Jompikumpi koiristamme on pureskellut muovimukin, ja mahdollisesti siis saanut siitä siruja sisäänsä. Ensiapuna kannattaa kuulemma antaa säilykkeenä saatavaa valkoista tankoparsaa.
Missään ei vaan sanota, että pitääkö se keittää ensin, ja kuinka paljon sitä pitää antaa. Osaisiko joku sanoa, vaikkapa sitten kokemuksen syvällä rintaäänellä?
KIIRE: tankoparsaa koiralle
6
26630
Vastaukset
- 1615
Voi herramunjee, miksi ette osaa soitta eläinlääkäriin ja kysyä sieltä????????? Siinä ajasssa kun tulette tänne ja näpyttelette tekstin, olisitte saaneet puhelimitse vastauksen!!!
- o87g
Minkä kokoinen koira? meillä on koirilla (eri koirilla,eri aikoina) käynyt muutaman kerran vahinko,että ovat päässeet kylässä varastamaan tai kotona roskiskaapille ja sieltä napanneet kypsiä kananluita niin ollaan annettu ensiapuun tankoparsaa(me ollaan ostettu parsat lasipurkissa ja ovat valmiiksi pehmeitä,ei tarvitse keittää) ja parafiiniöljyä..
Olen vain ensin huuhdellut ne parsat nopeasti veden alla (kun en ole ollut varma ovatko olleet suolaliemessä) ja sitten laittanu vähän majoneesia tms.päälle että koira on ne suostunut syömään (en ole viitsinyt väkisin niitä pikiä tankoja tunkea kurkkuun).
Tankoparsassahan on idea,että ne kietyvät suolessa kaiken kovemman ympärille ja näin ollen jos koira on syönyt jotain sopimatonta (esim.meillä ne luut) kietyy suolessa niiden ympärille ja toivon mukaan suojaavat suolta niiltä teräviltä kulmilta..
Parafiiniöljyä sitten jouduttamaan prosessia,että tavara tulee nopeammin ulos ja voitelee samalla suolta (kannattaa ottaa matot pois ja varautua seinien pesuun) meillä ainakin tämä yhd.auttanut.. ja kyllä se parsa on tosissaan kiertynyt sen luun ympärille!- li8u
ja ikinä en ole laskenu monta parsaa olen antanu (mulla siis ollu aina keskikokoisia koiria),varmaan väh.5kpl,ei niistä haittaakaan ole.. parafiiniöljyä sitten vaihdellen.. jos tiedän koiran olevan herkkävatsainen annan vähemmän ja jos rautaisempi niin enemmän.. joskus olen joutunut antamaan yli puoli purkkia kerralla..
- äi_ty_li
En ole kuulutkaan tällaisesta ohjeesta, mutta hyvä tietää. Koira kun on maailman nopein nappaamaan kaikkea ei sopivaa.
- Anonyymi
Meillä 38 kg labbis poika. Yli vuoden ikä. Monesti jo olen syömättömyyteen antanut tankoparsaa. Annan ensin 3 sitten muutaman tunnin päästä 3..
Eikä tarvi pakottaa. Vetää ne tuosta vaan.
Tosi nooli on parsaan.
Elikkä sitten on alkanut syödä normi ruokaa.
Bamse. Ruskea poika. ❤️ - Anonyymi
Kuinkahan koiralle kävi, olisi ollut kiva tietää. Selvisikö säikähdyksellä? Toivottavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1925142Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,364533Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699113171Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633092Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1593012- 542568
- 271939
- 561903
- 841886
- 231825