Koira ulostaa verta!

veriuloste

Elikkäs sekarotuinen narttukoiramme käytettiin tuossa muutama päivä sitten ell:ssä.
Ihan tassujen, ruokavalion sekä korvien takia.

Kuitenkin eläinlääkärit suosittelivat vaihtamaan koirallemme ruoan. Ruoka on hyvin laadukasta sekä hintavaa.

Ei siitä mitään, mutta sen jälkeen rupesimme totuttamaan koirallemme nyt ruokaa pikkuhiljaa. Sen jälkeen koirallamme kuitenkin meni maha TODELLA sekaisin ja viimeyönä tuli myös kova hätä.

Tänään töissä/ lasten koulussa ollessa koira oli ripuloinut moneen paikkaan.

Olimme jo varmoja, että varmaan johtuukin uudesta ruoasta, kun on herkkävatsainen, mutta tänään myös huomasimme että ulosteen joukossa oli paljon verta.

Ja juuri äsken pihalla ollessani koiran kanssa lenkillä koira ulosti PELKKÄÄ verta. Ihan kunnolla vuotaen!

Ja olemme oikeasti hyvin huolissamme koirastamme.. :( Nyt piakkoin lähtö varmaan ell:lään.. Huolestuttaa.. ei normaalia:/

4

1845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antero

      taitaa olla syöny ratan myrkkyy jossain vaiheessa ja tuo on nyt jo menoo olen pahoillani itse jo kokenut saman kohtalon

    • apua hauvalle

      Lääkäriin ja pian! Myrkky on mahdollista mutta myös rankka ripuli voi aiheuttaa suolistoon sellaisen ärtymistilan että uloste on pelkkää verta.

    • .............

      Tarvitsette hoitoa. Minkäkokoisesta koirasta on kyse? Ei se välttämättä menoa ole, minun koirallani on ollut samaa useita kertoja elämänsä aikana, ja aina se on toipunut. Hyvin pieni määrä sopimatonta ravintoa saa aikaan sellaisen tilan elimistöön, että koira sekä oksentaa verta, että myös ripuloi sitä. Siis kirkasta punaista verta. Aina on tarvinnut nesteytystä, sekä lääkitystä, nykyään jo suoraan aloitamme antibiootin ensimmäisistä oireista. Eläinlääkäri määrää sitä puhelun perusteella. Ongelma meillä on se, että koira on hyvin ahne, ja käyttää kyllä varastamistilaisuudet hyvin herkästi ja ovelasti hyväkseen.

      Meillä koira on pieni. Silti se on aina alkanut hoidolla toipumaan nopeasti, mutta jos ei heti pahoinvointii ja puutu, niin tila pahenee siihen veriseen asti. Ja se tosiaan voi tapahtua puolen päivän aikana, joten nopea reagointi auttaa kovasti. 12 vuoden aikana on varmaan ainakin viidesti tarvittu hoitoa. Ja jokaisen kerran jälkeen on oltava hyvin tarkka ruoista, takapakkia tulee helposti.

      Mutta eläinlääkäriin menoa ei tosiaan kannata viivytellä, mitä nopeammin hoidon aloitus tapahtuu, sen parempi. Varsinkin, kun kuulostaa, että verta on hyvin runsaasti. Suolisto on hyvin ärtynyt.

      Ja jatkossa kannattaa muistaa, että tilanne voi hyvinkin uusiutua., samaa esiintyy samoilla koirilla toistuvasti. Ruokinnassa kannattaa katsella raakaruokinnan suuntaan. Ja pitkäjänteisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe