miten puhelinluettelo?

Tuli luovutuksi kiinteästä puhelimesta (pääkaupunkiseudulla) ja rupesi vaivaamaan kysymys, miten saan puhelinluettelon vastaisuudessa.
Jostakin kuulin, että puhelinluettelon jakomenetelmä muuttuu ensi vuodesta, mutta tarkempaa tietoa ei ole. Enirohan sen kai toimittaa.
7878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että mun käsittääkseni sitä ei pelkän matkapuhelimen omistajille jaeta, ilmaiseks paitsi jos oot laittanut nimes ja numeros siihen luetteloon. Muussa tapaukses se pitää ostaa paikallisesta puhelinyhtiöstä, en muista paljon maksaa.

Äänestä

joka talouteen. Fonecta jakaa luettelon ensi vuona jokaiseen talouteen, vaikka talossa ei oli ainuttakaan puhelinta. Eniro jakaa oman luettelonsa Elisan asiakkaille.

Äänestä
  • Ktos.
    Voi tulla siis kaksi luetteloa, mutta kun osaa luopua ajoissa kiinteästä puhelimesta, tulee vain yksi.

    Äänestä

  • Fonectan toimialue sitten, sehän lienee vain Soneran alueilla joten matkapuhelimen varassa oleva hesalainen ei siis saane mitään luetteloa ellei nimensä satu olemaan siinä kataloogissa jonka Eniro siis toimittaa normaalisti Elisan asiakkaille.

    Äänestä

  • toi kirjoitti:

    Fonectan toimialue sitten, sehän lienee vain Soneran alueilla joten matkapuhelimen varassa oleva hesalainen ei siis saane mitään luetteloa ellei nimensä satu olemaan siinä kataloogissa jonka Eniro siis toimittaa normaalisti Elisan asiakkaille.

    http://www.puhelinluettelo.fi/jakelu/

    Äänestä

  • tämä kirjoitti:

    Kiitos, tuo oli arvokas osoite.

    Fonectan toimittama luettelo tulee siis pääkaupunkiseudulla joka tapauksessa.

    Eipä ole kiinteällä liittymällä merkitystä enää siinäkään suhteessa.

    Äänestä

  • ben huur kirjoitti:

    Kiitos, tuo oli arvokas osoite.

    Fonectan toimittama luettelo tulee siis pääkaupunkiseudulla joka tapauksessa.

    Eipä ole kiinteällä liittymällä merkitystä enää siinäkään suhteessa.

    kiinteän takaisin vaikka onkin laajakaista ja kännykät. ihan vaan varaliittymäks nettiin ja puheluihin, koska joskus on ollut katkoja niin siks. toisaalta luovuin osasta kännyliittymiäni, sellaisista joille enää ei ole käyttöä, Saunalahden liittymiä siis lähti. ja koska tuli tuplalaskua. Käyttöliittymän otin, halpa kk-maksu ja koska luovuin noista kahdesta Sauniksesta niin jopa säästyy hieman. toisaalta mulle jää vielä parin muun operaattorin kännyliittymätkin. joten en menetä mitään. ja saanpahan tuplasti puhelinluetteloitakin;D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ben huur kirjoitti:

Tuli luovutuksi kiinteästä puhelimesta (pääkaupunkiseudulla) ja rupesi vaivaamaan kysymys, miten saan puhelinluettelon vastaisuudessa.
Jostakin kuulin, että puhelinluettelon jakomenetelmä muuttuu ensi vuodesta, mutta tarkempaa tietoa ei ole. Enirohan sen kai toimittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu