitä kulukorvauksia ja muutosturvaa mitä liittokin maksaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuntoutustuki on entinen määräaikainen työkyvyttömyyseläke. Kuntoutusrahaa saat mikäli eläkevakuutusyhtiösi myöntää ammatillisen kuntoutuksen --> rahaa saisit kuntoutustuen suuruisen summan + 33%. Myös kuntoutustuella voi opiskella, se on oikeastaan suotavaakin.
No mulla se tilanne, että olen toiveissa että saan syksyllä alkaa opiskelemaan ammattikorkeassa ammatillisena kuntoutuksena, kunhan myöntävät sen. Nyt loppuu sairaspäiväraha, eli se muuttuu joksikin toiseksi tueksi tai ehkä liitonpäivärahaksi, mutta kun on aikaa mahdollisis opintoja odotellessa, ja kun se ei ole varma myönnetäänkö sitä ammatillista kuntoutusta, niin nyt tekisi mieli käydä kurssi, kehittää itseä, aikuiskoulutuskeskuksessa tövoimapoliittisella kurssilla tässä.
Jos en kurssilta saa ammattia johin kykenen tai haluan, saan kuitenkin harrastuksissa tarvittavaa taitoa.
Kun Kelan sairauspäivärahapäivät tulevat täyteen, voit hakea kuntoutustustukea eli määräaikaista eläkettä. Automaattisesti sairauspäiväraha ei muutu miksikään. Mikäli sinulle ei myönnetä kuntotustukea, niin sinun on ilmoittauduttava TE-keskukseen työttömäksi työnhakijaksi, jotta voit saada ansiosidonnaista päivärahaa. Se taas edellyttää ammattiliiton jäsenyyttä.
Eläkevakuutusyhtiö ei "osta" kenellekeään opiskelupaikkoja mistään, vaan sinun itse omin voimin ja taidoin haettava ja päästävä ammattikorkeaan tai mihin muuhun oppilaitokseen sitten pyritkin - ja jos olet tänä vuonna oppilaitoksiin hakenut, niin sisäänpääsijöitähän ei vielä tiedetä! Pitäisiköhän sinun vielä selvitellä opiskelutilannettasi ja heidän mahdollista tukeaan vielä eläkelaitoksesi kanssa? Yleensä he antavat tiedon opintojen tukemaan lähtemisestä hyvissä ajoin.
Kuntoutusrahakin näyttää olevan täysin mielivaltaista.
Samaikäisille, samassa firmassa ja samalla diagnoosilla oleville tulee erilaiset neuvot. Toista neuvotaan miten haetaan ja toiselle ei edes kerrota, että voi hakea.
Hiukan faktaa..mutta kerron että tie on kiemurainen ja vaatii pitkää pinnaa..byrokrtaia ja sen käsittelijät ovat ihmisiä toiset fiksumpia toiset on aika pihalla...minun lääkäri sanoi 7kk odottelun jälkeen ja useita kertoja vastaanotolla käynnin jälkeen..nyt minä tietää..sinä mene fysioterapia ja maksa itse..sitten sinä mene kela ja hake raha pois..tarina on tosi..en noudattanut suoranaisesti ohjetta mutta vaihdoin terveyskeskusta ja lääkäreitä..
kts.
Ammatillinen kuntoutus
Alle 63-vuotiaalla työntekijällä ja yrittäjällä on oikeus ammatilliseen kuntoutukseen silloin, kun työkyvyttömyys uhkaa lähimmän viiden vuoden kuluessa.
Aloite kuntoutukseen voi tulla sinulta itseltäsi tai esimerkiksi työterveyshuollolta, esimieheltä tai työyhteisön jäseneltä.
Ammatillisella kuntoutuksella parannetaan työn tekemisen edellytyksiä silloin, kun et enää voi terveydentilasi takia jatkaa entisessä työssäsi. Tavoitteena on siirtää tai estää odotettavissa olevaa työkyvyttömyyttä sekä auttaa jatkamaan työelämässä pidempään. Kuntoutus voi myös helpottaa pitkältä sairauslomalta töihin palaamista.
Vakuutetulla on lakiin perustuva oikeus taloudellisesti tuettuun ammatilliseen kuntoutukseen. Työeläkelaitosten järjestämä kuntoutus on tarkoitettu vakiintuneesti työelämässä oleville. Oleellista on, että sinulla on viimeisen viiden kalenterivuoden ajalta työansioita vähintään 32 447, 22 euroa (vuonna 2012).
Ammatillisen kuntoutuksen on oltava tarkoituksenmukaista. Ikäsi, ammattisi, työhistoriasi ja koulutuksesi otetaan huomioon tätä arvioitaessa.
Työeläkelakien mukainen kuntoutus ei tule kysymykseen, jos sinulla on oikeus kuntoutukseen tapaturma- tai liikennevakuutuksen perusteella.
Kela järjestää ammatillista kuntoutusta erityisesti työelämän ulkopuolella oleville, nuorille ja vajaakuntoisille. Lisäksi se vastaa lääkinnällisestä kuntoutuksesta.
Lisätietoja kuntoutuksesta voit kysyä oman työeläkelaitoksen kuntoutusasioita hoitavilta asiantuntijoilta.
Työeläkekuntoutuksen keinot
Ammatillinen kuntoutus on yksilöllistä ja se toteutetaan kuntoutettavan tarpeista lähtevän kuntoutussuun-nitelman mukaisesti. Yleensä ensin selvitetään, voiko entisessä työssä jatkaa työjärjestelyjen avulla. Vaihtoehtona voivat olla myös muut tehtävät omalla työpaikalla.
Ammatillinen kuntoutus voi olla esimerkiksi koulutusta, kurssitusta tai työkokeilua. Oman yrityksen perustamista tai ammatin harjoittamista tuetaan elinkeinotuen avulla. Tuki on korotonta tai yleisen korkota-son alittavaa lainaa tai avustusta. Kuntoutujalle voidaan myöntää myös harkinnanvaraista kuntoutusavustusta yritystoiminnan käynnistysvaiheessa.
eli siinä purtavaa..ja on nykytietoa..jonka mukaan nyt kaikki tahot pelaavat..