peräkärillä

neverave

koitin lähtee hinaa uuvella avella (talvella ostettu) peräkärriä, katoin rekisteriotteesta paljo saa hinata, ku pitäis mökille alkaa talven jälkee viemää tavaroita, katoin ensiks ite ja sit pyysin vaimoo kattoo et mitä vittua 450 kg!! no meillä on teli muuli painaa noin 270kg kuomun kaa, eli hyötykuormaks jää 180 kg. soitin samantien autokauppiaalleni sanoi että kyllä kaupanteossa oli aiheesta puhuttu.. no tästä johtuen minä, vaimo ja kaksi lastamme lainasimme siskolta niiden kakkosautoa, vw golf vm 98, ja kas yllättäen siihen saikin lastata 750kg!! siis mitä vittua eiko aveni jarrut kestä vai runko, mutta ensimmäinen ja viimeinen ave meidän perheessä!!!!

3

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkonen

      Siitä puhe mistä puute eli puuttuvista kiloista. Sitä on kevättä rinnassa kun peräkärryistä riittää keskusteltavaa. Vettä myllyyn.

    • Maalaispojat

      ajelee yleensä Valmetilla ja siinähän sitä menee sitten isompikin kuorma "kärrissä". Tämä simo on nyt jäänyt tähän aiheeseen kiinni....Mikähän nimimerkki on seuraavassa saman aiheen tiimoilta tehdyssä aloituksessa?

    • Aveton

      Kannattaa vaihtaa se vanha muulisi uuten jarruliseen peräkärryyn niin saat vietyä niitä tavaroitas enemmän kerralla. Mitkä ihmeen mökille vietävät tavarat painaa muuten yli 180kg, mutta mahtuvat silti sun kärryyn. Annakun arvaan viet sinne 5kappaletta liesiä, usean kuution puita tai sitten pirun ison ja painavan LCD-telkkarin :)

      Tai osta Yaris sillä saa vetää 550kg jarrutonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe