Kohta vuos oltu duunissa ja 10 % korotus tuli, kun kävin vähän puhelemassa. No olihan sitä tähän asti töitä tehtykin aika minimiliksalla.
Palkankorutus tuli
amk-inssi
41458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ite sain 6kk työssäolon jälkeen 15% palkankorotuksen.. eivät halunnu ilmeisesti laskee menemään, kun just on hommat oppinu. ;)
Kannattaa siis käydä keskustelee!
Millä tasolla palkkanne liikkuu?
nimim. vuodesta 3/99 -> (n. tuplat tienesti)
mutta uskottava se kai sitten on. Olen aina silloin tällöin kuullut vanhempien kollegoideni puhuvan ohi mennen tästä "palkankorotuksesta", mutta olen aina luullut, että se on pelkästään satua tai urbaani legenda. Sinulla on nyt konkreettista todistusaineistoa sen olemassaolosta. Onnittelut!
Tv. 2 vuotta samassa työpaikassa ilman korotuksia.
Minä olen ollut toistakymmentä vuotta ilman oikeita palkankorotuksia, alalla yhteensä kohta
23 v ja yliopistotutkinto. Yleiskorotuksia on tullut eli jotain 2-3% /vuosi, kun eivät kehtaa alle taulukkopalkkojen maksaa.
Että näin täällä kaupan alalla maksetaan ammattitaitoisille IBM mainframe kodareille, puolet joukostamme on taulukkopalkalla, osa on kultapossukerholaisia, joilla liksaa n. 500 euroa enemmän /kk, tällöin niille keksitty myös parempi nimike. Teemme softaa vain konsernin omaan käyttöön (emme laskuta oikeasti töistä).