Kovalevy rikki

t4454g5t

Jos kova levy on rikki, niin miten ja mistä tietää sitten hommata uuden? :/

2

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aa990012

      Varmista ensin että kovalevy oikeasti on rikki (eikä esim. joku toinen komponentti). Mistä päättelit että juuri kovalevy on hajonnut?

      Sitten kun yo. asia on selvitetty, kerrot hieman että mikä kone on kyseessä, läppäri vai pöytäkone ja kuinka uusi laite? Merkki ja mallikin auttaa selvittämään.

      Koneeseesi löytyy sopiva kovalevy joka tapauksessa mistä tahansa hyvin varustellusta myymälästä (Verkkokauppa.com, Jimms yms) jos ei hyllystä niin ainakin tilaamalla.

      Merkkikoneille pitäisi vieläpä löytyä ohjeet kovalevyn vaihtoon ohjekirjasta, mutta jos ei homma taivu niin voit neuvotella myymälän kanssa josko he vaihtaisivat kovon puolestasi. Jos on hyvä merkkikone niin sille pitäisi löytyä asianmukaisilta tukisivuilta myös tarkemmat tiedot mitkä kovalevyt (koko, liitäntä) koneesesi käy.

    • näinsemeneee..,.

      Ota se kovalevy irti, laita se pusakan taskuun ja mene tietsikka kauppaan tai markettiin. Anna rikkimennyt levy myyjälle ja sano " Saisinko samanlaisen kiintolevyn kun tämä on". Jos rikki mennyt levy on vaikka 100-300 giganen, voit suurentaa sitä samalla kertaa jonkinverran, esim 500 gigaseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3645
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2600
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      597
      2302
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      78
      1847
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1688
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1602
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1466
    Aihe