KISSOIHIN ERIKOISTUNUT ELÄINLÄÄKÄRI TAMPEREELTA?

Löytyykö Tampereelta yhtään kissoihin erikoistunutta eläinlääkäriä? Pääkaupunkiseudulla on useampikin mutta entäs Pirkanmaalla?

Hyviä ja huonoja kokemuksia Tampereen eläinlääkäreistä? Itseltä löytyy huonoja kokemuksia Veteristä, Etelä-Tampereen Eläinklinikasta, Päivikki Pekkarisesta, Tuhatjalasta ja Eläinystäväsi Lääkäristä.

14

5711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedustelja

      voisitko perustella miksi noista paikoista on huonoja kokemuksia ?

    • 3 karjalaiskissaa

      Onko Lempäälä liian kaukana?

      Siellä eläinlääkäri Jaana Romu on pätevä, erittäin mukava ja loistava eläinlääkäri josta meidän kissoilla ja minulla on vain hyviä kokemuksia.

      Kerro terveisiä Itä-Suomesta jossa häntä yhä kaivataan :)

      • Suosittelen <3

        Jaana Romu työskentelee nykyisin Ylöjärvellä.


    • Tuhatjalka: lääkäreinä on opiskelijoita esim. Virosta, eikä päivystyksessä haluta ottaa vastaan ellei ole välittömässä hengenvaarassa. Kaverin kissa kuoli turhaan, kun käskettiin ottaa yhteyttä seuraavana päivänä, jos oireet jatkuu. Samoja kokemuksia monella muullakin, toki varmasti paljon vaihtuvasta henkilökunnasta joku hyväkin löytyy.

      Veter: kissoja ei arvosteta ollenkaan, oma kissa melkein leikkauksen jälkee jouduttiin lopettamaa, kun lääkäri ei "huomannut" että jalka oli katkennut luumädän takia ja lopulta kipsissä mätäni sisältä ulospäin. Toisen paikan eläinlääkäri kuitenkin onnistui pelastamaan kissan tehohoidolla.

      Eläinystäväsi Lääkäri: 2 kertaa mukana olleena vähintään 6 terveennäköistä eläintä sai lopetusmääräyksen, myös kaverin kissa, jolla oli pieni munuaisvika.

      Etelä-Tampereen Eläinklinikka: kun oma ammattitaito loppuu, ei sitä myönnetä, eikä ohjata eteenpäin. Ei myöskään mitään sympatiaa, jos eläin joudutaan lopettamaan.

      Päivikki Pekkarinen: abortoi kaverin kissan sitä etukäteen kertomatta ja ilman että se olisi ollut kissalle terveydellisesti tms. tarpeellinen.

      Tosin Veterissä aloittaa kesäkuun alussa kissoihin erikoistunut eläinlääkäri. Hänestä odotan innolla palautetta.

      • Anonyymi

        Tampereen Raholassa työskentelee eläinlääkäri / eläinlääketieteen kandi joka ei ole päässyt lukemaan eläinlääketiedetä H:Kiin ja rahalla hankkinut itselleen eläinlääkärin koulutuksaen Puolassa ( mahdollisesti valkeakoskelaisen kan.ed jälkeläinen niin arvaahan sen ). Hänen takiaan poliisi rynnäköi kotiini ja vei 13 -vuotiaan koirani väkisin lopetettavaksi. Kiitoksia myös Pirkkalan Pirtevan valvontaeläinlääkärille joka edisti ylijäämäeläinlääkärin laaduntonta työnjälkeä. Samaan aikaan Naantalissa ei saada törkeää eläinrääkäystapausta valvontaviranomaisten ja poliisin taholta hoidettua mutta Pirkanmaalla yksittäinen koiranomistaja joutuu poliisin, tyhmän eläinälääkärin ja todellista työtä vailla olevan valvontaeläinlääkärin näytös toimenpiteen kohteeksi. Horna heidät korjatkoon !! !!!!


    • Kokemuksia

      Suosittelen Hakametsän eläinlääkäripalvelua! Tiukkana sielläkin saa olla, mutta sydänvaivoihin erikoistunut lääkäri on todella miellyttävä! Eläinystäväsi lääkäriin olen kyllä itse ollut tyytyväinen. Hoiti äksyn kissani hyvin ammattimaisesti. Veteristä olen kuullut lähinnä huonoa, erityisesti kissojen suhteen. Hervannassa on myös miellyttävä mies eläinlääkäri, mutta jos kissasi tarvitsee erikoishoitoa ja osaamista, suosittelisin edelleen Hakametsää.

    • monta hyvää

      eläinklinikka Oiva Pirkkala siellä ainakin tuntenmusta harvinaisemmista koiraroduista ja matelijoista.. Sinne meidän perhe kiikuttaa jäsenensä:D Mutta Olen kuullut että Pitkäniemen eläinlääkäri Nokialla on tykästynyt kissoihin ja moni kissaihminen on ollut häneen tyytyväinen ;)

    • veter

      Itse suosin Veteriä. Aina ollaan saatu kissan kanssa laadukasta ja hyvää hoitoa.

    • Kisutar 3

      Outoa lukea moitteita Eläinystäväsi lääkäriaseman palvelusta. Kolmen kissan ja yhden edesmenneen hoitoihin olen saanut erittäin hyvää ja asiantuntevaa palvelua. Suosittelen

    • 4cats

      Kyllä kisuni on saanut hyvää palvelua Eläinystäväsi lääkärissä, kuten myös koirani vuosia.

      Olen tainnut käydä myös Veterissä ja hyvää palvelua sielläkin kissalle.

      Olen hieman sitä mielt että niin mets vastaa kuin sinne huudetaan.

    • Ikäviä kokemuksia

      Eläinystäväsi lääkärissä eräs lääkäri antoi kissallemme lopetus tuomion, Myöhemmin käytettyämme toisella lääkärillä samainen kissa sai terveen paperit. Ei tosin tietoa mikä kissalla oli koska ei voinut enää toisella ell ottaa verikokeita saatujen antibioottien takia, terve kuitenkin nykyäänkin.

      Nykyään tuo lopetustuomion antanut lääkäri toimii Veterissä 'kissoihin erikoistuneena'. On lopettuttanut tiettävästi ainakin yhden kissan Eläinystäväsi lääkärissä samalla diagnoosilla kuin meidän kissalle annetussa diagnoosissa. Tuskin on sattumaa.

    • Myssyn emäntä

      Jos Nokia ei ole liian kaukana, niin Siuroon päin mennessä on uudehko Pieneläinklinikka, jossa meidän kisu on saanut mukavaa ja asiantuntevan oloista palvelua. Toinen paikka Nokialla on Nokivet (Paunila), se on erikoistunut kissojen ja koirien ihosairauksiin. Eläinystäväsi Raholassa on mielestäni kanssa ihan hyvä.

    • karvine1

      moi otin 3 vuotiaan karvisen värisen vihree silmäsen leikatun narttu kissan.
      kissa voi hyvin ja syö hyvin. olen huolestunut kun kissalle on ilmestynyt mustia pisteitä ikeniin ja nenän päähän voiska joku nouvoa pitäisikö olla huolestunu.
      kiitos

    • kissale

      Hervannan eläinlääkäri, Tiina Tanskanen muistaakseni erikoistunut kissoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10842
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      111
      6201
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      163
      5517
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      55
      5376
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      70
      4329
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      120
      4271
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3801
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3797
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3476
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      78
      3062
    Aihe