Air Finland Holidays pettää/kertoo muunneltua totuutta

Pave

Ostimme matkan Turkin Alanyaan sillä edellytyksellä, että lento on suoraan Gazipasan kentälle, jolloin bussissa istuminen jää vähäiseksi. Matkaan olisimme päässeet aikaisemminkin, muttei Antalyan kautta meneminen kiinnostanut, bussimatka 5 - 6 h. reissu. Olimme tietoisia Air Finlandin reitistä ko kentälle ja saimmekin matkan varattua. Matkan hinta on hieman korkeampi juuri tuon kentän läheisyyden takia. Perjantai-iltana puoli viisi tärähti tekstiviesti puhelimeen jossa ilmoitettiin lennon menevän Gazipasan sijasta Antalyaan. Kiva kiitti. Matkoja myydään juuri tuolla argumentillä ja tunnen itseni petetyksi vähintään harhaanjohdetuksi. Kyseessä on harhaanjohtaminen, täytyyhän matkatoimistolla olla tiedossa se mihin lento on matkalla ja ennenkaikkea; EI PITÄISI MYYDÄ matkaa mainostamalla Gazipasan kenttää jos kyseiselle kentälle ei saa laskeutua. Näin tekstiviestissä luki; ..syynä Turkin ilmailuviranomaisten päätös olla avaamatta lentokentää Boeing xxx koneille. ..... Jumakukkanen ettei asioista ole otettu selvää aikaisemmin. Myös edellisen viikon lento on kuulemma tehty Antalyaan. Mutu - fiiliksellä eteenpäin.

11

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lentäjätär

      Voisitko kertoa millainen on tuo Boeing xxx kone, en oo koskaan semmost kuullut

    • ÖÖÖÖÖLI

      Oikein sulle. Turkki/turkkilaiset on p.erseestä

    • turkkailija

      Miksi syytät matkatoimistoa ja lentoyhtiötä siitä että Turkin ilmailuviranomaiset muuttavat sääntöjään? Matkaa varatessasi ei välttämättä matkatoimistollakaan ollut tietoa koko laskeutumiskiellosta Gazipasaan. Älä nyt vaan sano, että matkasi meni pilalle sen takia että joudut istumaan muutaman tunnin lisää bussissa!

      • örkki 55

        AirFinland yrittää saada lupaa Boeing 757-200 koneelle, eikä yksikään tuon kokoinen kone ole laskeutunut Gazipasan kentälle. Asiakkaiden huijausta!


    • AFI=sontaa

      koko Air Finland on suurta huijausta ja filunkia.

      • kapitalismi

        Ja Karppisen lompsa eikun paksunee, kun hölmöt suomalaiset lentelee AFIlla.


    • 987/558

      Törkeää toimintaa AirFinlandilta! Boikotoikaa tuollaista firmaa!

    • tuskintoteutuunyt

      "AirFinland yrittää saada lupaa Boeing 757-200 koneelle, eikä yksikään tuon kokoinen kone ole laskeutunut Gazipasan kentälle. Asiakkaiden huijausta! "

      Se on byrokratiaa, ei asiakkaiden huijausta.

      Heillä on voinut olla sopimukset lähes valmiina tai valmiina, kunnes Turkissa on päätetty laittaa sopimus jäihin. Tällaista on ennenkin tapahtunut mm. Venäjän kanssa.

      Uskoisin kuitenkin tässä olevan vikaa myös Air Finlandin päässä. Turkin viranomaiset varmaan ovat koittaneet selittää, että Boeing 757 ei kykene turvallisesti operoimaan Gazipasan kentältä. Kyseinen konetyyppi vaatisi täydellä lastilla noin 1000 metriä lisää kiitotietä kuin Gazipasalla on tarjota.

      Lienee siis hyvinkin todennäköistä, että Air Finland ei tule hetkeen operoimaan tuolle kentälle. Sen sijaan esimerkiksi Thomas Cook Scandinavia kykenisi operoimaan omalla kalustollaan.

    • Hui hai firma

      Hmm. voinut olla, mahdollisesti etc...mutta sitten sentään hieman valkeni=
      "Uskoisin kuitenkin tässä olevan vikaa myös Air Finlandin päässä"

      Siis myös, turkkilaisetko nämä valheelliset mainokset jatkuvasti esillä pitävät.

      Edelleen on kysymys siitä että kuitenkin jatkuvasti mainostetaan lentoja joita ei voida tehdä.

    • ett näin

      Kyllä asia on niin että ensin kuuluu hoitaa lupa-asiat kuntoon ja vasta sitten kun ne on myönnetty voi myydä ja markkinoida matkoja ko. kentälle.
      Tässä tapauksessahan AF on jo viime vuoden puolelta myynyt "olematonta tuotetta" kun heidän konetyypillä ei ole lupia ko. kentälle.
      Vaihtoehtoisesti AF olisi halutessaan voinut hankkia käyttöönsä pienempiä koneita, joilla ko. kentälle pääsee ja näin asiakkaat olisivat saaneet sellaisen tuotteen jonka varasivat/ostivat.
      Mutta tästähän olisi tullut AF:lle tietysti kustannuksia; pienemmällä pääsevät kun suomalaiset eivät tee valituksia virheellisestä tuotteesta....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe