Ostan pokkarikameran jolla saisi mahdollisimman hyviä kuvia myöskin sisällä ilman salamaa. Vaihtoehdot ovat melko varmat eli vahvimpana P310 ja äsken huomasin pixmanian myyvän p7000 kameraa lähes samaan hintaan (339€). Ymmärtäisin että P7000 aukkoarvo f/2.8–5.6 ei tee niin hyviä kuvia hämärässä kuin P310 f/1.8-4.9. Muut ominaisuudet eivät ole minulle niin tärkeitä. Nykyiselläkin Coolpix S510 pärjäisin jos sen sisätiloissa ilman salamaa otetut kuvat eivät olisi niin suttuisia.
Vastaukset 5
- eivät ole
Osta Fuji X10
- Jos minulta kysytään
Aloittaja kysyi POKKARIkameraa. Fuji X10 on toki ihan pätevänoloinen KOMPAKTIkamera, mutta ei ainkaan minulle mikään taskukoneen prototyyppi.
Koska minulla on jo järkkäri (Nikon, totta kai!), haluaisin kakkoskameraksi todella taskuun sujahtavan vekottimen, jolla voi ihan oikeasti kuvatakin.
Ja koska pokkari ei ihmeemmin kaipaa seurakseen mitään merkkiin sidottua järjestelmäsälää, voi merkkiuskollisuudenkin unohtaa.
Tämänhetkisen tiedon valossa oma valintani olisi Canon S100. Selkeästi.
- Mitäs jos kuitenkin
ostaisit järkkärin? Valovoimaa ja ominaisuuksia riittää, et joutuisi pettymään niin kuin pokkarin kanssa.
- Tpsjk
Järkkäri saattaa olla tulevaisuudessa ostoslistalla mutta nyt ei riitä aika sellaisen käytön hienouksien opetteluun. Fuji maksaa yli 500€ niin tyydyn tällä kertaa Nikoniin jota ainakin kameraliikkeen myyjä ylisti. On kuulemma huomattavasti paree kuin nykyinen. Kameran osto tuli mieleen kun katsoin koneelta parin vuoden takaista kuvaa jossa vauva makaa meidän sängyn päällä päivällä otetussa kuvassa. Ilman salamaa otettu kuva on tosi epätarkka ja salamalla otetun kuvan reunat mustat (aivan kuin yöllä otettu).
Mainosten ja teknisen erittelyn perusteella tuo P310 saattaisi olla parempi mutta hieman epäilen koska P7000:ssa on suurempi kenno 1/1,7 P310:n 1/2,3 vastaan ja suurempi kenno on aina plussaa kun ikä suuruusluokka on sama.
Minä ostaisin järkkärin ja valovoimaisen laajakulmazoomin mutta se vie hyvänä valintana euroja ehkä 5 kertaisen määrän.
Vaikea valinta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS942605Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15995Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.55824Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46761- 50744
- 47664
- 80616
- 50605
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69602Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35594