Hirsinen puuliiteri

neuvosta tosi kiitol

Tälläinen rojekti, onnistuuko ? Ostin mökin tontin jolla on harventamatonta koivikkoa. Ovat kasvaneet pitkiksi ja hoikiksi. Voisiko niistä tehdä tulevalle mökille hirsisen liiterin. Ovat tyvestä sellaiset 10 - 15 cm paksuja (siis halkaisija). Miten noin pienen puun nurkista saa riittävän lujan rakententeen ? Liiterin pohjapinta-ala olisi n. 3 x 3.

5

2017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+1

      Hiukan on ehkä pienehköä puuta? Latvamitta saisi olla sen 10-15cm. Pistä koivut haloiksi ja tee (osta) haavasta tehty vastaava? Sorvattu kehikko jotain 800e?

      Aika julmettu työmaa kuoria koivua liiterin tarpeiksi eikä kesto ole verrattavissa haapaan.

    • mlkjpoiuio

      Koivu on vähän huonoa hirsimateriaalia. Lahoaa paljon helpommin kuin havupuut ja haapa.
      Itse tekisin, niin kuin edellinenkin ehdotti, eli ostaisin kehikon.

      • Koivuladon omistaja

        Elekeehän nyt höpiskö. Koivu kestää rakoliiterissä siinä kuin muutkin puulajit. Meillä on koivusta tehty lato, rakennettu joskus 50-60 lukujen vaihteessa ja ei minkäänlaisia ongelmia.
        Aloittajalle sanoisin, että onhan nuo puut vähän ohkaisia, mutta kokeilemallahan tuon näet, että tuleeko kehikosta tarpeeksi tanakka, eihän tuosta kokeilusta voi tulla kummoista vahinkoa, koska halkojahan aina tarvitaan.
        Koivun kuoriminen on helppoa mahlanlähtöaikaan alkukesästä, ei tarvitse kuin tehdä puukolla viilto kylkeen, niin kuori irtoaa melkein itsesetään.


    • 14+20

      Vaikuttaa tosiaan hieman ohuelta puulta ja koivu ei muutenkaan ehkä parasta. Mutta toisaalta siitä voisi tulla kivan näköinen, sellainen alkeellinen:) Ja kannattaisi miettiä sitä tarkkuutta työssä, voisi jopa tulla elävämmän näköinen jos ei jokainen rako ja nurkka ole ihan samanlaisia. Eli hyvin sellainen saman tyyppinen kuin on joskus 100v sitten tehty heinälatoja ja turvelatoja yms. :) Ja jos yrityksesi epäonnistuu, niin ainahan voit ne puut sen jälkeen tehdä polttopuuksi. Hiirestä on ihan kiva koplata...

    • 18+1

      Espoossa Bembölen kahvimajan pihapiirissä (lähellä Ikeaa) oli joku vuosi sitten ihan ohuista risuista tehty noin 10 neliön liiteri. Jopa oli nätti. Se oli tehty salvostekniikalla kuten hirsirakennus. Kannattaa käydä katsomassa jos asuu lähellä. Toivottavasti rakennus on vielä siellä. Vaikutti kyllä siltä kuin se olisi tarkoitettukin oikeasti siihen paikkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4312
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1813
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1523
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1287
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1073
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      919
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      78
      904
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      833
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe