Täällä meillä on nyt ruotsinsuomalaisten palsta.
Onko joku joskus tehnyt analyysia minkälainen ihminen on ruotsinsuomalainen?
Eli nyt kaikki kalluppiin mukaan!
Minkälainen ihminen on ruotsinsuomalainen?
Noin niinkuin yleisesti ottaen.
Kaikki kehiin!
Minkälainen on ruotsinsuomalainen?
9
222
Vastaukset
- kalle kalluppi
Onhan siitä tehty tutkimusta. Viimeisimpänä Siirtolaisinstituutti pari vuotta sitten. Takavuosina Magdalena Jaakkola, Hanna Snellman, Jarmo Lainio & Co.
- Muutama seikka
Suomenruotsalainen hyväksyy ruotsalaiset paljon paremmin kuin veljelle Suomessa. Yrittää ylläpitää suomalaisia perinteitä jotta ne jatkuisivat seuraavassa sukupolvessa. On myös ylpeä taustastaan ja suomalaisuudestaan joka ei enää ole väheksyttävää tämän päivän Ruotsissa. Ruotsinsuomalainen hyväksyy ulkomaalaiset aivan eri tavalla kuin veljemme Suomessa. Tässä muutamia seikkoja minun näkökulmasta!
- Näkökohtia meistä
Mitä tulee tutkimuksiin niin eipä sattunut oikein saumaan.
Ei siellä ollut luonneanalyysejä.
En usko esim että Lainio on mikään psykologinen tyyppi, joka osaisi tehdä syväluotausta ruotsinsuomalaisen luonteeseen. Harvinaisen ikävä tyyppi.
Magdalena kertoi vain mitä ovat tehneet ja ei ottanut kaikkea edes mukaan.
Snellmannin juttuja en tiedä. Voisi tietysti tutustua.
On ihan piristävää tykätä täällä!
Mielestäni tavan ruotsinsuomalainen on pihi.
Harvoin tapaa ruotsinsuomalaista, joka ei nuukailisi. Huvittaa ihan miten tiukassa on esim. jäsenmaksu johonkin seuraan - siis pelkästään kannatuksen takia!
Jos on jotain omaa hyötyä, niin sitten kyllä, mutta ei muuten.
Tässä luulen että ruotsalaisuus on tarttunut.
Se on totta, että on paljon paljon avarakatseisempi kuin Suomen suomalainen monessa asiassa. No - täällähän on pakko ollut tottua.
En sanoisi, että ruotsinsuomalainen on erikoisen kulttuurillinen.
Humppa ja karaoke ja saappaanheittokilpailut lasketaan täällä "korkeakulttuuriksi".
En luule, että kovinkaan moni ruotsinsuomalainen on pistäytynyt esim sinfoniaorkesterin konsertissa... - NoSe
Päivää.
Ruotsinsuomalainen on aivan samanlainen kuin Suomensuomalainen. Ei hän muutu ruotsalaiseksi tultuaan Ruotsiin. Suurin osa Suomalaisistahan tuli sinne työhön ja jotkut jopa töihin. Sana töihinhän tarkoittaa useita töitä. Minä menen aina työhön, tai työpaikalle, en töihin.
Olen ollut myös "töissä", koska oli monta työpaikkaa yhtä aikaa nuorenpana. Menikö jakeluun? Ei.
No, ei se mitään. Kymmenkunta vuotta minäkin siellä prässäsin, hitsasin, käärin ja paketoin. Autolla ajelin ja hyvästi voin. Kaljaakin juotiin ja joskus jopa kotiSuomeen tuotiin. Oisin voinut jäädäkkin, mutta pilunperässä kotimaahani sitten kuitenkin liikahin.
Meidän Suomalaisten ja Ruotsalaisten pitäis muistaa semmonen yksi pieni asia ja lopettaa jonninjoutava toistensa nälviminen. Olemme kaksi hyvin pientä valtiota, joilla ei ole oikeastaan mitään vaikutusta maapallon todellisten suurvaltojen seassa, eikä muutenkaan.
Jos Suomen tai Ruotsin koko väkimäärä ripoteltaisiin tasasesti esim. Meksikon pääkaupunkiin, niin kukaan ei huomaisi muutosta muusta kuin jonkun verran lisääntyneistä valkonaamoista hetken aikaa. Olemme pieniä toimijoita molemmat. - pöhköt
Suurin osa ruotsinsuomalaisista on Ruotsissa syntyneitä Ruotsin kansalaisia.
- Ei pidä paikkaansa
Ei pidä paikkaansa. Koska kansalaisuudella ei ole työlupien sun muiden takia merkitystä on moni ruotsinsuomalainen ja heidän lapsensa yhä suomenkansalaisia. Muutamat on nyt viime aikoina hakenut kaksoiskansalaisuutta...
- Kdkf
Meit on moneen lähtöön. Olen lueskellut useasti suomenruotsalaisten palstaa. Vähän sympatisoinut heitä. Olen saanut paljolti ymmärrystä heidän kielikäyttäytymiselleen tavatessani monia suomenruotsalaisia täällä Tukholmassa. Luulen että me ruotsinsuomalaiset ovat suvaitsevaisempia suomenruotsalaiset kohtaan??
- Kaksikielinen
Meitä on moneksi itse syntynyt Ruotsissa ja käynyt koulut siellä sekä ehtinyt olla
töissäkin muutama vuosi kunnes muutin vanhempien mukana Suomeen 1968 se
oli sitä aikaa kun muuttoliike oli toisinpäin. Se hyöty Ruotsissa asumisesta oli että
oppi kielen ja puhun yhä sitä rikssvenskaa tosin ei sitä paljon ole tarvinnut täälä
Hämeessä pikemminkin leimataan hurriksi. Mutta on se hyvä kun pärjää jos käy
Ruotsissa niin ei tarvitse tulkkia, ja pystyy seuraamaan ruotsinkielisiä TV/radio-
ohjelmia sekä lukemaan päivän lehtiä netissä, ei kielitaito ole koskaan haitaksi.
Suomalaiset oppii aina jonkinverran Ruotsia mutta päinvastoin on harvinaisempaa. - 2ainak
Hei Kaksikielinen!
Olen iloisesti yllättynyt siitä ,että edelleen saattaa löytää suomalaisen ihmisen jonka mielestä kielitaito ei ole kuin riippukivi kaulassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648