Nopeat kuvaus

tilanteet

kysyisin mitkä kaikki seikat vaikuttavat kameran kuvaus nopeuteen

en saa mielestäni kameraa kuvaamaan tarpeaaksi nopeasti (tavoite= teknisen esitteen tiedot) kuvaan eniten RAW:illa luonnossa

onko näillä merkitystä ja mihin suuntaan:
-ISO herkkyys
-aukon koko
-obiskan malli
-tallennuskortin malli
-tallennustyyppi JPG tai RAW
-kuvakoko

että muutkin tietämättömät huomioisivat

8

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitähän tarkoitat kuvausnopeudella?

      Repusta laukaisuun?
      Montako kuvaa/sek?
      Vai kuvan valotusaikaa?

      Tuo ensimmäinen on kiinni sinusta ja repun valinnasta.

      Toinen on kiinni kamerasta, kamerasi erottelusta, puskurimuistin määrästä sekä kortille kirjoitusnopeudesta pitkillä sarjoilla. Suosittelen pitkiin sarjoihin jpg laatua koska silloin puskuriin mahtuu enemmän kuvia.

      Kolmas vaihtoehto taas riippuu valon määrästä, herkkyys asetuksesta, objektiivista, valitusta aukosta, ainakin noista. Jos haluat nopean kuvan mene S-modeen ja määrää itse se aika jolla haluat valotuksen. Sen perusteella, jotta kuvaus yleensä onnistuu valitse herkkyys siten, että aukon valinta sopii tarkoituksiisi ja läväytä kuva.

      Jos joku muu asia hirttää nopeudessa niin selvitä hieman mistä nopeudesta on kyse ettei käy kuin entiselle pikkupojalle joka keksi mikä se on ajatustakin nopeampi, ruikkujaska!

    • Dol Biong

      – kameran laukemista voit nopeuttaa vain siirtymää manuaaliseen tarkennukseen. Peilin yläasentoon lukitseminenkin nopeuttaa hieman.
      Kamera laukeaa heti kun laukaisinta painetaan.

      – sarjakuvausnopeuteen vaikuttaa ensisijassa valotusaika ja tiedoston koko (jpeg).

      • Peilin lukitus ylös estää etsimen käytön ja pakottaa luottamaan LV:n. Etsin on kuitenkin paras vaihtoehto kuvauksessa videota lukuun ottamatta.

        Peilin nousu on vain millisekuntteja, en ole koskaan kokenut sitä ongelmaksi.


    • kjhjjkl

      1. onko virta päällä, ai pitääkö käynnistyä?
      2.Tarkennusmenetelmä
      3.AF:ä käytettäessä objektiivin tarkennusnopeus.
      4.Valotus/valonmittaustapa.
      5.kameran rakenne
      vaikuttaa rnsimmäiseen kuvaan.

      Sarjakuvaukseen manuaalisesti säädetyllä kameralla vaikuttaa oikeastaan ainoastaan suljinaika.
      Että tehtaan ilmoittamaan sarjanopeuteen yleensä päästäisiin pitää suljinajan olla tyypillisesti 1/1000s tai nopeampi.

      Muistikortti ei vaikuta yhtään mitään ennen kameran oman puskurimuistin täyttymistä. Senjälkeen kuvausnopeus riippuu myös kortin nopeudesta.

      Kameran korjaussäädöt hidastaa kameran toimintaa.

      Himmenninaukko ei vaikuta

      Objektiivin malli vaikuttaa, jos käytetään AF:ää. Manuaalisesti tai lukitulla tarkennuksella ei.

      Jatkuva AF tarkennus liikkuvaan kohteeseen voi jopa puolittaa kuvausnopeuden.

      Tallennustyyppi vaikuttaa vain saatavan sarjan pituuteen.
      RAW lyhentää sarjaa rajusti.

      ennenpää en ehdi miettimään.

      • Veikkaan himmenninaukon vaikuttavan sarjakuvauksen nopeuteen kuten myös aikaan jonka kuvan valotus vaatii. Mitä isompi aukko sen nopeammin kaikki tapahtuu. Aukolla F2.8 aika on vain murto-osa ajasta jonka vaatii aukko F32 ja jos päästään aukolle F1.8 on vielä vilkkaampaa.


