Eli siis tarkoitus olis lähteä reppureissaamaan ens kesänä suomi-ruotsi-norja, mutta ongelmana on, että miten pääsen Tukholmaan/Göteborgiin/ YLEENSÄKIN RUOTSIIN kulkematta laivalla ? Jos lähden junalla hesasta niin mistä kautta olisi helpoin päästä ja tarvitseeko mukaan muuta kuin passin ? Olen myös miettinyt että tarvitseeko sellasen lupalapun kun matkustaa ruotsiin ilman huoltajaa, itse oon pari kertaa mm. mummon kanssa lähtenyt laivalla Tukholmaan päiväksi ja mitään erikoisempia lupalappuja ei ole tarvittu.
Arvostaisin kovasti vastauksia, ja kiitän jo etukäteen niistä vähäisistäkin jotka saan ! :)
16-vuotiaana junalla ruotsiin ?
2
164
Vastaukset
- Paa-vo
Miksi et lennä vaikkapa Tukholmaan? Sieltä voit jatkaa junalla minne vain.
Tässä hinta-esimerkki:
Helsinki - Tukholma-Arlanda
Perjantai 22. kesä 2012 6:50 - Terminaali: 2
Lento DY4280
1 Aikuinen €23,00
Paluu
Tukholma-Arlanda - Helsinki
Tiistai 26. kesä 2012 16:30 - Terminaali: 2
Lento DY4287
1 Aikuinen €30,20
Kokonaishinta
(menopaluu, sis. kaiken) €53,20
Lentoyhtiö: Norwegian www.norwegian.com , katso myös lisätiedot lasten/nuorten matkoista: http://www.norwegian.com/fi/asiakaspalvelu/tietoa-matkasta/lapset/
Voit tietysti ostaa menolennon Tukholmaan ja tehdä junalla menomatkan (kun se onkin kiva juttu) ja palata Norwegianin lennolla Oslosta Helsinkiin.
Junalippu Tukholmasta Osloon on hyvä ostaa Ruotsin VR:lta netin kautta (tarjouslippuja myydään, halvemmalla kuin interrail, jos riittävän ajoissa ostaa), katso www.sj.se - mimiiiiii
Eikös kansipaikalla päivävuorolla pääse laivallakin alaikäinen, yli 15 vuotias? mut halvat lennot kannattaa myös tsekata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1151479
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881317Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1381087- 68984
- 39927
- 69884
- 97877
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54862- 75846
Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39794