      • kjhjjkl
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Veikkaan himmenninaukon vaikuttavan sarjakuvauksen nopeuteen kuten myös aikaan jonka kuvan valotus vaatii. Mitä isompi aukko sen nopeammin kaikki tapahtuu. Aukolla F2.8 aika on vain murto-osa ajasta jonka vaatii aukko F32 ja jos päästään aukolle F1.8 on vielä vilkkaampaa.

        Et ymmärtänyt asiaa.

        Tottakai aukko vaikuttaa SULJINAJAN kautta, mutta ei suoraan omalla itseisarvollaan.
        Jos valo riittää aukolle 32 ja 1/1000 sekunnin ajalle on nopeus täysin sama kuin aukolla 1,2 ja 1/1000s. Silloin myös kamera pystyy raksuttamaan bufferinsa täyteen maksimi nopeudella kummassakin tapauksessa.

        Kuten tunnettua, kuva syntyy suljinajan pituisessa ajassa, eikä himmenninaukolla ole siihen osaa, eikä arpaa, paitsi se, että käytännössä pienet aukot vaatii pidemmät suljinajat. Se on kuitenkin eri tarina.
        Himenninaukko sinänsä ei vaikuta yhtään mitään. On aivan teoreettista viisastelua väittää, että aukolle 32 himmentimen sulkeutuminen kestää pidempään, kuin aukolla 2.0.
        Tosihan se on, mutta sillä ajalla ei ole mitään merkitystä kameran muuhun hitauteen verrattuna.


        On se ihmeellistä ettei tänne osaa mitään niin kirjoittaa, että joku sen oikein ymmärtäisi!


    • tarkennus

      kysymys on kameran sarjakuvausnopeudesta
      ilmeisesti puskurimuisti näyttelee suurta osuutta


      canonin tiedoissa on mainittu sarjakuvausnopeus kuinka pääsee samoihin lukuihin (ei nimittäin ihan herkästi miten vaan)

      • kjdiqwirj

        Käytettävissä oleva suljinaika määrää käytännössä kokonaan sarjakuvausnopeuden. Bufferilla ei ole muuta merkitystä, kuin se, kuinka monta kuvaa yhteen sarjaan mahtuu, mutta ei lainkaan nopeuteen.

        Kun bufferi täyttyy loppuu kuvaus, tai hidastuu kortille tapahtuvan talletusnopeuden mukaiseksi. Kortilla ei myöskään ole mitään merkitystä sarjakuvausnopeuteen ennen kameran bufferin täyttymistä. Bufferin täytyttyä nopea kortti (jos kamera itse on tarpeeksi nopea) lyhentää kuvaustaukoa, tai sallii hitaan päättymättömän sarjakuvauksen.

        Muutamat säädöt, kuten "Highlight tone priority, Auto Lighting Optimizer " yms. hidastaa hieman kameran nopeutta, koska se vie prosessoritehoa.

        Täyteen, mainostettuun, sarjakuvausnopeuteen pääseminen edellyttää nopeinta mahdollista suljinaikaa. On siis käytettävä suljinajan esivalintaa ja annettava kameran valita aukko.
        Toinen ja vielä parempi on manuaalivalotus ja tarkennus.
        Myöskään lukittu AF ei hidasta sarjaa, muuta kuin ensimmäisen kuvan ottoa.
        Jatkuva tarkennus (joskus välttämätön) hidastaa kameraa rajusti, koska liikkuvassa kohteessa kamera tarkentaa joka ruudun erikseen ja jos objektiivi on hidas tarkentamaan voi pahimmassa tapauksessa tulla ruutu sekunnissa. Ja jos silloin vielä käytetään kaikkia mahdollisia tarkennustäpliä hidastuu tarkennus ja sarja entisestään.

        Huom. Myös vakaaja hidastaa kameran toimintaa reilusti ensimmäisen ruudun kohdalla. Vakaajan käynnistymisaika. Ohjeissakin mainitaan, että pitää odottaa etsinkuvan vakaantumista ennen laukaisijan pohjaan painamista.

        Mainos todellisuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      76
      969
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      724
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      81
      715
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      697
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      42
      681
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      90
      608
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      111
      563
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      41
      525
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      498
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      473
    Aihe